Olej makadamia i jojoba, masło karite - naturalne oleje i masła do pielęgnacji ciała i włosów

2015-04-21 12:43

Masła i oleje pozyskiwane z roślin nie bez powodu cieszą się wielką popularnością. Naturalne, nie zawierające syntetycznych, szkodliwych substancji, mają jednocześnie wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne i odżywcze dla skóry i włosów.

Naturalne oleje i masła do pielęgnacji ciała i włosów: olej makadamia i jojoba, masło karite
Autor: Thinkstockphotos.com Masło karite (shea), olej kokosowy, makadamia i jojoba - naturalne kosmetyki do ciała

Spis treści

  1. Masło karite
  2. Olej kokosowy
  3. Olej makadamia
  4. Olej jojoba

Naturalne masła i oleje to bardzo wszechstronne kosmetyki. Zawierają witaminy, mikroelementy i kwasy tłuszczowe, które pomagają regenerować skórę i leczyć wiele jej dolegliwości. Niektóre z nich mają właściwości ujędrniające, odżywcze, nawilżające, inne pomogą chronić skórę przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych i walczyć z cellulitem, czy rozstępami. Wybór maseł i olejów jest bardzo duży, dlatego warto przyjrzeć się im dokładniej i wybrać produkt, który dostosowany będzie do potrzeb naszej skóry czy włosów.

Masło karite

Masło karite znane jest również jako masło shea. To dość twarda masa, która staje się płynna pod wpływem temperatury ciała. Masło shea lub też masło shea-toulou, występuje jedynie w tropikalnej części Afryki. Masło pozyskiwane jest z orzechów, które są wcześniej grillowane wraz ze skorupami. Następnie usuwa się skorupki ostukując orzechy i przez długie godziny gotuje, aby uzyskać konsystencję masła. Tak powstałą substancję wylewa się do tykw i pozostawia do ostygnięcia. Historia masła karite (shea) jest bardzo długa, ale z pewnością można stwierdzić, że jest to jeden z najbardziej naturalnych kosmetyków dostępnych na rynku - bez względu na sposób pozyskiwania.

DLA KOGO? - Masło polecane jest przede wszystkim do pielęgnacji skóry suchej i zniszczonej, łuszczącej się podrażnionej, atopowej, z łuszczycą, egzemą i drobnymi obtarciami.

ZASTOSOWANIE - Może być stosowane zarówno na skórę twarzy, jak i całego ciała, również w okresie ciąży, aby zapobiec powstawaniu rozstępów. Świetnie sprawdzi się też przy spierzchniętych ustach, suchych dłoniach i stopach, a także przy zrogowaciałych kolanach i łokciach. Masło karite przyda się również w pielęgnacji włosów - zamyka szczeliny w strukturze włosów i pozwala zwalczać ich porowatość. Zastosowane na końcówki włosów podczas kąpieli słonecznych, chroni je przed nadmiernym przesuszeniem. Przed zastosowaniem masła należy chwilę rozgrzać je w dłoniach - w ten sposób masło zmieni konsystencję na bardziej płynną.

Olej kokosowy

Olej kokosowy uzyskiwany jest poprzez tłoczenie twardego miąższu orzechów palmy kokosowej. Olej kokosowy jest produktem uniwersalnym, używanym zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Dlatego cena oleju kokosowego wydaje się śmiesznie niska. Nie dość, że możemy na nim smażyć, to jeszcze się tym olejem smarować. Zbawienne właściwości oleju kokosowego widać już po pierwszym stosowaniu, a używać go możemy przez cały rok - zarówno przy suchej skórze zimą, jak i przy poparzonej słońcem w lecie.

DLA KOGO? Olej kokosowy sprawdzi się w pielęgnacji skóry suchej i atopowej, jak i tłustej i problematycznej. Możemy go zastosować również przy skórze z tendencjami do wyprysków i zaskórników, ponieważ dzięki zawartości kwasu laurynowego, działa antybakteryjnie.

Zobacz: Właściwości oleju kokosowego

ZASTOSOWANIE: Olej kokosowy wzmacnia elastyczność skóry, spowalnia powstawanie zmarszczek, zmniejsza szorstkość naskórka i wspomaga gojenie się ran. Olej kokosowy sprawdzi się również przy pielęgnacji skóry głowy - pomaga walczyć z łupieżem i łagodzi podrażnienia. Może być też stosowany jako odżywka do włosów - wystarczy wmasować go w suche włosy na godzinę przed myciem, po czym spłukać szamponem.

Olej makadamia

Olej ten pozyskuje się z orzechów drzewa makadamia, przypominających orzechy laskowe. Olej makadamia bogaty jest w witaminę A, witaminy z grupy B, fenole, lecytyny i składniki mineralne. Zawiera również wysokie stężenie nienasyconych kwasów tłuszczowych - 67 proc. kwasu oleinowego, 10 proc. kwasu palmitynowego oraz do 24 proc. kwasu oleopalmitynowego.

DLA KOGO? Olej makadamia polecany jest przede wszystkim osobom o cerze suchej, wrażliwej, dojrzałej, podrażnionej. Właściwości oleju pozwalają na pielęgnację suchych i zniszczonych włosów. Może pomóc również w pielęgnacji skóry naczynkowej i trądziku różowatego.

ZASTOSOWANIE: Nawilża, odżywia  i regeneruje skórę suchą i łuszczącą się, chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV, wykazuje najsilniejsze z pośród olei właściwości antycellulitowe, silnie ujędrnia i napina zwiotczałą skórę. Sprawdzi się w pielęgnacji włosów - nakładamy go na suche włosy, pozostawiamy na 1-2 godziny i spłukujemy. Włosy odzyskują miękkość, sprężystość i blask. Olej makadamia korzystnie działa również przy koloryzacji włosów - przed jej wykonaniem należy nałożyć olejek na skórę głowy i włosy. Ułatwi on absorbcję koloru, wzmocni lśnienie i efekt koloryzacji.

Zobacz: Farbowanie włosów w domu

To ci się przyda

Jeśli twoim problemem są zmęczone i spuchnięte nogi, pomoże ci olejek makadamia w połączeniu z wodą z mięty. Skórę nóg zwilż wodą miętową, a następnie zaaplikuj olejek na skórę i wszystko wmasuj. Taka mieszanka przyniesie twoim nogom ukojenie i ulgę na długi czas.

Olej jojoba

Olej otrzymywany jest z nasion wiecznie zielonych krzewów jojoba. To płynny, bezzapachowy wosk o zabarwieniu złotożółtym do zielonego, bardzo często stosowany w kosmetyce.

DLA KOGO? Olej jojoba świetnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry suchej, którą nawilża, natłuszcza i zmiękcza. Przy cerze trądzikowej olej zrównoważy wydzielanie sebum, chroniąc ją przed zaskórnikami. Jojoba pomaga też w leczeniu trądziku i zapaleń skóry, np. łuszczycy.

ZASTOSOWANIE: Olej jojoba możemy zastosować bezpośrednio na skórę lub dodając kilka jego kropli do balsamów, czy kremów. Sprawdzi się również jako środek do demakijażu - wystarczy zanurzyć w nim wacik i oczyścić skórę. Dodatkowo stosując olej jojoba do demakijażu oczu, poprawiamy kondycję rzęs - stają się mocniejsze i bardziej lśniące. Olej pomoże również przy suchych ustach i dłoniach. Pomoże też w pielęgnacji włosów - zaaplikowanie zaledwie kilku kropli olejku na grzebień lub szczotkę, ułatwia rozczesywanie i układanie włosów, a także zapobiega ich elektryzowaniu się. Olej jojoba doskonale regeneruje osłabione paznokcie. Wystarczy regularnie wcierać w nie niewielkie ilości oleju, żeby stały się zdrowe, mocne i lśniące.

Warto wiedzieć

Olej marula

Ten cenny olej pozyskiwany jest z owoców drzewa marula często porównywany jest do oleju arganowego. Również pochodzi z Afryki i jest dość drogi. Ma silne właściwości antyoksydacyjne i jest niepodatny na utlenianie, co oznacza, że zachowuje swoje właściwości przez dłuższy czas.

Działa przeciwstarzeniowo i nawilżająco, ale ze względu na działanie antybakteryjne i gojące jest też polecany do cery trądzikowej. W porównaniu z olejem arganowym jest dość płynny i szybko się wchłania. Oleju marula można używać także do włosów (na końcówki oraz jako maska przed myciem włosów), do ciała i paznokci.