BLOKERY POTU sposobem na nadpotliwość. Jak działają regulatory potu?

2016-04-19 11:20
BLOKERY sposobem na nadpotliwość. Jak działają blokery/regulatory potu?
Autor: Thinkstockphotos.com Blokery potu pozwalają zmniejszyć wydzielanie potu, ale stosowane regularnie przyczyniają się do blokowania ujścia gruczołów potowych

Blokery potu są stosowane w przypadku nadmiernej potliwości, ponieważ zawierają wyższe niż w tradycyjnych antyperspirantach stężenie chlorku glinu - substancji, która blokuje przewody wyprowadzające pot. Jednak długotrwałe oddziaływanie tej substancji na gruczoły łojowe i potowe może prowadzić do powstawania stanów zapalnych w okolicach ich ujść. Sprawdź, jak działają blokery potu, dla kogo są przeznaczone i jakie są skutki niewłaściwego lub długotrwałego stosowania blokerów.

Blokery potu sposobem na nadpotliwość? Pocenie się jest procesem naturalnym, niezbędnym do utrzymania prawidłowej temperatury ciała i właściwego poziomu pH skóry, które działa bakteriostatycznie. Jednak wzmożona aktywność gruczołów potowych i wydzielanie potu w ilości większej niż jest to konieczne, może być objawem nadmiernej potliwości (hyperhidrosis). Osoby cierpiące na tę dolegliwość wydzielają 4-5 razy więcej potu niż osoby zdrowe. W celu zlikwidowania lub zmniejszenia objawów nadpotliwości można stosować blokery/regulatory potu, które hamują nadaktywność gruczołów potowych.

Jak działają blokery potu?

Większość antyperspirantów zawiera chlorek glinu - substancję, która łączy się ze składnikami potu i tworzy amorficzny żel, który na pewien zamyka przewody potowe na poziomie niższych warstw naskórka. Jednak osoby, które chcą opanować nadmierne wydzielanie potu, potrzebują antyperspirantów, zawierających wyższe niż w tradycyjnych dezodorantach stężenie chlorku glinu - czyli blokery (regulatory) potu.

Blokery potu, podobnie jak zwykłe antyperspiranty, pod wpływem wody obecnej na skórze formują warstwę amorficznego żelu, który blokuje ujścia gruczołów potowych i hamuje wydzielanie potu. W przewodzie wyprowadzającym pot tworzy się czop z polimerycznego żelu wodorotlenkowego powstającego na skutek powolnej neutralizacji kwaśnych soli glinu przez mniej kwaśny pot. Jednak czop ten jest zlokalizowany głębiej w skórze niż czop wytworzony przez zwykłe antyperspiranty, co powoduje wydłużone działanie blokerów.

Jak stosować blokery potu?

Blokery potu stosuje się na noc, na czystą, suchą i niepodrażnioną skórę. Zazwyczaj wystarczą 1-2 aplikacje tygodniowo, ponieważ bloker działa kilka dni.

Nadmierne pocenie - przyczyny

Jak walczyć z nadmiernym poceniem?
Ważne

Zbyt częste używanie regulatorów potu, czyli ponad dwa razy dziennie, wiąże się z nadmiernym zablokowaniem kanalików potowych, co może prowadzić do powstawania stanów zapalnych w okolicach ich ujść. W związku z tym blokery należy stosować zgodnie z informacją zawartą w ulotce.

Skutki niewłaściwego i długotrwałego stosowania blokerów

Blokery ograniczają wydzielanie potu, a tym samym proces usuwania toksyn. Organizm, zamiast wypocić wszystkie szkodliwe substancje, zatrzymuje je w węzłach limfatycznych pod pachami. Rozwój bakterii, które w warunkach fizjologicznych są w tych miejscach likwidowane przez pot oraz jego pH, może przyczynić się do podrażnienia skóry. Ponadto długotrwałe stosowanie blokerów może spowodować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej oraz odczyny alergiczne na składniki preparatu, np. zaczerwienienie skóry.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.