Dieta dla osób z otyłością, które mają problemy z sercem i układem krążenia

2019-10-10 14:22

Otyłość niesie ze sobą poważne ryzyko powikłań dla układu sercowo-naczyniowego. Osoby cierpiące na choroby serca i układu krążenia - nadciśnienie, miażdżycę, wady lub niewydolność serca - szczególnie powinny zadbać o właściwą dietę. Odchudzanie, czyli redukcja masy ciała w ich przypadku musi być konsultowana z lekarzem.

U osób z nadwagą i chorych na otyłość częściej niż u osób z prawidłową wagą dochodzi do zaburzeń rytmu serca, a dwukrotnie częściej rozwija się niewydolność krążenia. Nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, podwyższony poziom cholesterolu, choroba wieńcowa, zawał serca to często konsekwencje nieleczonej otyłości. - Osoby z chorobami układu krążenia muszą zadbać, aby ich masa ciała była prawidłowa. U osób z nadwagą i otyłością, nawet z dobrym ciśnieniem tętniczym, powstają niekorzystne zmiany w sercu, takie jak przerost lewej komory – przestrzega prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM w Warszawie.

Zasady odchudzania osób chorych na serce

Program odchudzania dla osób z nadwagą lub chorych na otyłość, które cierpią z powodu chorób układu krążenia powinien być ustalony przez lekarza. Są jednak ogólne zasady, które obowiązują wszystkich chorych.

  • Zmniejsz dzienną ilość spożywanych kalorii o 500 kcal. Można to osiągnąć ograniczając tłuszcz, cukier i słodycze. Dla kobiet na diecie tzw. redukcyjnej, czyli odchudzającej dzienne zapotrzebowanie kaloryczne szacuje się na ok. 1200 kcal, a mężczyzn na 1500.
  • Jedz regularnie i powoli. Unikaj podjadania między posiłkami.
  • Twoja dieta powinna składać się przede wszystkim z warzyw, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych, ponieważ zawierają błonnik i są sycące.
  • Wybieraj produkty zawierające tłuszcze nienasycone (olej rzepakowy, słonecznikowy, sojowy). Ten rodzaj tłuszczu pomaga obniżać ciśnienie tętnicze, jednak z powodu wysokiej kaloryczności zalecany jest w małych ilościach.
  • Ogranicz spożywanie produktów zawierających dużą ilość soli kuchennej (unikaj także chipsów, orzeszków itp.).
  • Sporządzaj posiłki na parze, gotuj i duś bez dodatku tłuszczu lub piecz w folii. Smażenie i pieczenie z dużą ilością tłuszczu niekorzystnie wpływa na pracę serca i sprzyja rozwojowi miażdżycy naczyń krwionośnych.
  • Ogranicz spożycie tłuszczów i produktów pochodzenia zwierzęcego: mięso czerwone, kiełbasy, podroby, pasztety, drób, dziczyzna, tłuste mleko, masło i sery zawierające nasycone kwasy tłuszczowe sprzyjające tyciu i podwyższaniu się poziomu „złego” cholesterolu.
  • Zastąp posiłki mięsne tłustymi rybami morskimi – zawierają kwasy omega-3 i omega-6, które pomagają obniżać poziom cholesterolu.

Aktywność fizyczna podczas odchudzania

Intensywność aktywności fizycznej w przypadku osób z nadwagą, otyłością i dodatkowo z problemami sercowo-naczyniowymi powinna być ustalona przez lekarza. Zaleca się wykonywanie prostych aerobowych ćwiczeń fizycznych o umiarkowanej intensywności (spacerowanie, nordic walking, prace domowe wykonywane na świeżym powietrzu, jazda na rowerze). Dotleniają organizm i pomagają spalać tkankę tłuszczową. Efekty przynosi regularne wykonywanie ćwiczeń od 20 do 60 minut co najmniej trzy razy w tygodniu.

Leczenie farmakologiczne może wspomagać odchudzanie

Leczenie farmakologiczne może być elementem wspomagającym leczenie nadwagi i otyłości. U osób z chorobami układu krążenia musi być skonsultowane z lekarzem i dopasowane do potrzeb pacjenta, jeżeli wcześniej zawiodły próby niefarmakologicznego leczenia. Podstawowymi lekami w leczeniu otyłości są leki hamujące łaknienie oraz leki zmniejszające wchłanianie w jelitach. Jednak decyzja o podjęciu takiego leczenia farmakologicznego i rodzaju leków należy zawsze do lekarza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Dorota
|

Też miałam problemy z sercem m.in. przez nadwagę. Na szczęście dzięki takim artykułom jak udało mi się pokonać chorobę.

bartek
|

jak miałem 18lat i powiedziałem dziewczynie że jestem po wadzie serca to dostałem kosza odrazu teraz mam 30 i codziennie jeżdżę na rowerze

leszko1967
|

Ja nim schudłem miałem duże problemy z sercem i układem krążenia jak ubyło kg to i problemów ubyło wprawdzie nie mogę powiedzieć że całkowicie zniknęly ale naprzykład ciśnienie mi się unormowało a jak walczyłem z nadwagą można przeczytać na wwwlatweodchudzanie.blogspo...

apage
|

Ja miałam taki problem, że coś robiłam nie tak z tym odchudzaniem. Dopiero mi pomogłachińska medycyna - z tym, że ja poszłam do specjalistki (pani małgorzata Szkurłatowska) i nie bawiłam się w samo-znajdowanie różnych artykułów na ten temat. Bardzo mi to pomogło schudnąć- 22 kilogramy nie chodzi piechotą

Hala
|

Niemożliwe, a jesz mniej czyli ok 1200 kcal dziennie? ruszasz się? Coś mi sie nie chce wierzyć, bo ja stosuję się do tych rad 5 miesięcy i schudłam 5 kg:)

sercowa
|

stosuję to wszystko od prawie roku, od wyjścia ze szpitala po zawale. Nic nie działa, przybyło mi 10 kilo.