Skóra bez PRZEBARWIEŃ - jak się pozbyć plam, piegów, ostudy

2015-07-23 12:37

Coraz więcej osób zauważa, że na ich skórze pojawiają się przebarwienia. Niektórych plam można się pozbyć. Trzeba mieć jednak sporo cierpliwości i... pieniędzy. Przebarwieniom łatwiej zapobiegać niż leczyć - jeśli masz do nich skłonność, musisz przez cały rok używać kremów z filtrami UV - minimum SPF 30.

Skóra bez PRZEBARWIEŃ - jak się pozbyć plam, piegów, ostudy
Autor: Thinkstockphotos.com Unikaj słońca, jeśli masz skłonności do występowania  przebarwień na skórze

Spis treści

  1. Rodzaje przebarwień
  2. Jak wygląda usuwanie przebarwień metodą fototerapii?
  3. Usuwanie przebarwień w gabinecie
  4. Kosmetyki wybielające przebarwienia
  5. Jak stosować kremy wybielające?
  6. Jeśli masz skłonności do przebarwień:

Przebarwienie to nagromadzony miejscowo barwnik skóry. Pojawia się, kiedy wytwarzające go komórki (melanocyty) nieprawidłowo funkcjonują. Wśród przyczyn powstawania takich zmian skórnych wymienia się: szkodliwe działanie słońca, zażywanie leków hormonalnych i uwrażliwiających na światło (np. przeciwreumatycznych, antybiotyków, leków nasercowych lub wyciągów z niektórych ziół) oraz opalanie blizn po przebytym trądziku. Na szczęście większość przebarwień można całkowicie usunąć.

Rodzaje przebarwień

  • Piegi – to dziedziczna cecha. Powstają w wyniku zaburzenia pracy melanocytów. Piegusy mają tyle samo melaniny w skórze, co niepiegowata reszta społeczeństwa, ale u nich barwnik ten jest rozmieszczony nierównomiernie. Można spróbować piegi wybielać, ale nawet kreatorzy mody zauważyli, że dodają one właścicielowi wdzięku. Piegi trzeba pokochać.
  • Ciemne, małe plamki – pojawiają się zazwyczaj po słonecznych kąpielach, a ich powstawanie zależy od indywidualnej wrażliwości na słońce. Po prostu u jednych melanina podczas opalania rozkłada się równomiernie, a u innych tworzy przebarwienia. Można je rozjaśniać, ale efekt będzie widoczny dopiero po dwóch miesiącach.
  • Plamy wątrobowe – inaczej starcze, teraz nazywane także starzeniem posłonecznym, bo pojawiają się u coraz młodszych osób. Powstają na grzbietach dłoni, twarzy i dekolcie (czyli w miejscach najbardziej odkrytych). Tak naprawdę tworzą się w wyniku zaburzonej pracy melanocytów, które w miarę naszego starzenia się, funkcjonują coraz słabiej. A jeśli do tego dołożą się skutki nadmiernego opalania, efekt jest mocniejszy. Co gorsza, nawet jeśli przez ostanie parę lat już się nie opalasz, plamy i tak mogą się pojawić jak pamiątka z wakacji sprzed 20 lat. Tu nie pomogą żadne domowe sposoby. Takie przebarwienia usunie tylko dermatolog, np. laserem, azotem lub przez głęboki peeling, np. kwasem trichlorooctowym.
  • Ostuda – rozległe, żółtobrunatne przebarwienia, na ogół symetryczne, występujące na twarzy, najczęściej u kobiet. Pojawiają się w czasie ciąży, podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych i leków hormonalnych, pod wpływem intensywnego opalania. Trudno je wyleczyć, zwłaszcza że wracają, kiedy niewystarczająco chronimy skórę przed słońcem. Jeśli przez kilka sezonów stosujemy dobry krem z filtrem, same znikną. Można je też wybielić specjalnymi kremami. Gdy po 4-6 miesiącach nie widać poprawy, trzeba jednak iść do dermatologa.
Zdaniem eksperta
Joanna Rudowska-Okrasko, dermatolog

– Zasada jest jedna. Dobry i skuteczny krem wybielający to preparat zawierający kilka aktywnych składników. Może to być kwas kojowy, glikolowy lub hydrochinon. Preparaty te można kupić w aptece. Działanie takich kremów polega na tym, że wybielają plamy i jednocześnie redukują aktywność melanocytów, więc zapobiegają powstawaniu nowych przebarwień. Warto wiedzieć, że kwas kojowy, oprócz właściwości wybielających, ma również działanie antybakteryjne i antyrodnikowe. Preparaty z tym kwasem nie tylko więc rozjaśniają przebarwienia, lecz także działają przeciwzmarszczkowo i nawilżająco.

Jak wygląda usuwanie przebarwień metodą fototerapii?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Usuwanie przebarwień w gabinecie

Czasem przebarwienia nie bledną mimo stosowania nawet silnych kosmetyków. Wtedy pomóc może jedynie dobra kosmetyczka (jeśli przebarwienia są niewielkie) lub dermatolog. Zabieg rozjaśniający u kosmetyczki to zazwyczaj peeling, maska wybielająca i nawilżająca. Ponieważ polegają na złuszczaniu powierzchownym, efekt będzie widoczny dopiero po serii kilku zabiegów i, niestety, nie znikną przebarwienia bardzo ciemne lub rozległe. Nimi zajmie się dermatolog.- Często odsyłam moje klientki do lekarza. Jeśli widzę, że zmiany są poważne, np. plamy wątrobowe, wyjaśniam, że najpierw trzeba usunąć przyczynę kłopotu, czyli w tym przypadku uregulować metabolizm - mówi kosmetyczka Małgorzata Wielgopolanin-Nowak z salonu Sharley. Poza tym tylko lekarz może zlecić głębokie wybielanie peelingami ziołowymi lub kwasami o stężeniu powyżej 30 procent, np. bluepeel. Tu także rozjaśnienie nastąpi dopiero po serii zabiegów. Dodatkowo po zabiegu trzeba stosować w domu specjalne preparaty wybielające. Pojedyncze plamy wątrobowe na dłoniach lub twarzy usuwa się metodą zamrażania lub laserem.

  • Pamiętaj, że nawet wybielone przebarwienia, lubią pojawiać się ponownie pod wpływem promieni słonecznych. – Zawsze ostrzegam klientki, że skóra jest w tych miejscach bardziej wrażliwa na słońce – mówi kosmetyczka. – Doradzam, by stosowały bez względu na pogodę krem z wysokim filtrem.

Kosmetyki wybielające przebarwienia

Możesz kupić takie kosmetyki w aptece lub w drogerii. Preparaty zawierają zazwyczaj: kwas azelainowy, kwas witaminy A, kwasy owocowe. Jeśli lubisz naturalne, ziołowe kosmetyki – wybierz te zawierające rozjaśniające wyciągi roślinne: z ogórka, pietruszki, cytryny, porzeczki, mącznicy lekarskiej.

Zobacz: Właściwości ziół w kosmetyce

Jak stosować kremy wybielające?

  • Przed użyciem zawsze uważnie przestudiuj ulotkę.
  • Jeśli masz cerę wrażliwą lub naczynkową, zrób najpierw test; posmaruj kremem niewielki fragment skóry np. w zgięciu łokcia, poczekaj dobę i jeśli nie ma reakcji alergicznej, możesz go używać. Stosuj krem wieczorem, a na dzień nakładaj preparat z filtrem UV.
  • Przez czas kuracji chroń skórę przed promieniowaniem słonecznym i gwałtownymi zmianami temperatur. Smaruj się kremem z filtrem nie mniejszym niż SPF 30, a najlepiej SPF 50+.
  • Kuracja powinna trwać około 6 miesięcy. Wszelkie zabiegi rozjaśniania najlepiej robić jesienią lub wczesną wiosną, kiedy nie ma silnego słońca ani dużego mrozu.
Warto wiedzieć

Jeśli masz skłonności do przebarwień:

  • Przez cały rok uważaj na słońce, używaj kremów na dzień z filtrami UVB i UVA, a podczas letnich i zimowych wyjazdów - kosmetyków przeciwsłonecznych (zawsze wybieraj takie, które chronią przed UVA i mają filtr SPF co najmniej 15).  Możesz też używać kremów tonujących, które wyrównają koloryt skóry i jednocześnie będą ją chronić i zapobiegać powstawaniu nowych przebarwień.
  • Jeśli przyjmujesz leki (antybiotyki, środki nasercowe, przeciwbólowe, moczopędne, pigułki antykoncepcyjne), zapytaj lekarza, czy nie zmieniają reakcji skóry na słońce.
  • Uważaj na substancje fotouczulające, które pod wpływem słońca mogą być przyczyną plam i przebarwień. Zawierają je m.in. dziurawiec, niektóre perfumy i dezodoranty (piżmo, olejek lawendowy, cedrowy, waniliowy, sandałowy i bergamotowy), kremy (retinol i kwasy owocowe).
  • Nie korzystaj z solarium - plamy staną się jeszcze ciemniejsze i trudniejsze do usunięcia.

Z wykorzystaniem fragmentów książki ,,Cena urody'' autorstwa Katarzyny Bosackiej i Marii Noszczyk

miesięcznik "Zdrowie"

SPRAWDŹ, JAKI MASZ RODZAJ SKÓRY

Pytanie 1 z 5
Które zdanie najlepiej opisuje Twoją skórę?