Jedzenie cytrusów przy refluksie - czy jest wskazane? [Porada eksperta]

2014-11-24 16:00 Iza Czajka

Mam zapytanie dotyczące cytrusów w diecie osób z refluksem. Informacje w internecie są bardzo niespójne. Zaczęłam właśnie odkwaszanie swojego organizmu. W większości informacje podają, że grejpfrut, cytryna, pomarańcze są zasadowe i bardzo wskazane w diecie osób "zakwaszonych". Choroba refluksowa wiąże się z tą przypadłością. Pani pisze, żeby unikać soków cytrusowych (oczywiście, że tych nie słodzonych) gdyż powodują zgagę - mam co do tego wątpliwości. Czy faktycznie tak jest?

Cytrusy, a więc pomarańcze, limonki, mandarynki cytryny i grejpfruty, nie są wskazane dla osób mających problemy z refluksem ze względu na dużą zawartość kwasów owocowych, która dodatkowo zwiększa kwasowość soków trawiennych. Poza tym zawarta w cytrusach witamina C zwiększa produkcję soków żołądkowych, nasilając objawy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE