Łysienie androgenowe - męski problem. Przyczyny, objawy łysienia androgenowego

Autor: Monika Ciura

Łysienie androgenowe jest najczęściej występującym typem łysienia dotykającym przede wszystkim mężczyzn. Co trzeci mężczyzna między 25 a 40 rokiem życia ma problemy z wypadaniem włosów. Jakie są przyczyny łysienia androgenowego u mężczyzn? Dowiedz się, jakie są najskuteczniejsze metody leczenia łysienia androgenowego.

Łysienie androgenowe dotyka nawet co trzeciego mężczyznę. To najczęstszy typ łysienia, objawia się słabnięciem i wypadaniem włosów od skroni i czoła.

Łysienie androgenowe - męski problem. Przyczyny, objawy łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów u mężczyzn (aż w 95% przypadków). Nazywane jest też często łysieniem typu męskiego, ponieważ dużo częściej dotyka mężczyzn niż kobiety oraz wynika z działalności męskich hormonów. Objawy łysienia pojawić się mogą już po 20 roku życia, w takim przypadku mamy do czynienia z ciężką postacią łysienia. Zwykle objawy nasilają się proporcjonalnie wraz z wiekiem, mogą też pojawić się dopiero po 40 roku życia.

Łysienie androgenowe jest chorobą o słabo rozpoznanych przyczynach, wśród których wymienia się dziedziczne genetyczne oraz przyczyny warunkowane czynnikami zewnętrznymi. Jest to przypadłość z którą czasem ciężko się pogodzić i której leczenie ważne jest przede wszystkim ze względu na niską samoocenę osób nią dotkniętych i wynikających z niej problemów natury psychologicznej.

Przyczyny łysienia androgenowego typu męskiego

Bezpośrednią przyczyną wypadania włosów w rejonie skroni i czubka głowy jest działalność androgenów – męskich hormonów odpowiadających za prawidłowy rozwój męskich cech płciowych oraz funkcje seksualne. Podstawowym hormonem należącym do androgenów jest testosteron, który wpływa na kształtowanie płci i wtórnych cech płciowych u mężczyzn. Androgeny regulują porost włosów, stymulując ich rośnięcie na twarzy, są też jednak odpowiedzialne za ich zanik na skroniach i czubku głowy.

Wpływ na tę sytuację ma enzym występujący w gruczołach łojowych przy mieszkach włosowych – 5-alfa-reduktaza. Enzym ten zamienia testosteron w jego aktywną formę – dihydrotestosteron (DHT). DHT jest odpowiedzialny z łysienie androgenowe – pod jego wpływem mieszki włosowe się kurczą, a faza wzrostu włosa się skraca, co w efekcie powoduje rozwój coraz słabszych włosów i ich ostateczny zanik. To niepożądane działanie dihydrotestosteronu jest przypisywane występującej u wielu mężczyzn nadwrażliwości na tę postać hormonu. Nadwrażliwość jest z kolei genetyczna i dziedziczna.

Wśród pośrednich przyczyn wpływających na rozwój łysienia androgenowego wymienia się także: stres i złe warunki życia, palenie papierosów oraz przyjmowanie suplementów zwiększających masę mięśniową, które rozregulowują gospodarkę hormonalną.

  • Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu udowodniły, że przyczyny łysienia mogą być bardziej skomplikowane. Badania genetyczne wskazały 287 rejonów genetycznych powiązanych z tą przypadłością. Dzięki opracowaniu dokładniejszych schematów przewidywania wystąpienia choroby na podstawie markerów genetycznych, będzie można w przyszłości opracować skuteczniejsze metody jej zapobiegania i leczenia.
Polecamy
Łysienie androgenowe typu żeńskiego - przyczyny występowania, metody leczenia

Łysienie androgenowe typu żeńskiego - przyczyny występowania, metody leczenia

Do łysienia androgenowego dochodzi na skutek działania męskich hormonów płciowych na struktury mieszków włosowych. Wbrew pozorom androgeny mogą prowadzić do ...

Objawy łysienia androgenowego typu męskiego

Łysienie androgenowe męskie ma specyficzne objawy, a do jego diagnozy zwykle wystarczy wywiad z pacjentem i badanie kliniczne. W pierwszym etapie łysienia włosy stają się cieńsze i wypadają w rejonie skroni i czoła, w związku z czym następuje stopniowe cofanie się linii włosów na czole.

Następnie włosy zaczynają zanikać w rejonie centralnej części głowy. Owłosienie nie znika zaś z potylicy i tam włosy rosną w normalnym trybie*.

* Źródło: Hagenaars SP, Hill WD, Harris SE, Ritchie SJ, Davies G, Liewald DC, et al. (2017) Genetic prediction of male pattern baldness. PLoS Genet 13(2)

Polecamy
Łysienie androgenowe u mężczyzn. Leki na wypadanie włosów u mężczyzn

Łysienie androgenowe u mężczyzn. Leki na wypadanie włosów u mężczyzn

Łysienie androgenowe u mężczyzn jest wynikiem genetycznej nadwrażliwości organizmu na dihydrotestosteron (DHT) - związek chemiczny będący pochodną testosteronu. W leczeniu łysienia ...

Leczenie łysienia androgenowego typu męskiego

Obecnie w leczeniu łysienia androgenowego męskiego stosuje się metody farmakologiczne i chirurgiczne. Metody farmakologiczne można podzielić na leczenie ogólnoustrojowe i leczenie miejscowe. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepsze rezultaty można osiągnąć. Leczeniem problemów z wypadaniem włosów zajmuje się lekarz trycholog.

  • Leczenie ogólnoustrojowe – w leczeniu ogólnoustrojowym wykorzystuje się finasteryd, który blokuje powstawanie DHT. Lek podawany jest w postaci tabletek dostępnych na receptę. Efektów spodziewać się można po 6 miesiącach do roku. Leczenie nie zawsze jest skuteczne, powoduje zahamowanie wypadania włosów, a nie ich porost. Najlepsze efekty osiągane są w rejonie centralnym głowy. Lek działa tylko podczas jego regularnego stosowania, po zaprzestaniu zażywania, włosy znowu zaczynają wypadać. Przyjmowanie finasterydu może spowodować skutki uboczne w postaci zaburzeń erekcji i spadku libido.
  • Leczenie miejscowe – do stosowania miejscowego zalecany jest minoksidil. Występuje on w dwóch stężeniach – w stężeniu 2% dostępny jest bez recepty, a w stężeniu 5% na receptę. Lek należy wcierać w skórę głowy dwa razy dziennie. Minoksidil poprawia ukrwienie skóry głowy, zwiększa syntezę DNA i w efekcie stymuluje wzrost włosów. Efekty widać po kilku miesiącach, utrzymują się przez 12 miesięcy, a następnie skuteczność leku spada. Po zaprzestaniu stosowania, włosy wracają do poprzedniej kondycji.
  • Leczenie chirurgiczne – przeszczep – w leczeniu chirurgicznym używa się włosów z potylicy, których wzrost nie jest zaburzony, do przeszczepu w rejony łysiejące. Przeszczepy mają formę mini lub mikrotrasplantów o wielkości 1-2 mm lub 0,7-0,9 mm. Podczas zabiegu trwającego do 5 godzin, przeszczepia się kilka tysięcy mieszków włosowych, z których zaczynają wyrastać nowe włosy po 3 miesiącach. Przeszczep włosów jest najskuteczniejszą metodą leczenia, na mieszki włosowe z rejonów potylicy działanie DHT nie ma wpływu, w związku z tym łysienie androgenowe nie powróci.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 12.04.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Płukanki do włosów. Jak rozjaśnić lub przyciemnić kolor włosów domowym sposobem? Płukanki do włosów. Jak rozjaśnić lub przyciemnić kolor włosów domowym sposobem?

Płukanki do włosów to świetny sposób na zmianę lub poprawę koloru włosów. Wystarczy kilka razy w...

więcej

2

Pielęgnacja włosów rozjaśnianych. Jak dbać o rozjaśnianie włosy? Pielęgnacja włosów rozjaśnianych. Jak dbać o rozjaśnianie włosy?

Włosy rozjaśniane potrzebują specjalnej, troskliwej opieki. Zniszczone wytrawianiem koloru stały...

więcej

2

Domowe maseczki nawilżające do włosów - PRZEPISY Domowe maseczki nawilżające do włosów - PRZEPISY

Domowe maseczki nawilżające do włosów są alternatywą dla specjalistycznych kosmetyków. Sprawdzą się...

więcej

2

Keratynowe prostowanie włosów, czyli regeneracja zniszczonych włosów za pomocą keratyny Keratynowe prostowanie włosów, czyli regeneracja zniszczonych włosów za pomocą keratyny

Keratynowe (brazylijskie) prostowanie włosów to zabieg, którego celem jest odbudowa struktury...

więcej

2

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Opis standardowy metody żelowej. 1. Dezynfekujemy dłonie, przygotowujemy płytkę paznokciową - obcinamy paznokcie na krótko, matowimy delikatnie pilnikiem i kostką. Odsuwamy skórki patyczkiem. ...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.