Sennik - zęby. Co oznacza sen o zębach?

Zęby - sennik wspomina o nich często, w końcu niemal każdy człowiek choć raz śnił o zębach. To jednak, co znaczy taki sen, zależy, według senników, przede wszystkim od kontekstu, w jakim widzisz zęby we śnie. Przeczytaj albo posłuchaj o znaczeniu snu o zębach.

Sennik. Posłuchaj, co mogą oznaczać sny o zębach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Spis treści:

 1. Sennik - zęby. Co może oznaczać sen o zębach?

Sennik - zęby. Co może oznaczać sen o zębach?

  Zęby w sennikach przez wieki były traktowane jako zapowiedź ważnych wydarzeń, symbol tragedii, a nawet śmierci w rodzinie. Nie bezpodstawnie: w dawnych czasach, gdy stomatologia była w powijakach, dentystów było jak na lekarstwo, a wyrywaniem chorych zębów zajmował się kowal, do chorób i zgonów z powodu chorych zębów dochodziło dość często.

  Obecnie, choć sen o zębach nadal budzi niepokój, jego znaczenie interpretuje się inaczej. Badacze snów dowodzą, że sny o zębach pojawiają się z różnych, podświadomych powodów.

  U osób, które na jawie mają z zębami jakieś problemy, taki sen odzwierciedla obawy związane z wizytą u dentysty. Inna z teorii głosi z kolei, że sny o zębach pojawiają się u osób, które boją się odrzucenia i uważają za mało atrakcyjne, czują się sfrustrowane i niedowartościowane – są wówczas wskazówką, że warto spróbować wzmocnić poczucie własnej wartości.

  Wreszcie, sny o zębach mogą też wynikać z tłumionych obaw, dotyczących starzenia się i przemijania. Jeśli często śnisz o zębach, przeczytaj, jak interpretuje się znaczenie takich snów.

  Czytaj też:

  Sennik - jak interpretować marzenia senne?

  Sennik babiloński - najpopularniejsze symbole

  Sennik egipski - najpopularniejsze symbole

  Sennik - wypadające zęby

  Sny o zepsutych zębach mogą sygnalizować, że w twoim życiu nie wszystko układa się tak, jak powinno, mogą też świadczyć o tym, że ktoś – lub coś – zaburza twoje poczucie własnej wartości, wpływa na podejmowane przez ciebie decyzje, czy nawet sugeruje, że brak ci dojrzałości.

  Mogą także być manifestacją twoich własnych odczuć i przemyśleń na temat dotychczasowych osiągnięć – być może podświadomie czujesz, że nie jesteś w stanie im sprostać, i osiągnąć wyznaczonych celów?

  Czytaj też: Sennik - krew. Co oznacza sen o krwi?

  Jak w każdym śnie, tak i tu sporo jednak zależy od kontekstu.

  • Wypadające chore zęby mogą oznaczać, że w końcu uda ci się uporać z jakimś problemem, który od dłuższego czasu nie daje ci spokoju.
  • Wypadające zdrowe zęby mogą być dawanym przez podświadomość sygnałem, że najwyższy czas, by zająć się zdrowiem swoim i najbliższych – odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, zrobić badania profilaktyczne lub nawet kompleksowy przegląd stanu zdrowia.
  • Zęby wypadające bez krwi. To symbol straty, którą można traktować zarówno w kategoriach materialnych (np. niespodziewanych wydatków, kradzieży, uszkodzeń mienia wymagających rychłej i kosztownej naprawy), jak i emocjonalnych – np. utrata zaufania przyjaciół lub współpracowników.
  • Zęby wypadające z krwią. Choć sen o zakrwawionych zębach, które wypadają, jest dość przerażający, to jednocześnie ma on pozytywny wydźwięk. Oznacza, że wszystkie twoje plany mają szansę się spełnić, i że do osiągnięcia upragnionego celu zostało już naprawdę niewiele.

  Czytaj też: Sennik - pająk. Co oznacza sen o pająku?

   Sennik - zepsute zęby

   Zepsute zęby na jawie to spory kłopot i – zazwyczaj – duże wydatki. Podobnie jest we śnie: sen o zepsutych zębach oznacza, że coś w twoim życiu wymaga rychłej naprawy. Zazwyczaj chodzi o sprawy poważne - np. sprawy finansowe, relacje z najbliższymi, czy współpracownikami - których zaniedbanie mogłoby mieć długofalowe i raczej nieprzyjemne konsekwencje.

   Sennik - ruszające się zęby

   Chwiejące się zęby zazwyczaj oznaczają złe wiadomości – najczęściej poważne straty finansowe lub nieoczekiwane, duże wydatki, ale też niespodziewaną, przykrą informację, np. o stanie zdrowia kogoś bliskiego. Sen o ruszającym się zębie bywa też manifestacją myśli o własnych kłopotach zdrowotnych. Może też oznaczać, że powoli zaczyna brakować ci sił – może pora zrobić badania albo udać się na urlop?

   Czytaj też: Sennik - woda. Co oznacza sen o wodzie?

   Sennik - aparat na zęby

   Aparat ortodontyczny, który widzimy we śnie, symbolizuje zazwyczaj konieczność naprawienia czegoś w swoim życiu. Tu jednak również sporo zależy od kontekstu.

   • Nosić aparat na zębach we śnie – uważaj na to, co mówisz, bo wszystkie twoje słowa mogą zostać kiedyś wykorzystane przeciw tobie. Taki sen sugeruje, by trzymać język za zębami, zwłaszcza rozmawiając z kimś stojącym nieco niżej w hierarchii służbowej, gdyż może nadejść czas, że uzyskane od ciebie informacje posłużą temu komuś do tego, by awansować twoim kosztem.
   • Zakładać lub zdejmować aparat ortodontyczny we śnie. Zakładanie aparatu na zęby oznacza ostrzeżenie: dokładnie przemyśl wszelkie transakcje, jakich się podejmujesz, zwłaszcza te, które z pozoru wydają się proste i bezpieczne. Sen o zdejmowaniu aparatu oznacza natomiast, że może nadeszła już pora, by pozbyć się przywiązania do rzeczy i zamiast w wolnych chwilach oddawać się zakupom, lepiej poświęcić więcej czasu na rozwój duchowy.
   • Brudny aparat ortodontyczny we śnie - oznacza, że masz jakiś problem zdrowotny, o którym nie wiesz, i dowiesz się za późno – chyba, że szybko pójdziesz do lekarza.

   Czytaj też: Sennik - szczur. Co oznacza sen o szczurze?

    Sennik - białe zęby

    Biel to symbol czystości, doskonałości, a w przypadku snów o zębach – również zdrowia. Jeśli więc śnisz, że masz białe zęby, to znak, że z twoim zdrowiem jest wszystko w porządku nie musisz się martwić jego stanem, gdyż nawet jeśli odczuwasz jakiekolwiek kłopoty, zapewne są one przejściowe. Warto oczywiście pamiętać, że to tylko sen – i regularnie się badać, zwłaszcza jeśli organizm daje ci powody do niepokoju.

    Sen o białych zębach można również interpretować jako zapowiedź dobrych relacji między członkami rodziny: poprawy nastrojów, pogodzenia zwaśnionych stron, rozstrzygnięcia ważnych rodzinnych spraw, życia w pełnej harmonii. Wreszcie – osobom, które czekają ważne życiowe zmiany, np. zmiana pracy czy stanu cywilnego, sny o białych zębach wieszczą pełne powodzenie i spełnienie planów.

    Czytaj też:

    Sennik - ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

    Sennik - dziecko. Co oznacza sen o dziecku?

    Sennik - czarne zęby

    W większości kultur czerń to symbol negatywny: kojarzy się z żałobą. Nie inaczej jest w symbolice sennej: czarne zęby widziane we śnie tradycyjnie zwiastują nieszczęście, chorobę lub nawet śmierć w rodzinie lub wśród przyjaciół.

    Warto jednak pamiętać, że na jawie czarne zęby to po prostu zęby zepsute, zaatakowane przez próchnicę, a więc sen o czarnych zębach można interpretować podobnie, jak sen o zepsutych zębach: coś w twoim życiu popsuje się i trzeba będzie to naprawić, by nie dopuścić do poważniejszych problemów.

    Czytaj też:

    Sennik - pies. Co oznacza sen o psie?

    Sennik - kot. Co oznacza sen o kocie?

    Sennik - krzywe zęby

    Na jawie wykrzywione zęby wymagają interwencji ortodonty i pilnej korekty. We śnie zaś oznaczają, że takiej korekty potrzebuje coś w twoim życiu. Może są to sprawy finansowe, jakieś niespłacone długi, może niewyjaśnione sprawy rodzinne, może wreszcie kiepskie relacje z rodziną lub współpracownikami? Warto przyjrzeć się im po kolei i naprostować to i owo.

    Sennik - myć zęby

    Mycie zębów we śnie interpretuje się na kilka sposobów – każdą z tych interpretacji warto dopasować do swojej aktualnej sytuacji życiowej. Sen o myciu zębów może więc oznaczać, że twoje życie jest poukładane i rządzi się przede wszystkim rutyną, z którą nie do końca jest ci dobrze, o czym za pomocą snu chce ci powiedzieć twoja podświadomość.

    Jeśli więc często śnisz o myciu zębów, może warto coś w swoim życiu zmienić? Wedle innej interpretacji sny o szczotkowaniu zębów oznaczają rychłe uporządkowanie twojej życiowej sytuacji, bądź w sferze prywatnej, bądź też zawodowej. Ale gdy we śnie myjesz zęby, a one nadal są brudne, to znak, że być może wkrótce czekają cię trudne chwile i wiele kłopotów, a być może wręcz ktoś celowo robi ci na złość.

    Gdy natomiast mycie zębów przynosi efekty i we śnie widzisz, jak z brudnych robią się czyste, to znak, że wszystko, co sobie teraz zaplanujesz, z pewnością się uda.

    Sennik - brudne zęby

    Brudne zęby to oznaka braku dbałości o swoje zdrowie i wygląd, a sen o brudnych zębach zwiastuje niestety problemy. Gdy śnisz, że masz brudne zęby, możesz więc spodziewać się kłopotów, i to bardzo różnej natury, od zdrowotnych przez finansowe i towarzyskie, po zdradę partnera. Gdy natomiast w twoim śnie ktoś znajomy ma brudne zęby, uważaj – prawdopodobnie ta osoba nie jest z tobą szczera.

    Czytaj też: Sennik - zdrada. Co oznacza sen o zdradzie?

    Co jeść na dobry sen
    Co jeść na dobry sen?

    Autor: materiały prasowe

    Z poradnika dowiesz się:

    • co jeść i pić przed snem
    • jak przyrządzić lekko strawną kolację, która nie obciąży żołądka i ułatwi zaśnięcie
    • poznasz zalecenia medyczne oraz przepisy na sałatki, dania z makaronem lub rybą
    Czy artykuł był przydatny?
    Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
    KOMENTARZE