BLOKERY POTU sposobem na nadpotliwość. Jak działają regulatory potu?

2016-04-19 11:20 Monika Majewska

Blokery potu są stosowane w przypadku nadmiernej potliwości, ponieważ zawierają wyższe niż w tradycyjnych antyperspirantach stężenie chlorku glinu - substancji, która blokuje przewody wyprowadzające pot. Jednak długotrwałe oddziaływanie tej substancji na gruczoły łojowe i potowe może prowadzić do powstawania stanów zapalnych w okolicach ich ujść. Sprawdź, jak działają blokery potu, dla kogo są przeznaczone i jakie są skutki niewłaściwego lub długotrwałego stosowania blokerów.

Blokery potu sposobem na nadpotliwość? Pocenie się jest procesem naturalnym, niezbędnym do utrzymania prawidłowej temperatury ciała i właściwego poziomu pH skóry, które działa bakteriostatycznie. Jednak wzmożona aktywność gruczołów potowych i wydzielanie potu w ilości większej niż jest to konieczne, może być objawem nadmiernej potliwości (hyperhidrosis). Osoby cierpiące na tę dolegliwość wydzielają 4-5 razy więcej potu niż osoby zdrowe. W celu zlikwidowania lub zmniejszenia objawów nadpotliwości można stosować blokery/regulatory potu, które hamują nadaktywność gruczołów potowych.

Jak działają blokery potu?

Większość antyperspirantów zawiera chlorek glinu - substancję, która łączy się ze składnikami potu i tworzy amorficzny żel, który na pewien zamyka przewody potowe na poziomie niższych warstw naskórka. Jednak osoby, które chcą opanować nadmierne wydzielanie potu, potrzebują antyperspirantów, zawierających wyższe niż w tradycyjnych dezodorantach stężenie chlorku glinu - czyli blokery (regulatory) potu.

Blokery potu, podobnie jak zwykłe antyperspiranty, pod wpływem wody obecnej na skórze formują warstwę amorficznego żelu, który blokuje ujścia gruczołów potowych i hamuje wydzielanie potu. W przewodzie wyprowadzającym pot tworzy się czop z polimerycznego żelu wodorotlenkowego powstającego na skutek powolnej neutralizacji kwaśnych soli glinu przez mniej kwaśny pot. Jednak czop ten jest zlokalizowany głębiej w skórze niż czop wytworzony przez zwykłe antyperspiranty, co powoduje wydłużone działanie blokerów.

Jak stosować blokery potu?

Blokery potu stosuje się na noc, na czystą, suchą i niepodrażnioną skórę. Zazwyczaj wystarczą 1-2 aplikacje tygodniowo, ponieważ bloker działa kilka dni.

Nadmierne pocenie - przyczyny

Ważne

Zbyt częste używanie regulatorów potu, czyli ponad dwa razy dziennie, wiąże się z nadmiernym zablokowaniem kanalików potowych, co może prowadzić do powstawania stanów zapalnych w okolicach ich ujść. W związku z tym blokery należy stosować zgodnie z informacją zawartą w ulotce.

Skutki niewłaściwego i długotrwałego stosowania blokerów

Blokery ograniczają wydzielanie potu, a tym samym proces usuwania toksyn. Organizm, zamiast wypocić wszystkie szkodliwe substancje, zatrzymuje je w węzłach limfatycznych pod pachami. Rozwój bakterii, które w warunkach fizjologicznych są w tych miejscach likwidowane przez pot oraz jego pH, może przyczynić się do podrażnienia skóry. Ponadto długotrwałe stosowanie blokerów może spowodować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej oraz odczyny alergiczne na składniki preparatu, np. zaczerwienienie skóry.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
lukas
|

Co za głupy, przecież pocenie to 1 (2 to nerki ) ze sposobów pozbywania się toksyn z organizmu, im bardziej wpłyniemy na ten naturalny proces tym organizm będzie gromadził i odkładał toksyny narażając się na kancerogenność, te głupoty pisze lobby by więcej zarobić, ze zdrowiem ma to niewiele wspólnego.

Klinika urody
|

Bezskutecznie walczysz z nadmierną potliwością? Pozwól zająć się Twoim problemem specjalistom z "Kliniki urody". Zgłoś się do programu - wyślij zgłoszenie, w którym opowiesz swoją historię i kilka zdjęć na adres uroda@tvn.pl, a być może to Ty spełnisz swoje marzenia i pozbędziesz się kompleksu!

Mhjsdk
|

no dobra.. stosowałam, efekt byl super to musze przyznac, ale przez jakis czas, pozniej juz tak nie działalo, pomijam ze swedzialo w nocy przeciez to maly minus w zamian za to ze sucho pod pachami, ale najgorsze ze przestaly dzialc. nie wiem dlaczego bo nie uzywalam az tak czesto?? ale rozwiazaniem byl botoks, teraz mam spkoj na pol roku, robie sobie zawsze w klinice estivance, raz dwa, nie jest drogo i mam ulge na tak dlugi czas, takze wszystkim poszukujacym dobrego rozwiazania moge polecic wlasnie ten sposb :)