Naturalny miód. Jak rozpoznać prawdziwy miód?

40 komentarze
Autor: Anna Jakimiuk

Kupienie prawdziwego miodu staje się coraz trudniejsze, bo nawet pszczelarze w niewielkich pasiekach mieszają prawdziwy miód ze sztucznym. Kiedy nie mamy pewności z jakiego źródła pochodzi kupowany przez nas miód, to umiejętność sprawdzenia jego jakości może okazać się bardzo przydatna.

Chciałaś kupić prawdziwy miód i znowu ci się nie udało? Plastry miodu i uśmiechnięte pszczółki na etykietach słoików wcale nie oznaczają, że w produkcie, który mamy przed sobą jest choć odrobina prawdziwego miodu.

Co zawiera prawdziwy miód?

Nie bez powodu miód dzięki właściwościom leczniczym znajduje tak szerokie zastosowanie. Węglowodany, kwasy organiczne, olejki eteryczne pochodzące z nektaru, związki polifenolowe, białka, witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy – w miodzie wyodrębniono około 300 substancji korzystnie działających na organizm człowieka. Płynnym złotem miód został nazwany nie tylko ze względu na kolor, ale głównie z uwagi na właściwości prewencyjne i lecznicze.

Smak prawdziwego miodu - słodycz i lekkie drapanie w gardle

Wiele zależy od jego smaku. Pszczelarze i smakosze miodu próbując przysmaku produkowanego przez pszczoły potrafią określić jego wiek, sposób, w jaki był przechowywany, a w smaku wychwytują substancje dodatkowe, które nie powinny w prawdziwym miodzie się znaleźć. Miód bez dodatków na początku jest bardzo słodki. Po chwili uwalniają się naturalne aromaty, po których rozpoznaje się, z czego miód został zrobiony. W ustach powinno pojawić się wrażenie lekkiego pieczenia, a w gardle drapanie (najdokładniej wyczuwalne w miodzie gryczanym). Jeśli miód pozbawiony jest tego posmaku, to z pewnością mamy do czynienia ze sztucznym produktem, wyprodukowanym z wody i cukru.

Testy na prawdziwość miodu

1. Test ściekania. Nabierz miód na łyżeczkę i jednostajnym strumieniem lej go na talerzyk. Jeśli ścieka równomiernie, nie rwąc się i tworząc na talerzyku stożek, to jest to miód naturalny. Konsystencja sztucznego miodu będzie jednolita, bez żadnych grudek a miód rozleje się po talerzu.

2. Test rozpuszczania. Do szklanki zimnej wody wlej łyżeczkę miodu. Jeśli będzie rozpuszczać się nierównomiernie tworząc smugi w wodzie, to masz pewność, że miód jest dobrej jakości. Miody sztuczne rozpuszczają się równomiernie i szybko.

3. Test wagi. W litrowym słoiku nie powinno być mniej niż 1,4 kg miodu.

4. Krystalizcja. Dobrze przechowywany miód może stać nawet rok, ale już kilka miesięcy po zbiorze powinien się skrystalizować. Jest to naturalny proces, który zawsze zachodzi w prawdziwym miodzie. Krystalizacja nie zmienia jego właściwości odżywczych, ani działania leczniczego. Czas potrzebny do zbrylenia zależy od rodzaju miodu. Najdłużej w stanie płynnym pozostaje miód z białej akacji, inne powinny skrystalizować się do końca roku, w którym zostały zebrane. Sztuczne miody nie krystalizują się - jest to jedna z metod na sprawdzenie jakości produktu.

Miód niedojrzały. Jak określić dojrzałość miodu?

Pszczoły składają kropelki miodu w komórkach plastra, a potem zaczynają go zagęszczać przez przenoszenie kropelek między komórkami. Miód o większej zawartości wody niż 20% nie jest jeszcze dojrzały (wyjątkiem jest miód z koniczyny, wrzosowy i akacjowy). W komórkach plastra, w ulu odbywa się proces dojrzewania – odparowywania wody i rozkład cukrów złożonych na cukry proste. Po 4-5 dniach pszczoły zaklejają komórki woskiem, zabezpieczając gotowy miód przed zepsuciem. Jeśli pszczelarz chce przyspieszyć proces i zbierze miód za wcześnie, z niezaklejonych jeszcze plastrów, to sprzedawany przez niego produkt nie będzie odpowiednio dojrzały. Dojrzałość miodu określa się po jego gęstości. Przy temperaturze 20 stopni C powinien leniwie spływać, tworząc stożek. Przy energicznym kręceniu łyżką wokół własnej osi miód nie powinien z niej spłynąć.

Ważne

Ważne

Niektórzy producenci stosują podgrzewanie miodu do wysokiej temperatury jako sposób na zachowanie jego  płynności, ale taki produkt nie posiada już praktycznie żadnych wartości leczniczych.

Czy można podgrzewać miód?

Tak, jeśli się skrystalizował, a ty chcesz żeby zmienił stan skupienia na ciekły, możesz go podgrzać, wkładając słoik z miodem do garnka z ciepłą wodą (jej temperatura nie powinna przekraczać 25 stopni C) i mieszając drewnianą łopatką. Pamiętaj, że miód po podgrzaniu do temperatury powyżej 40 st. C traci swoje właściwości.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 22.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 40)
Re, 09.06.2017 16.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miód traktujesz wrzątkiem??? Co z tego pozostaje dobrego?? :(
 
panga, 26.01.2017 15.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przeczytałam całego bloga i zacznę zwracać uwagę na to od kogo miód kupuję, takie blogi trzeba rozpowszechniać, ludzie muszą otworzyć oczy
 
Birkut, 25.11.2016 08.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
100g = 80 ml 200g = 160 ml 250 g = 200 ml 400g = 320 ml 500g = 400 ml 900g = 720 ml 1250g = 1000ml
 
Niemiszcz, 08.11.2016 06.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Blog pisany przez pszczelarza opisujący nader częste przypadki stosowania niedozwolonych substancji w pszczelarstwie. Po raz pierwszy przełamanie zmowy milczenia środowiska. Najczęstsze i najgorsze zagrożenia czyhające na niczego nieświadomego konsumenta miodu. Imienna lista miszczów czyli liderów w psuciu miodu. miszczepszczelarskie.blogspot.com
 
miod, 02.11.2016 17.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
miód dodany do gorącej herbaty traci wszelkie właściwości tak jakby sie słodziło cukrem
 
www.miody.net, 19.10.2016 21.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Testy tutaj opisane można stosować do miodów w stanie płynnym, a już po kupnie ciężko zwrócić oszukany otwarty słoik. Najlepiej kupować miód skrystalizowany, bo mamy wtedy największe szanse na to, że jest on prawdziwy, bo wszystkie prawdziwe miody ulegają krystalizacji, a najłatwiej oszukiwać na miodzie płynnym - oszuści to lenie, więc idą po najmniejszej linii oporu, a my możemy ich łatwo ominąć kupując właśnie skrystalizowany miód.
 
Dressed, 21.08.2016 22.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proponuję zrezygnować z cytryny w tej mieszance - niestety wchodzi w reakcje z herbatà tworząc szkodliwe związki :/
 
jussi, 18.08.2016 12.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kris nie należy miodu zalewać wrzątkiem, ponieważ traci swoje właściwości i wtedy bez różnicy czy będziesz pił miód sztuczny czy naturalny.
 
kris, 27.07.2016 19.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
.. od jakiegos czasu opętało mnie na punkcie miodku , codziennie robie i wypijam 2 termosy do których wrzucam - duży woreczek herbaty Earl grey ( taki bardziej w rozmiarze na czajniczek do herbaty niz na szklanke , wkrawam do takiego termosu dosc sporo - drobno pokrojonego imbiru + wrzucam 2 dosc grube plastry cutryny , dodaje 3-4 łyżeczki do herbaty miodu i zalewam to wrzątkiem ..gdy to sobie tak postoi z jakieś 15 minutek w tym termosie no to Boooszeee .... paaalce lizaaać ...a ten imbir jak wtedy kopie ..jak młody źrebak ... ale najchetniej to bym własnie chciał kupowac dla siebie miodek z jakiejs poleconej pasieki ...bo te z marketów to Paaaniee ... gdziee taaam ..
 
dark, 22.04.2016 21.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja zostaje przy miodach pszczólek koleżanki mojej żony, chociaż chyba coś dodają bo sie uzależniłem :)
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dorada - wartości odżywcze i właściwości Dorada - wartości odżywcze i właściwości

Dorada charakteryzuje się białą barwą i małą ilością ości. Mięso dorady to dobre źródło...

więcej

164

BURAKI: wartość odżywcza i właściwości lecznicze BURAKI: wartość odżywcza i właściwości lecznicze

Czy wiesz, że burak burak naprawdę ma lecznicze właściwości. Zawdzięcza ją betalainom - tym samym...

więcej

118

LECZNICZA NALEWKA z jeżyn. Przepisy na jeżynówkę LECZNICZA NALEWKA z jeżyn. Przepisy na jeżynówkę

Nalewka z jeżyn ma wiele właściwości leczniczych. Szczególnie cenią ją osoby, które cierpią na...

więcej

110

ARONIA - przepisy na przetwory z aronii. Wartości odżywcze przetworów z aronii ARONIA - przepisy na przetwory z aronii. Wartości odżywcze przetworów z aronii

Przetwory z aronii zawierają sporo witamin, składników mineralnych i innych prozdrowotnych...

więcej

109

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Produkty bez laktozy to produkty pozbawione cukru mlecznego, czyli składnika wpływającego na podwyższenie glikemii poposiłkowej. Jednak cukier nie jest całkowicie usunięty a zhydrolizowany do glukozy...

Oczywiście, że nie zachorujesz na cukrzycę, jedząc tylko 2 łyżeczki miodu, czyli około 10 g (około 46 kcal). Przy dopuszczanej ilości, jaką jest 50g (przy kaloryczności diety 2000 kcal). Miód to nie...

Forum
data

Sierpień 11, 2017

ZIELONA HERBATA - właściwości lecznicze i przyrządzanie Link do artykułu - http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/zielona-herbata-wlasciwosci-lecznicze-i-przyrzadzanie_33969.html

data

Lipiec 29, 2017

Kolego Aceso. Wg załączonego przez Ciebie artykułu wartość przemysłu dodatków do żywności to 13 MILIARDÓW funtów, a nie bilionów. W amerykańskiej nomenklaturze liczebników używa się tzw. krótkiej skali, w której słowo bilion oznacza 10^9 (tysiąc milionów), natomiast w Polsce,...

data

Lipiec 28, 2017

magnez ma jakieś właściwości uspokajające, choć na mnie sam on jakoś nie działał, jak mam ciężki dzień to biorę nervomix z melisą i magnezem, czuję się spokojniejsza, łatwieej mi się skupić w pracy. ostatnio mi pomógł jak miałam spięcie z szefem i mocno mnie to wyprowadziło z równowagi,...

data

Lipiec 28, 2017

2 razy dziennie popijam colon c, pomógł mi przy zaparciach i stosuję go regularnie bo widzę że super działa na jelita, a one są centrum naze odporności i zdrowia. Babka jajowata jest spoko :)

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.