Microblading: Na czym polega i ile kosztuje?

2019-02-18 11:14

Microblading to jedna z metod makijażu permanentnego brwi. Przeczytaj, na czym polega microblading i dowiedz się, i kto może z niego skorzystać. Sprawdź też, ile kosztuje wykonanie makijażu tą metodą.

Microblading - makijaż permanentny brwi. Na czym polega?
Autor: Thinkstockphotos.com Microblading polega na dorysowaniu pojedynczych włosów na powierzchni skóry. Makijaż permanentny brwi wykonywany metodą piórkową jest bardzo dokładny i stwarza ważnienie naturalnie gęstej brwi.

Spis treści

  1. Microblading: na czym polega?
  2. Microblading: gojenie po zabiegu
  3. Microblading: cena
  4. Microblading: przeciwwskazania

Microblading pozwala zaoszczędzić każdej kobiecie choć kilku minut z porannego makijażu. Samodzielne malowanie brwi trzeba przecież wykonać precyzyjnie, bo najmniejsza nierówność sprawi, że będą niesymetryczne, co nie dodaje uroku. Niektóre panie po pewnym czasie nabierają wprawy, innym jednak po kilku próbach brakuje biegłości, czasu, czy cierpliwości do tego, by co rano zmagać się z tym zadaniem. Jeśli należysz do tej drugiej grupy, warto zastanowić się właśnie nad zabiegiem microbladingu.

Jest on przeznaczony dla kobiet, które codziennie rano (a czasem nawet kilka razy dziennie) z różnych powodów muszą nadawać brwiom pożądany kształt. Nie tylko dlatego, że chcą idealnie wyglądać – to również propozycja dla pań, które straciły brwi po chemioterapii, mają skórę alergiczną i problem z doborem kosmetyków, chcą zakryć blizny, mają asymetrycznie ułożone oczy, regularnie bywają na basenie albo zajęciach fitness, albo po prostu rano szkoda im czasu na pracochłonny makijaż.

Microblading: na czym polega?

Microblading nie zagęszcza brwi, nie sprawia także, że wyrastają nowe włoski. Pozwala jednak nadać im naturalny wygląd, bo włoski są dorysowywane na skórze. Fachowo nazywa się to wprowadzeniem pigmentu za pomocą mikroostrza do warstwy kolczystej naskórka.

Na trzy tygodnie przed zabiegiem brwi nie wolno farbować ani regulować. Sam zabieg poprzedzony jest ankietą, w której trzeba podać informacje o dolegliwościach i zażywanych lekach. W niektórych gabinetach trzeba również podpisać oświadczenie, że w razie niepowodzenia zabiegu klientka nie będzie składała reklamacji. Dla wielu osób ten punkt jest dość kontrowersyjny, bo zdejmuje z salonu odpowiedzialność za efekt końcowy (który utrzymuje się nawet do dwóch lat).

Ponieważ to, jak brwi będą wyglądały po zabiegu, a także w trakcie zmywania się pigmentu, zależy zarówno od fachowości kosmetyczki, jak i rodzaju użytego pigmentu (niektóre wypłukują się na pomarańczowo lub czerwono) warto przed ostateczną decyzją upewnić się co do kwalifikacji osoby wykonującej zabieg i barwników, jakie są stosowane w danym salonie.

Przed zabiegiem klientka wspólnie z kosmetyczką musi wybrać barwnik – by efekt był naturalny, pigment musi mieć kolor identyczny z kolorem włosów. Potem na brwi nakładana jest maść znieczulająca. Nim zacznie działać, kosmetyczka za pomocą kredki i specjalnych szablonów rysuje kontury brwi, jakie będą następnie wypełniane.

Dopiero gdy zostaną zaakceptowane – albo skorygowane - przez klientkę, można przystąpić do zabiegu. Kosmetyczka za pomocą specjalnego piórka delikatnie nacina skórę na odpowiednią głębokość, tworząc na niej zarys włoska, w który następnie aplikowany jest pigment. Daje to naturalny efekt cienkich włosków.

Zabieg trwa około godziny, podczas której skórę można ponownie znieczulać. Efekt nie jest widoczny od razu, lecz dopiero po tygodniu, kiedy barwnik trochę zbladnie.

Aleksandra Więcławska
Aleksandra Więcławska, właścicielka salonu Eye Atelier w Warszawie

Microblading polega na wprowadzeniu pigmentu za pomocą specjalnego pióra, które posiada odpowiednio dobrany nożyk. Piórkiem przecinamy skórę w kształcie włosków i wprowadzamy pigment w te miejsca.

Przed zdecydowaniem się na zabieg warto pamiętać, że jest bolesny i trzeba go powtarzać co rok.

Microblading: gojenie po zabiegu

Skóra po nacięciach wymaga określonej pielęgnacji:

  • Tuż po zabiegu brwi nie wolno dotykać, trzeć ani moczyć.
  • Po trzech godzinach trzeba zacząć smarować brwi maścią regenerującą i przyspieszającą gojenie (może to być maść do smarowania świeżego tatuażu albo dowolna maść zawierająca alantoinę) – jej aplikację powtarzamy co kilka godzin, za każdym razem nakładając ją za pomocą czystego wacika kosmetycznego.
  • Przez kilka pierwszych dni do mycia twarzy nie wolno używać mydła ani kosmetyków, lepiej więc nie wykonywać makijażu (standardowy make-up można nałożyć najwcześniej po trzech dobach od zabiegu).
  • W tym czasie na brwiach pojawią się strupki – nie wolno ich zdrapywać, by nie zostały blizny.
  • Przez dwa tygodnie po zabiegu nie wolno chodzić do sauny, solarium ani na basen.
  • Skóry w okolicach brwi nie wolno wysuszać ani opalać, trzeba też zrezygnować z silnych peelingów.

Microblading: cena

Microblading kosztuje od 500 do 800 zł. W cenę wliczona jest korekta, którą wykonuje się zwykle po trzech, czterech tygodniach, gdy brwi się zagoją – można wtedy delikatnie skorygować kształt lub dorobić włoski w miejscach, w których jest ich za mało. 

Microblading: przeciwwskazania

Nie każdy może skorzystać z zabiegu microblading. Przeciwwskazaniem jest okres ciąży i karmienia piersią, a także uczulenie na lidokainę oraz epinefrynę. Zabiegu nie wykonuje się w okresie aktywnej choroby nowotworowej (dozwolony jest po pół roku po wyleczeniu), a także w przypadku hemofilii, padaczki, opryszczki, łuszczycy i nieustabilizowanej cukrzycy oraz zaawansowanych chorób tarczycy.

Nie robi się go również wtedy, jeśli klientka przyjmuje leki rozrzedzające krew albo sterydy bądź w okresie ostatnich dwóch miesięcy miała silnie złuszczaną skórę lub inny zabieg z zakresu medycyny estetycznej.