OPALANIE tylko z kremem z FILTREM UV. Jak dobrać krem do karnacji?

5 komentarze
Autor: Anna Guttman

Przedwczesne zmarszczki, oparzenia, przebarwienia, rak skóry – to skutki opalania. Choć dobrze wiemy, czym grozi wylegiwanie się na plaży, lubimy ryzykować. Zanim zdecydujesz się na wakacje na plaży, wybierz odpowiednie do swojej karnacji kremy z filtrem ochronnym.

Unikaj wychodzenia na słońce między godziną 11 a 16. Wtedy słońce świeci najmocniej i może powodować poparzenia skóry.

OPALANIE tylko z kremem z FILTREM UV. Jak dobrać krem do karnacji?

Prawie połowa Polaków przyznaje, że w ogóle nie używa kosmetyków chroniących skórę przed słońcem. Spośród tych zaś, którzy je stosują, duża część nie ma świadomości, że robi to nieskutecznie, bo sięga po nieodpowiednie preparaty lub niewłaściwie ich używa. Ponadto wiele osób jest przekonanych, że kosmetyki przeciwsłoneczne wystarczy stosować wyłącznie latem, podczas urlopu nad morzem czy w górach.

Przecież promieniowanie słoneczne (promienie UVA i UVB) dociera do Ziemi przez cały rok, działa na skórę nawet w cieniu i w pochmurne dni. W dodatku niektóre powierzchnie odbijają je, przez co ich działanie jeszcze się wzmacnia. Najsilniejszym „lustrem” jest śnieg (odbija 75–95 proc. promieni UV), ale także piasek (25 proc.) oraz woda (20 proc.). Nawet trawa odbija ok. 4 proc. promieniowania. Dlatego skóra wymaga ochrony przez cały rok, na urlopie i w mieście – oczywiście najbardziej latem, gdy słońce świeci najsilniej. Jaki preparat wtedy wybrać i jak go stosować, by czuć się naprawdę bezpiecznie?

Krem z filtrem UV działa jak parasol

Na opakowaniu kremów i balsamów przeciwsłonecznych znajduje się informacja, przed którymi promieniami UV one chronią i w jakim stopniu. Skrót SPF oznacza zabezpieczenie przed promieniami UVB, zaś liczba – wysokość filtra. Mówi ona, ile razy dłużej można bezpiecznie przebywać na słońcu po posmarowaniu się danym kosmetykiem w porównaniu z czasem przebywania bez ochrony.

W naszej szerokości geograficznej rumień na skórze niechronionej kosmetykiem przeciwsłonecznym pojawia się przeciętnie po 20 minutach. Stosując więc krem np. z filtrem 8, można ten czas wydłużyć do 160 minut.

Natomiast o ochronie przed promieniowaniem UVA informuje skrót PPD lub IPD – najczęściej bez żadnej cyfry, bo nie ma jednolitej skali ochrony przed tymi promieniami. Ale w dobrych kosmetykach stopień ochrony przed UVA zwykle idzie w parze z ochrona przed UVB. Szukając dla siebie odpowiedniego preparatu, zwróć uwagę nie tylko na wysokość, ale też na rodzaj filtrów. W kosmetykach przeciwsłonecznych stosuje się ochronę chemiczną i mineralną. Działanie tych pierwszych (m.in. Tinosorb, Mexoryl) polega na pochłanianiu promieni UV, które zamieniane są w nieszkodliwe ciepło. Natomiast filtry mineralne (m.in. dwutlenek tytanu, tlenek cynku) tworzą na skórze niewidoczną barierę odbijającą i rozpraszającą promienie. Te chemiczne mają pewne minusy – nie wszystkie są fotostabilne, niektóre dość szybko rozkładają się pod wpływem słońca, dając złudne poczucie bezpieczeństwa. Poza tym czasem powodują podrażnienia – jeśli masz skórę wrażliwą lub naczynkową, raczej wybieraj preparaty z ochroną mineralną.

Zdaniem eksperta
maska lek. med. Małgorzata Szewko - Starczewska, dermatolog, NZOZ Elmed Legionowo
lek. med. Małgorzata Szewko - Starczewska, dermatolog, NZOZ Elmed Legionowo

Znamiona szczególnej troski

Nadmierna ekspozycja na promienie UV sprzyja zachorowaniu na nowotwory skóry, w tym raka podstawnokomórkowego, kolczystokomórkowego i najbardziej niebezpiecznego czerniaka. Szczególnie zagrożone nim są osoby mające na ciele liczne znamiona barwnikowe, bo czerniak wywodzi się z melanocytów i najczęściej rozwija się w obrębie takich znamion (tzw. pieprzyków). Trzeba więc na całe ciało stosować kosmetyki z wysokim faktorem (50+). Warto też przed urlopem iść do dermatologa, by ocenił, czy jakiegoś znamienia nie należy profilaktycznie wyciąć. To prosty zabieg, wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Jaki filtr UV wybrać?

Aby kosmetyk dobrze zabezpieczał przed promieniami UV, wysokość filtra musi być dopasowana do fototypu skóry. W naszej strefie klimatycznej wyróżnia się cztery takie fototypy:

  • I – karnacja bardzo jasna, tzw. mleczna, z piegami, włosy blond lub rude; skóra bardzo łatwo ulega poparzeniom, a trudno się opala – zalecany SPF co najmniej 30;
  • II – jasna karnacja, najczęściej bez piegów, włosy jasno- lub ciemnoblond; skóra bardzo łatwo ulega poparzeniom, lekko się opala – zalecany SPF powyżej 20;
  • III – karnacja ciemna, bez piegów, włosy ciemnoblond lub brązowe; skóra łatwo się opala, oparzenia zdarzają się rzadko – zalecany SPF 12–15;
  • IV – karnacja ciemna, bez piegów, włosy brązowe; skóra łatwo i mocno się opala, bardzo rzadko ulega poparzeniu – zalecany SPF 8–12.

Równie ważny jak wybór kosmetyku jest sposób jego aplikacji. Nałóż krem 20–30 minut przed wyjściem na plażę, by dobrze „związał” się ze skórą. Nie żałuj go – na posmarowanie całego ciała powinnaś zużyć 15–20 ml kosmetyku. To oznacza położenie naprawdę dość grubej warstwy. Potem co 2–3 godziny ponawiaj aplikacje, bo przecież krem ściera się, gdy leżysz na kocu czy leżaku, zmywa go również pot. Smaruj także ciało po każdej kąpieli, nawet jeśli używasz preparatu wodoodpornego. Nie zapominaj o ochronie ust – zawsze miej pod ręką pomadkę z filtrami UV.

Polecamy
Jak przedłużyć trwałość opalenizny? Sposoby na utrwalenie opalenizny

Jak przedłużyć trwałość opalenizny? Sposoby na utrwalenie opalenizny

Jak przedłużyć trwałość opalenizny? O tym należy pomyśleć już przed rozpoczęciem kąpieli słonecznych, ponieważ skórę trzeba odpowiednio przygotować do opalania ...

Jak przygotować skórę do opalania?

Zanim wyruszysz po letnią opaleniznę, możesz przygotować skórę do słońca, wzmacniając ją od środka. Z takich właściwości najbardziej znany jest beta-karoten, czyli naturalna prowitamina A. Gromadzi się w najgłębszej warstwie naskórka i działa jak naturalny filtr słoneczny, zabezpieczając skórę właściwą przed promieniami UV. Jednocześnie nasila syntezę melaniny i nadaje skórze ładny kolor lekkiej opalenizny, a ponadto zmniejsza ilość niszczycielskich wolnych rodników, które powstają  pod wpływem słońca. Chroni też włókna kolagenowe i tym samym przeciwdziała pojawieniu się dosłonecznych zmarszczek.

Kurację musisz zacząć odpowiednio wcześnie, przynajmniej 2–3 tygodnie przed wyjazdem na urlop, żeby beta-karoten zdążył nagromadzić się w komórkach naskórka. Najlepiej wybierz preparat, który zawiera również inne witaminy oraz minerały działające korzystnie na skórę (m.in. witaminę C, E, biotynę, cynk).

Warto wiedzieć

Ważne

Nadmierne opalanie i stosowanie kremów z filtrem może osłabiać płodność

Okazuje się, że stosowanie przez mężczyzn kremów z filtrem przeciwsłonecznym osłabia plemniki i w konsekwencji może doprowadzić do problemów z płodnością. Filtry, których zadaniem jest ograniczenie absorpcji przez skórę promieni ultrafioletowych, mogą przenikać do krwiobiegu.

Duńscy naukowcy przetestowali 29 filtrów przeciwsłonecznych na pobranych od dawców męskich komórkach rozrodczych i odkryli, że aż 45% z nich powoduje nieprawidłowości w funkcjonowaniu kanałów wapniowych w plemnikach, upośledzając płodność. Substancje te naśladują działanie progesteronu (żeńskiego hormonu płciowego) i ingerują w niektóre funkcje plemników m.in. ich ruchliwość.

JAK SIĘ BEZPIECZNIE OPALAĆ?

JAK SIĘ BEZPIECZNIE OPALAĆ?

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 25.07.2016

Komentarze (1 - 5 z 5)
SZISZI, 02.10.2015 14.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo wazny artykul o filtrach przeciwslonecznych! http://www.goodies.pl/blog/filtry-przeciwsloneczne-rozwiewamy-mity/
 
Magdalena, 02.08.2015 23.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja używam anthelios xl, który ma filtr 50 i nie uważam, żebym robiła źle. Moja skóra wystarczająco przyjmuje promieniowania jak sobie chodzę, nie opalając się szczególnie, jak idę na plażę, poleżeć to nie wyobrażam sobie nie wysmarować się nim.
 
alex, 24.07.2014 11.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jak sie chroni c przed uva są jakieś filtry?// bo spf chroni tylko przed uvb
 
Karinola, 30.04.2014 16.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moja skora bardzo zle reaguje na słońce (od razu robi sie czerwona i mam wrazenie, jakby moje zmarszczki robily sie bardziej widoczne), dlatego staram się nie oszczędzać na jej ochronie i od niedawna kupuje taki produkt, ktory dystrybuuje w Polsce chyba tylko bioestetic: medispa sunblock
 
Emma, 20.04.2013 11.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
filtry blokują syntezę witaminy D3, im wyższy tym gorzej, kobiety, które ich używają przed 30 doznają złamań przy byle uderzeniach, natomiast ich mamy, nawet babcie, które intensywnie się opalały maja mocniejsze kości, to jest fakt. Kości zaczynają tracić swoją gęstość po 40 roku życia, dziewczyny, które maja osteomalację ok. 30 to fanki filtrów UV, kości rozwijają się do ok. 20 roku życia więc, styl życia, odpowiednia ilość wapnia w diecie i dawka witaminy D3 decydują o ich wytrzymałości w czasie dorosłego życia. złamania niosą ryzyko zakrzepów, każde źle zrośnięte złamanie może skończyć się kalectwem, natomiast oparzenie słoneczne goi się w ciągu 1 - 2 dni. Zyski z opalania są większe niż koszty. Witamina D3 chroni przed rakiem płuc, szyjki macicy, piersi jelita grubego, krtanii, czyli tych najczęstszych i o wiele cięższych od czerniaka.
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Depilacja PASTĄ CUKROWĄ. Wady i zalety depilacji pastą cukrową Depilacja PASTĄ CUKROWĄ. Wady i zalety depilacji pastą cukrową

Pasta cukrowa do depilacji była wykorzystywana na Bliskim Wschodzie od stuleci. U nas też ta metoda...

więcej

10

Pękające naczynka na nogach. Jak się pozbyć pajączków? Pękające naczynka na nogach. Jak się pozbyć pajączków?

Pajączki na nogach to inaczej wenulektazje czyli tworzenie się całych siateczek rozszerzonych...

więcej

8

Tabletki na POCENIE SIĘ - jak działają? Czy są bezpieczne? Tabletki na POCENIE SIĘ - jak działają? Czy są bezpieczne?

Tabletki na pocenie się są przeznaczone dla osób, które zmagają się z nadpotliwością nie tylko...

więcej

8

Skóra bez PRZEBARWIEŃ - jak się pozbyć plam, piegów, ostudy Skóra bez PRZEBARWIEŃ - jak się pozbyć plam, piegów, ostudy

Coraz więcej osób zauważa, że na ich skórze pojawiają się przebarwienia. Niektórych plam można się...

więcej

8

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Odradzam wykonywanie na taki paznokieć manikiuru, ze względu na ryzyko dodatkowego uszkodzenia go oraz braku kontroli nad rozwojem zmiany (przykrycie jej lakierem).

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.