ŁYSIENIE u mężczyzn - przyczyny i leczenie wypadania włosów

83 komentarze
Autor: Iwona Rey

Dla wielu panów gęsta czupryna to atrybut witalności, urody i męskości. Trudno im zaakceptować postępujące wypadanie włosów. Eksperymentują więc z różnymi metodami, aby tylko odzyskać włosy. Które metody leczenia łysienia warto polecić?

Łysienie u mężczyzn najczęściej podyktowane jest genetycznie lub zależy od pracy gospodarki hormonalnej i samego testosteronu

ŁYSIENIE u mężczyzn - przyczyny i leczenie wypadania włosów

Nadmierne wypadanie włosów może być skutkiem złej diety, długotrwałego silnego stresu, nawet choroby gorączkowej. To również częsta reakcja na chemioterapię i leki przeciwdepresyjne. Zdarza się też po operacji związanej z dużą utratą krwi. Najczęstszą postacią łysienia jest jednak łysienie typu męskiego (androgenowe). Dotyczy ono ok. 60 proc. mężczyzn powyżej 50. roku życia. Ten typ łysienia nierzadko rozpoczyna się w wieku 16–20 lat i występuje rodzinnie. Postępujące z wiekiem wypadanie włosów jest naturalnym procesem fizjologicznym związanym z obecnością męskich hormonów płciowych. To, czy mężczyzna będzie łysieć, zależy głównie od pochodnej męskiego hormonu płciowego testosteronu, zwanej dihydrotestosteronem (DHT). DHT działa na mieszki włosowe – sprawia, że zamiast mocnych i długich włosów zaczynają one produkować krótkie i cieńsze. W końcu wytwarzają tylko delikatny meszek, taki sam, jaki porasta nos czy czoło.

Szczotkuj włosy - najlepiej rano i wieczorem, prowadząc szczotkę z włosem i pod włos. Dzięki temu zostanie usunięta część powłoczki tłuszczowej, a skóra oczyści się ze złuszczonych komórek i łupieżu.

Na zdrowej głowie 10 proc. włosów znajduje się w fizjologicznej fazie spoczynku, a wypadanie około 100 włosów dziennie jest naturalne. Każdy włos rośnie średnio o 1 cm na miesiąc przez 2–6 lat. Skracanie okresu wzrostu włosa, a wydłużenie się okresu spoczynku mieszka włosowego prowadzi do miniaturyzacji mieszków i łysienia. Warto wiedzieć, że większość łysiejących mężczyzn nie gubi włosów szybciej niż inni. Jednak w miejsce wypadających włosów nie rosną im nowe albo się nie regenerują.

Warto wiedzieć

Ważne

Etapy męskiego łysienia

Tabela ze skalą Norwood-Hamiltona (NW) - pisuje fazy łysienia androgenowego u mężczyzn.

  1. Początkowo tworzą się zakola (zatoki), czyli niewielkie ubytki owłosienia w przednich częściach głowy.
  2. Z czasem pierwotna linia włosów przerzedza się i ulega podwyższeniu – tworzy się „wysokie czoło” – tradycyjna oznaka męskiego łysienia.
  3. Jeśli proces nadmiernego wypadania nie zostanie zatrzymany, a włosy są odpowiednio wrażliwe na DHT (dihydrotestosteron), stopniowo przerzedzają się one na środkowej części głowy i koronie.
  4. W zaawansowanych stadiach łysienia miniaturyzacja obejmuje włosy na prawie całej głowie.
  5. Ostatnie stadium to już całkowita łysina. Najdłużej trzymają się zwykle włosy na potylicy i skroniach (różnią się genetycznie od tych w zakolach i na czubku). Te, które pozostają na głowie, są odporne na DHT.

Łysienie - winne są geny

Niektórzy mężczyźni są nosicielami tzw. genu łysienia, odziedziczonego najczęściej po ojcu. Łysienie rodzinne stwierdza się w 2/3 przypadków. Zaczyna się ono zwykle od okolic skroniowo-czołowych, gdzie tworzą się zakola. Włosy mogą też przerzedzać się nad czołem i na szczycie głowy, podczas gdy na obwodzie ich ilość zmniejsza się nieznacznie. U jednych ten proces przebiega gwałtowniej, u innych wolniej. W postaci ciężkiej łysienie zaczyna się w wieku 16–18 lat i szybko postępuje, w postaci lekkiej – ok. 40. roku życia. Rozpoznanie łysienia typu męskiego nie stanowi dla lekarza problemu, w przypadkach wątpliwych zaleca się wykonanie badania korzenia włosa – trichogram.

Łysienie i łojotok

U większości mężczyzn łysieniu towarzyszy nadmierne wydzielanie łoju, za co też odpowiedzialne są męskie hormony płciowe. Zauważalne przerzedzanie się włosów poprzedza tłusty łupież (żółtawe wilgotne łuski), któremu może towarzyszyć łojotokowe zapalenie skóry (czerwonawe złuszczające się plamy na skórze głowy). Te dolegliwości mogą doprowadzić do nasilenia wypadania włosów.

Udział w powstaniu obu schorzeń ma nadmierny rozwój drobnoustrojów z rodziny grzybów drożdżopodobnych – Pityrosporum ovale. Dlatego w przypadku tłustego łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry dermatolodzy polecają środki hamujące rozwój drobnoustrojów, m.in. lecznicze szampony o działaniu antydrożdżakowym i antyłojotokowym, najlepiej zawierające pochodne imidazolowe, siarczan selenu, pirytion cynku (do kupienia w aptece bez recepty).

Zdaniem eksperta
maska specjalista dermatolog, Piotr Szlęzak
specjalista dermatolog, Piotr Szlęzak

Niekorzystne procesy zachodzące w organizmie zarówno mężczyzny, jak i kobiety mogą sprawić, że otoczka kolagenowa wokół korzenia włosa ulega zwłóknieniu. Uciskany korzeń jest gorzej odżywiony oraz słabiej przytwierdzony w skórze głowy. Wytwarzany przez niego włos staje się coraz cieńszy, wypada, a po pewnym czasie przestaje odrastać. Rozpoczyna się proces łysienia. Aby temu zapobiegać, należy działać podwójnie: przytwierdzić korzeń włosa w skórze głowy oraz pobudzić jego odbudowę, dostarczając składniki odżywcze.

Preparaty na łysienie

Leczenie łysienia powinno odbywać się pod kontrolą dermatologa. Stosowane są środki zawierające amineksil i minoksidil (np. Loxon, Regaine, Piloxidil, Decros), które wpływają na porost włosów dzięki zwiększonemu ukrwieniu skóry głowy. Wydłuża się faza wzrostu i spoczynku włosa, a skraca faza wypadania. Najlepsze efekty są widoczne u osób przed 40. rokiem życia, u których łysiejące miejsca nie przekroczyły średnicy 10 cm. Pierwsze rezultaty odrastania włosów są zauważalne po 2–4 miesiącach regularnego stosowania (2 razy dziennie), a najlepsze efekty po około roku.

Najskuteczniejszym środkiem hamującym wypadanie włosów i pobudzającym ich odrost jest finasteryd, związek blokujący przemianę testosteronu w DHT, bezpośredniego sprawcę łysienia. Aż u 90 proc. mężczyzn poddanych leczeniu następuje powstrzymanie procesu łysienia, a około 60 proc. może liczyć na odrost włosów. Kuracja wymaga cierpliwości i nie jest tania (kosztuje kilkaset złotych miesięcznie). Pierwsze efekty w postaci zahamowania wypadania włosów można zaobserwować po 3–5 miesiącach. Najbardziej radykalną metodą leczenia są jednak przeszczepy.

Metody przeszczepów włosów

  • Płaty skóry z dobrze rozwiniętymi mieszkami włosowymi przeszczepia się w miejsce największych ubytków. Aby zakryć niewielkie zakole, potrzeba ok. 150 implantów. Na odzyskanie czupryny czeka się 6 miesięcy.
  • Małe fragmenty skóry zawierające od 1 do 15 włosów są przeszczepiane z tyłu lub boków głowy w miejsce łysiny. Miniprzeszczepy, które zawierają kilka włosów, dają najlepsze rezultaty, ale jest to metoda droższa i czasochłonna. Czasem trzeba 700 takich przeszczepów, aby zasłonić łysinę, na efekty czeka się ok. 2 lata.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 10.11.2016

Komentarze (1 - 10 z 83)
Piotr, 18.08.2017 07.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Żadne maseczki czy inne domowe sposoby mi nie pomogły, dopiero tabletki zrobiły swoje, radze spojrzeć do rankingu na stronie: dantos.pl
 
Sylwia21, 29.06.2017 14.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż walczy z łysieniem od kilku lat. Wielu znajmoych namawiało go na zabieg mikropigmentacji, az w koncu się zdecydował i wygląda super ;)
 
Gg, 10.02.2017 16.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam 23 lata i łysieję w przerażającym tempie, mój tata za to, po którym ewidentnie odziedziczyłem urodę, ma prawie 50 lat a nie jeden chciałby mieć włosy jak on, blond, mocne i w większości na swoim miejscu. Ciekawa teoria z tym napięciem skóry głowy
 
przytomny, 15.01.2017 04.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"zajrzyjcie tam zaczniecie brac to gówno!" - Dlaczego uważasz, że "zaczną brać to gówno"???
 
Remik, 07.12.2016 19.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Fajny ten spray o którym piszesz Adamos, też spróbuję bo ma same dobre opinie.
 
zwarzecki, 16.10.2016 20.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam serdecznie wszystkich, planuję zakup a przede wszystkim odpowiednie zaprojektowanie systemu na mikroskin, czyli mikroskórze. Widziałem kilka tego typu klinik w Polsce, ale proszę Was o poradę i pomoc. Czy macie może jakieś doświadczenia z tego typu zakupami? Dojazd nie jest dla mnie problemem, bardziej zależy mi na jakości i gwarancji. To spory wydatek i nie chcę kupować "w ciemno". Cierpię z powodu łysienia androgenowego i jestem w trakcie kuracji, szukam peruki czyli systemu na kilka lat. Proszę Was o konkretne odpowiedzi. Pozdrawiam, Zenon
 
jaga, 14.10.2016 09.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A mnie irytuje jak się mówi że mężczyźnie to wszystko jedno czy łysieje czy nie i że lepiej to znosi od kobiet. Mój mąż zaczął w pewnym momencie intensywnie łysieć i naprawdę bardzo to przeżywał bo zaczął czuć się staro (a ma dopiero 30 lat) i nieatrakcyjnie. Rodzina to jeszcze rodzina ale głupio mu było np. przed kolegami z pracy którzy jeszcze potrafili rzucić w jego stronę bardzo ‘inteligentnym’ żartem w tym temacie. Najpierw leczył się ogólnodostępnymi środkami bez recepty, potem byli lekarze aż w końcu zdecydował się właśnie na przeszczep metodą Safer w klincie Zawodny w Szczecinie. Teraz wygląda świetnie i wreszcie znowu nabrał pewności siebie. Można było zrobić to wcześniej i wtedy zaoszczędziłoby się takiego stresu i nerwów.
 
oświecony, 10.08.2016 13.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Świetny wykład ! Od początku nie pasuje mi teoria DHT, choćby dlatego że atakuje tylko wybrane obszary głowy. Czy to nie dziwne ! Bardziej skłąniam się ku tezie ze przyczyna lezy w słabym ukrwieniu oraz blokadzie odżywiania cebilek włosowych, oraz temu cytatowi "Niekorzystne procesy zachodzące w organizmie zarówno mężczyzny, jak i kobiety mogą sprawić, że otoczka kolagenowa wokół korzenia włosa ulega zwłóknieniu. Uciskany korzeń jest gorzej odżywiony oraz słabiej przytwierdzony w skórze głowy. Wytwarzany przez niego włos staje się coraz cieńszy, wypada, a po pewnym czasie przestaje odrastać. Rozpoczyna się proces łysienia. Aby temu zapobiegać, należy działać podwójnie: przytwierdzić korzeń włosa w skórze głowy oraz pobudzić jego odbudowę, dostarczając składniki odżywcze." Intuicja i logika mówią mi że to jest całkiem rozsądna teza! Nie wierzę w żadne dziedziczne predyspozycje.! Nie ma chorób dziedzicznych ! Dziedziczymy nawyki, "kuchnie" żywieniowe i stereotypowe myślenie naszych przodków ! Oczyść organizm z toksyn i wycisz się wewnętrznie a rezultaty Cię przerosną ! Pozdrawiam
 
arkadiusz, 30.07.2016 20.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak naprawde ciezko stwierdzic co pomoze i czy pomoze na wypadanie wlosow i ich ewentualny odrost. Kazdego organizm inaczej funkcjonuje. Najlepiej chyba wybrac sie do lekarza-specjalisty. Orientuje sie ktos jaki jest koszt przeszczepu i czy jest on bolesny i bezpieczny oraz czy widac pozniej cos. dzieki za info.
 
Kunde, 28.06.2016 14.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To że przyczyną łysienia tzw. androgenowego u mężczyzn jest dihydrotestosteron to tylko jedna z teorii i w dodatku nie trzymająca się kupy – bo po pierwsze nie tłumaczy kolejności występowania obszarów skóry głowy ulegających wyłysieniu, po drugie nie tłumaczy dlaczego włosów po transplantacji owy DHT nie niszczy i wreszcie po trzecie nie przynosi ta teoria realnego rozwiązania problemu łysienia dając łysiejącym facetom jedynie złudzenia za grubą kasę w postaci szamponów, wcierek, tabletek – i pewnie o to tutaj chodzi. Druga teoria – o wiele bardziej moim zdaniem prawdopodobna i przez to mało popularna u różnych znachorów mówi że przyczyną łysienia androgenowego jest zbytnie napięcie skóry głowy wywołane stresem. Jak wiadomo przy każdym włosie jest mięsień gładki odpowiadający za stroszenie włosa. Zapewne mięśnie te są bardziej rozwinięte u samców gatunku ludzkiego niż u samic, różne jest też ich rozmieszczenie w skórze głowy. Permanentne napięcie tego mięśnia powoduje że skróceniu ulega faza wzrostu, włos jest też niedostatecznie odżywiony przez utratę energii i substancji na napinanie mięśnia, nadmierne wydzielanie sebum itp. Ale nie to jest ostatecznie przyczyną miniaturyzacji włosa czyli tzw. łysienia męskiego. Ostateczną przyczyną - będącą następstwem utrwalonego napięcia mięśnia gładkiego stroszącego włosa - jest brak możliwości, po cyklicznym wypadnięciu włosa, jego ponowny pełny rozwój - przez to że nie może on się zagnieździć w tkance podskórnej gdzie brodawka podłącza się do właściwego krwioobiegu. Pozostaje on trzymany przez mięsień stroszący w skórze właściwej i rozpoczyna proces produkcji nowego włosa korzystając ze słabego ukrwienia tej warstwy skóry głowy. Efekty widzimy – rachityczne włoski o słabym zabarwieniu. W myśl tej teorii należałoby przedefiniować pewne pojęcia – i tak miniaturyzacja włosów określana jako łysienie męskie nie ma podłoża androgenowego (może tylko w tym sensie że androgeny odpowiadają za rozwój mięśni stroszących włosa tzw. pióropusz samców alfa) a mechaniczne, oraz że obserwowana miniaturyzacja włosa nie jest bezpośrednim następstwem miniaturyzacji mieszka w czasie fazy wzrostu wywołanej dihydrotestosteronem, jest natomiast efektem niezagnieżdżenia się brodawki (czy macierzy) włosa w tkance podskórnej aby korzystać z właściwego ukrwienia podczas rozpoczęcia fazy anagenu. Jeśli chodzi o rozwiązanie problemu dobrym wyjściem wydaje się paraliżowanie nerwów spinających mięśnie gładkie stroszące włosy albo po prostu głęboki relaks  Osoby zainteresowane tą teorią zapraszam do rzeczowej dyskusji.
 
następne »
strona 1 z 9
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Keratynowe prostowanie włosów, czyli regeneracja zniszczonych włosów za pomocą keratyny Keratynowe prostowanie włosów, czyli regeneracja zniszczonych włosów za pomocą keratyny

Keratynowe (brazylijskie) prostowanie włosów to zabieg, którego celem jest odbudowa struktury...

więcej

196

Jak określić porowatość włosów? Włosy nisko- i wysokoporowate PIELĘGNACJA i LECZENIE POROWATOŚCI WŁOSÓW Jak określić porowatość włosów? Włosy nisko- i wysokoporowate PIELĘGNACJA i LECZENIE POROWATOŚCI WŁOSÓW

Od porowatości włosów zależy typ pielęgnacji, która powinna być zastosowana. Czy wiesz, dlaczego u...

więcej

190

Jak wybrać olej do olejowania włosów? Jak wybrać olej do olejowania włosów?

Olejowanie włosów to najskuteczniejszy i najmodniejszy sposób na ich regenerację. Olejować można...

więcej

174

Pryszcze na głowie: jak wyleczyć trądzik we włosach? Pryszcze na głowie: jak wyleczyć trądzik we włosach?

Trądzik na skórze głowy jest tak samo dokuczliwy i trudny do wyleczenia, jak ten na twarzy, plecach...

więcej

163

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.