Mleko wielbłądzie dla cukrzyka? [Porada eksperta]

2018-05-16 19:38
Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Mam pytanie odnośnie mleka wielbłądziego. Opiekujemy się moim dziadkiem, który jest chory na cukrzycę. Dziadek ma 85 lat i choruje od 64. roku życia. Nie bierze zastrzyków insulinowych, w tym momencie bierze Amaryl w tabletkach i jest na diecie. Ale ostatnio jego wyniki się pogarszają (miał teraz 160 jednostek cukru na czczo i nie mogliśmy zbić) i lekarze mówią, że jest trochę na pograniczu. Wyczytałam w internecie, że mleko wielbłądzie poprawia wrażliwość insulinową. Na ile jest to prawda i gdzie szukać jakiś bardziej konkretnych informacji na ten temat? Czy spotkała się Pani z tym tematem?

Nie ma co szukać cudownych produktów, które będą poprawiać wrażliwość insulinową. Trzeba jednak przeanalizować sposób odżywiania dziadka i skorygować go, aby wyeliminować źródła cukru i skrobię. Osoby starsze mają swoje przyzwyczajenia żywieniowe i ulubione potrawy, z którymi trudno jest im się rozstać, jak np. ziemniaki w każdej postaci, gotowane, smażone czy z mlekiem i sięgają często po słodycze, które są zabronione w cukrzycy. Trzeba próbować, oczywiście zdroworozsądkowo, starać się wzbogacić dietę w grube kasze czy pieczywo pełnoziarniste, surowe warzywa. Może być to kłopotliwe ze względu na uzębienie, a właściwie jego braki. Trudne też jest, ze względu na wiek, wprowadzenie aktywności fizycznej, która poprawia wrażliwość tkanek na insulinę. W tej sytuacji należy się zdać na lekarza i leki, które zmniejszą glikemię, a także zioła: morwa biała, naowocnia fasoli, gotowe mieszanki ziołowe, np. Bonifratrów, czy cynamon.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE