Trądzik pospolity – skuteczne metody leczenia trądziku

2016-01-15 15:36

Trądzik jest chorobą dotykającą nie tylko nastolatki. U osób dorosłych występuje coraz częściej, a jego leczenie jest o tyle trudniejsze, że trudniej znaleźć przyczynę jego powstawania. Jedno jest pewne - z trądzikiem nie wygrasz domowymi sposobami. Nie zwlekaj zatem z wizytą u dermatologa.

Trądzik pospolity – skuteczne metody leczenia trądziku
Autor: Thinkstockphotos.com W zależności od typu zmian skórnych i skuteczności podjętej terapii dermatolog może zaproponować leczenie miejscowe lub ogólne.

Spis treści

  1. Zaskórniki i pryszcze to pierwsze zmiany trądzikowe
  2. Sposoby walki z trądzikiem [WIDEO]
  3. Metody leczenia trądziku
  4. Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej
  5. Nie wyciskaj krost i zaskórników

Z trądzikiem walczą nie tylko nastolatki, ale też osoby dorosłe. O ile u tych pierwszych przyczyna trądziku jest dość oczywista (gwałtowny wzrost wydzielania hormonów płciowych), o tyle u dorosłych powody kłopotów nie zostały do końca poznane.

Lekarze przypuszczają, że winny może być stres, predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne czy niektóre leki (np. antydepresyjne).

Bez względu na czynnik wywołujący trądzik, chorobę tę należy leczyć i to możliwie jak najszybciej. Tylko w ten sposób można uchronić się przed szpecącymi bliznami i przebarwieniami, których usunięcie nie jest proste i bardzo kosztowne.

Zaskórniki i pryszcze to pierwsze zmiany trądzikowe

Trądzik powstaje na skutek zwiększonej produkcji sebum (łoju) w gruczołach łojowych i nadmiernego rogowacenia komórek skóry.

Złuszczone komórki blokują ujścia gruczołów, a gromadząca się w nich wydzielina tworzy zaskórniki. Jest ona pożywką dla bakterii i źródłem stanów zapalnych, z których powstają krosty.

Domowe zabiegi pielęgnacyjne mogą pomóc w przypadku sporadycznych problemów z krostkami lub w bardzo łagodnym trądziku. W innych postaciach choroby nie zdadzą egzaminu. Dlatego warto odwiedzić lekarza dermatologa.

W zależności od zaawansowania choroby zmiany trądzikowe mogą mieć rożną postać. Dlatego najpierw przyjrzyj się swojej skórze. Jeśli na twarzy, a także ramionach, dekolcie czy plecach dostrzegasz białawe lub czarne punkciki (zaskórniki), to znaczy, że masz wczesną postać trądziku.

Wypukłe czerwone zmiany (grudki i krostki) to średnio nasilony trądzik. Jeżeli na skórze widzisz sinoczerwone guzki wypełnione ropą, jest to już zaawansowana postać choroby.

Sposoby walki z trądzikiem [WIDEO]

Sposoby na walkę z trądzikiem
Zdaniem eksperta
Monika Serafin, dermatolog

Nawet ciężkie postacie trądziku można leczyć

Podstawą leczenia ciężkich typów trądziku, ale także średnio nasilonych, są preparaty zawierające izotretinoinę. Złuszcza ona naskórek, hamuje pracę gruczołów łojowych, ma też działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. To najbardziej przyczynowo i szeroko działający lek przeciwtrądzikowy, który daje szansę na trwałe wyleczenie choroby. Wskazaniem do jego zastosowania są dwie nieskuteczne kuracje antybiotykiem.

Wolne kwasy tłuszczowe przyczyniają się do powstawania trądziku.

Leczenie trwa kilka miesięcy i ma działania uboczne, dlatego musi być prowadzone pod opieką lekarza. Mniej więcej co 2 miesiące konieczna jest kontrola poziomu cholesterolu i trójglicerydów, parametrów wątrobowych, poziomu cukru we krwi. Lek może uszkodzić płód, dlatego w czasie kuracji kobiecie nie wolno zajść w ciążę. W tym celu lekarz przepisuje pacjentce tabletki antykoncepcyjne. Trzeba rozpocząć ich przyjmowanie miesiąc przed kuracją i zakończyć miesiąc po niej.

Czytaj także: Tabletki na trądzik: w jaki sposób, i czy w ogóle działają?

Metody leczenia trądziku

Rezultaty leczenia trądziku mogą być widoczne dopiero po wielu miesiącach, ale warto poczekać, bo odzyskasz piękną cerę i dzięki temu również dobre samopoczucie. Dermatolog może zaproponować leczenie miejscowe lub ogólne – wszystko zależy od typu zmian i skuteczności podjętej terapii.

Leczenie miejscowe

Stosuje się w przypadku trądziku o łagodnym i średnim nasileniu. Preparaty mają postać maści, kremów, żeli, płynów i używa się ich bezpośrednio na zmiany skórne. Leki miejscowe mogą zawierać:

  • Retinoidy (pochodne witaminy A) – hamują tworzenie się zaskórników, ograniczają powstawanie stanów zapalnych, umożliwiają prawidłowe złuszczanie naskórka.
  • Kwas azelainowy – ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, złuszczające, przeciwłojotokowe. Stosowany także w leczeniu śladów potrądzikowych.
  • Antybiotyki - erytromycynę lub klindamycynę – stosuje się w przypadku zmian zapalnych.
  • Nadtlenek benzoilu – działa złuszczającp, przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Wśród leków miejscowych są też preparaty złożone, np. połączenie retinoidów i antybiotyków, retinoidów i nadtlenku benzoilu, nadtlenku benzoilu i antybiotyków.

Leczenie ogólne

Sprawdza się w przypadkach nasilonego trądziku. Doustnie stosuje się wtedy:

  • Antybiotyki (tetracyklinę, doksycyklinę, minocyklinę, metacyklinę, rzadziej erytromycynę i biseptol). Leki należy zażywać przez kilka miesięcy (do pół roku). Redukują liczbę bakterii i zmniejszają stan zapalny.
  • Tabletki antykoncepcyjne działające antyandrogennie – stosuje się w przypadku zaburzeń hormonalnych (np. hirsutyzmu), konieczna jest wiec konsultacja u ginekologa - endokrynologa. Sprawdzają się u kobiet, u których zmiany trądzikowe nasilają się przed miesiączką.
  • Izotretinoinę – hamuje wydzielanie łoju, zwalcza bakterie, zapobiegając stanom zapalnym.

Oprócz leczenia dermatolog może zaproponować zabiegi, dzięki którym zmiany trądzikowe ustępują szybciej i poprawia się wygląd skóry. Mogą to być peelingi medyczne (np. przy użyciu kwasu migdałowego, glikolowego, pirogronowego lub trójchlorooctowego – TCA), mikrodermabrazja (mechaniczne złuszczanie zrogowaciałych komórek naskórka). Efektem zabiegów jest oczyszczona i wygładzona skóra, zmniejszenie ilości grudek i zwężone pory. Blizny potrądzikowe można natomiast usunąć za pomocą zabiegów laserowych (np. Fraxel).

Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej

Skóra trądzikowa wymaga szczególnej troski każdego dnia. By wspomóc jej leczenie, a także utrzymać efekty terapii, używaj łagodnych preparatów aptecznych przeznaczonych do leczenia cery z trądzikiem.

Do mycia twarzy stosuj delikatne pianki lub żele. Potem przetrzyj skórę bezalkoholowym tonikiem i posmaruj lekkim kremem nawilżającym. Regularnie (1–2 razy w tygodniu) stosuj delikatne peelingi i maseczki oczyszczające, by odświeżyć skórę.

Możesz bez obaw używać podkładu czy pudru, pod warunkiem że będą to kosmetyki mineralne (wyprodukowane ze sproszkowanych minerałów) – nie zatykają porów, dobrze wchłaniają nadmiar sebum i łagodzą podrażnienia.

Pamiętaj tylko, aby często myć gąbkę lub pędzel, którym nakładasz kosmetyk, bo bakterie czują się tam świetnie.

Nie wyciskaj krost i zaskórników

Skutkiem wyciskania krostek mogą być rozszerzone na stałe pory, podrażnienia, przebarwienia i brzydkie blizny. Podczas takich interwencji łatwo o zainfekowanie krostek, a konsekwencją tego jest rozszerzenie się stanu zapalnego i powstawanie nowych zmian poprzez rozsianie chorobotwórczych bakterii.

miesięcznik "Zdrowie"