Magnetoterapia

2015-11-20 11:23 Anna Jarosz

Magnetoterapia to zabieg fizjoterapeutyczny, wykorzystywany w rehabilitacji, a wspomagający leczenie chorób kości i stawów, skóry, osteoporozy nadciśnienia tętniczego i chorób kobiecych. Jak przebiega magnetoterapia?: Czy są przeciwwskazania do jej stosowania?

Magnetoterapia to jedna z technik usprawniania tkanek, wykorzystywanych w rehabilitacji medycznej. Stosowana jest w wielu działach medycyny, chociaż mechanizm oddziaływania pola magnetycznego na ludzki organizm nie został jeszcze w pełni poznany. Wiadomo jednak, że pole magnetyczne przyśpiesza regenerację chorych tkanek, łagodzi ból i działa przeciwzapalnie. Wskazania do zabiegów z wykorzystaniem pola magnetycznego to:

Jak działa magnetoterapia?

Pole magnetyczne przenika ciało i dociera do każdej komórki, oddziałując na struktury błon komórkowych, przez co do ich wnętrza łatwiej przedostają się substancje odżywcze i tlen. W efekcie pole przyśpiesza rozwój tkanki łącznej i wytwarzanie blizny kostnej, powoduje zwiększenie przyswajania tlenu przez tkanki, działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i łagodzi ból.

Jak wygląda zabieg magnetoterapii?

Do magnetoterapii nie trzeba się specjalnie przygotowywać, ale należy usunąć wszystkie metalowe przedmioty – zdjąć biżuterię, pasek z metalową klamrą, wyjąć protezę zębową oraz wyłączyć telefon komórkowy. Zabieg może być wykonany przez ubranie, a nawet przez opatrunek gipsowy. Chorą część ciała umieszcza się w specjalnej obręczy – cewce (obręcze mają różne średnice). Zazwyczaj pacjent siedzi lub leży. Kuracja przewiduje 10 zabiegów po 10-30 minut. Dawki i natężenie pola magnetycznego są zależne od stanu pacjenta – im stan zdrowia poważniejszy, tym niższe dawki. Zabiegi zleca lekarz rehabilitacji medycznej.

Magnetoterapia: przeciwwskazania

Polecany artykuł:

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE