Cera wrażliwa. Podstawy pielęgnacji wrażliwej skóry

2018-10-25 10:31

Cera wrażliwa jest niezwykle wymagająca, a przez to trudna w pielęgnacji. Ciężko odkryć, co jej szkodzi, ale odpowiednio o nią dbając da się zmniejszyć skłonność do podrażnień i znacząco poprawić jej stan.

Cera wrażliwa. Podstawy pielęgnacji cery wrażliwej
Autor: Thinkstockphotos.com Skóra wrażliwa jest trudna w pielęgnacji, ale używając odpowiednich kosmetyków i dbając o jej nawilżenie możemy pozbyć się uczucia pieczenia, ściągnięcia i suchości skóry.

Spis treści

  1. Jak rozpoznać cerę wrażliwą?
  2. Czemu skóra piecze?
  3. Czego unikać, mając cerę wrażliwą?
  4. Jak dbać o cerę wrażliwą?
  5. Pielęgnacja cery wrażliwej:
  6. Kąpiel z kory dębowej na stany zapalne skóry
  7. Kąpiel jałowcowa na wysypkę
  8. Błędy w pielęgnacji cery wrażliwej
  9. Jaki masz typ cery? Sprawdź to!

Cera wrażliwa to najtrudniejszy typ skóry. Można ją porównać do kapryśnej kobiety – jest humorzasta i wymagająca, nigdy nie wiadomo, jak zareaguje, i mało co jej pasuje. Dermatolodzy definiują ją jako skórę, która w nadmierny sposób reaguje na różnego rodzaju czynniki – jednak to, jakie to czynniki, i jaka reakcja, jest bardzo indywidualne.

Jak rozpoznać cerę wrażliwą?

Objawy wrażliwości można podzielić na obiektywne – czyli te, które widać gołym okiem – i subiektywne – czyli takie, które właścicielka tego typu cery odczuwa, ale jeśli o nich nie powie, nikt inny ich nie zauważy. Do objawów obiektywnych należą zaczerwienienie, łuszczenie się, suchość czy obrzęk, do subiektywnych natomiast – uczucie swędzenia, pieczenia, nadmiernego ściągnięcia, kłucia czy mrowienia. Przy czym u jednej osoby odczucia te mogą być słabe, a u innej bardzo odczuwalne – ma to związek z ilością znajdujących się w skórze receptorów, które przesyłają do mózgu sygnały informujące o toczącym się procesie zapalnym.

Stopień nasilenia objawów zależy również od tego, co wywołało wrażliwość – będą silniejsze, jeśli przyczyną jest choroba skóry, na przykład atopowe zapalenie skóry. Według klasyfikacji CERIES (Epidermal and Sensory Research and Investigation Center of CHANEL) wyróżnia się cztery typy skóry wrażliwej:

  • Typ pierwszy to rumień związany z emocjami, stresem, nagłą zmianą temperatury albo dietą i piciem alkoholu.
  • Typ drugi to rumień i uczucie ściągnięcia, łuszczenia się skóry będące reakcją na niekorzystne warunki klimatyczne (w tym klimatyzację).
  • Typ trzeci to nagłe zaczerwienienie, mrowienie i uczucie ściągnięcia skóry pojawiające się po użyciu kosmetyku.
  • Typ czwarty to zaczerwienienia skóry związane z menstruacją.

Czemu skóra piecze?

Nadmierna wrażliwość bywa uwarunkowana genetycznie, ale związana jest też z konkretnymi chorobami, jak atopowe lub łojotokowe zapalenie, albo trądzik różowaty, co ma związek z defektami w budowie naskórka lub jego uszkodzeniem. Często również zdarza się, że skóra, dotąd zdrowa, nagle uwrażliwia się, a więc reaguje patologicznie na to, co wcześniej jej nie szkodziło. Może się to wiązać zarówno z „przełamaniem” progu wytrzymałości skóry (gdy jest ona przez dłuższy czas niewłaściwie pielęgnowana), jak i ze zmianami hormonalnymi - dlatego objawy wrażliwości obserwują na swojej skórze kobiety w ciąży, czy w okresie tuż przed miesiączką. Rzadko się zdarza, by wrażliwą skórę miały osoby w dojrzałym wieku, gdyż wraz z upływem lat maleje poziom unerwienia naskórka i skóry właściwej.

Czego unikać, mając cerę wrażliwą?

Najprościej mówiąc, cerze wrażliwej zaszkodzić może to, co pochodzi z zewnątrz i ma z nią bezpośredni kontakt (i wtedy dermatolodzy mówią, że są to czynniki egzogenne) lub związane jest z pracą organizmu i ma wpływ na jej stan (czyli czynniki endogenne).

Wśród czynników egzogennych wymieniane są:

negatywny wpływ środowiska (wiatr, mróz, zmiany temperatury),

  • twarda woda,
  • kosmetyki,
  • pocieranie,
  • reakcje na składniki diety.

Do czynników endogennych zaliczane są natomiast:

  • stres,
  • hormony
  • w przypadku atopowego zapalenia – pot, który nasila zmiany zapalne.

Jak dbać o cerę wrażliwą?

W pielęgnacji najważniejszy jest odpowiedni dobór kosmetyków. Najlepiej stosować preparaty apteczne do skóry wrażliwej, nadreaktywnej, naczynkowej albo atopowej, tworzone we współpracy z dermatologami. W ich składzie nie ma substancji potencjalnie drażniących, ani kompozycji zapachowych, które mogłyby wywołać reakcję ze strony skóry. Warto sięgać po produkty o właściwościach i konsystencji odpowiedniej do zwalczania różnych przyczyn i poziomów wrażliwości skóry, które działają zarówno na skutek, jak i na przyczynę nadwrażliwości. Przy cerze naczynkowej, najlepiej sięgać po kosmetyki, które wzmocnią skórę i zmniejszą zaczerwienienia, a także zapobiegną ich nawrotom. Bezpieczniejsze, zwłaszcza gdy do końca nie wiadomo, co skórze szkodzi, są kosmetyki z mniejszą ilością składników (zwłaszcza substancji czynnych), bo wtedy maleje ryzyko, że coś podrażni skórę.

Pielęgnacja cery wrażliwej:

  • Do mycia i demakijażu zalecane są delikatne płyny micelarne, które w swoim składzie zawierają kojące składniki (jak np. wyciąg z ogórka) ale też chronią skórę przed czynnikami drażniącymi z zewnątrz (np. ramnoza, mannitol).
  • Krem na dzień powinien chronić skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi (np. zmienną aurą) i zawierać filtr minimum SPF 15 – najlepiej, by był to filtr fizyczny, który nie wnika w skórę, lecz osadza się na jej powierzchni, bo ten rodzaj filtra jest lepiej tolerowany przez skórę wrażliwą, niż filtry chemiczne.
  • Krem na noc powinien regenerować skórę i łagodzić podrażnienia.
  • Raz na tydzień warto zrobić peeling, ale tylko enzymatyczny, który rozpuszcza wiązania między martwymi komórkami, a nie ściera je mechanicznie. Po peelingu wskazana jest maseczka łagodząca rumień i wzmacniająca skórę.

Warto też zwrócić uwagę na opakowanie kosmetyku i w pierwszej kolejności wybrać taki, do którego powietrze nie ma bezpośredniego dostępu (ze specjalnym zamknięciem i aplikatorem, który po jednokrotnym naciśnięciu uwalnia odpowiednią porcję kosmetyku). Dzięki temu prawdopodobieństwo, że kosmetyk w opakowaniu nadkażą bakterie mogące szkodzić skórze wrażliwej, znacząco maleje.

To ci się przyda

Kąpiel z kory dębowej na stany zapalne skóry

Rozdrobnij kilka kawałków kory, aby uzyskać 5 łyżek stołowych zioła. Następnie zalej je 2 l wrzącej wody i gotuj przez 8 - 12min. Po przecedzeniu przecedzić wlej do wanny. Kąp się 20 minut. Kora dębowa oczyszcza skórę z bakterii, działa łagodząco i pozostawia na ciele i włosach jasno-ciemny film.

Kąpiel jałowcowa na wysypkę

Przygotuj ok. 1 kg młodych gałązek i kilka owoców jałowca. Zalej 2 litrami wrzącej wody i gotuj przez 5 minut. Przelej przez sitko, żeby oddzielić wywar od ziół. Wlej oczyszczony napar do wanny i kąp się przez 15 minut. Kąpiel polecana jest na podrażnienia i wysypkę spowodowaną alergią.

Błędy w pielęgnacji cery wrażliwej

To, co na skórze normalnej nie zrobiłoby większego wrażenia, wrażliwej może bardzo zaszkodzić. Dlatego mając cerę wrażliwą pewnych zachowań podczas codziennej pielęgnacji po prostu trzeba unikać. Należą do nich:

  • Pocieranie. Mechaniczne tarcie (np. podczas wycierania skóry) usuwa z niej cienką warstewkę ochronnych lipidów.
  • Stosowanie zbyt silnych kosmetyków. Skóra wrażliwa nie lubi kompleksów odmładzających, zwłaszcza skomponowanych ze składników uznanych za bardzo aktywne, jak retinol lub witamina C.
  • Stosowanie kilku kremów w tym samym czasie. W internecie można czasem spotkać się z radami typu: „nałóż jeden krem, a jeśli skóra nadal jest sucha i podrażniona, po kwadransie nałóż drugi”. To błąd, bo składniki mogą się ze sobą połączyć, tworząc mieszankę o trudnym do przewidzenia działaniu.
  • Częsta zmiana kosmetyków. By krem mógł zadziałać, potrzebuje czasu. Zmiana na nowy wskazana jest tylko, jeśli podrażnił skórę.
  • Eksperymenty z nowymi kosmetykami w trakcie stanu zapalnego. Nakładając na skórę nowy krem w chwili, gdy jest podrażniona przez poprzedni, może nasilić problem. Podrażnioną skórę najpierw trzeba uspokoić.
  • Stosowanie naparów ziołowych. Zioła powszechnie uznane za bezpieczne, jak rumianek, skórze wrażliwej mogą szkodzić, bo niektóre ich odmiany mają działanie alergizujące.