Pielęgnacja tatuażu. Jak dbać o świeży tatuaż? Co robić, gdy świeży tatuaż nie chce się goić?

2015-06-26 16:21

Twój tatuaż się nie goi? Nawet największa dbałość o sterylność podczas wykonywania tatuażu nie zapewni nam pełnego bezpieczeństwa, jeśli po wyjściu z salonu nie będziemy przestrzegać pewnych zasad higieny. Sprawdź, co robić, gdy świeży tatuaż się nie goi i jak go prawidłowo pielęgnować.

Pielęgnacja tatuażu. Jak dbać o świeży tatuaż? Co robić, gdy świeży tatuaż nie chce się goić?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Gdy tatuaż się nie goi - opatrunek
  2. Jak myć tatuaż?
  3. Czym smarować tatuaż?
  4. Tatuaż - kąpiel czy prysznic?
  5. Tatuaż i strupy
  6. Tatuaż - ochrona przed słońcem
Pielęgnacja tatuażu. Jak dbać o świeży tatuaż? Co robić, gdy świeży tatuaż nie chce się goić?
Autor: Thinkstockphotos.com Co robić, gdy świeży tatuaż nie chce się goić?

Jeśli zauważysz, że tatuaż się nie goi, rana jest obrzęknięta i coraz bardziej czerwona, należy jak najszybciej delikatnie przemyć ją wodą z antybakteryjnym żelem. Następnie nałóż cienką warstwę kremu, który stosuje się w leczeniu stanów zapalnych skóry, np. Bepanthen. Jeśli podrażnienie będzie się powiększać, koniecznie skontaktuj się z dermatologiem i zapytaj o maść z antybiotykiem, (np Tribiotic).

Gdy tatuaż się nie goi - opatrunek

Świeży tatuaż może być zakryty bandażem, jałową gazą lub folią w celu zamknięcia drogi bakteriom znajdującym w powietrzu. Otwarta rana jest bowiem pożywką dla bakterii i stanowi idealne środowisko do rozwoju infekcji. Opatrunek należy trzymać 2-3 godziny. Potem należy go zdjąć, ponieważ powietrze jest najlepszym lekarstwem dla świeżego tatuażu.

Zdaniem eksperta
Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog

Tatuaż na skórze przy egzemie

Mam egzemę skóry na dłoniach. Robiłam szereg badań i nic nie wyszło, a mimo to na dłoniach mam te zmiany. Dodam, że tylko w okresie jesienno-zimowym. Chciałam sobie zrobić tatuaż na stopie i nie wiem, czy mogę, z powodu tych zmian skórnych na dłoniach. Czy egzema na dłoniach ma coś wspólnego ze zdrową skórą na stopie?

Elżbieta Szymańska: Istniej możliwość rozwoju wyprysku kontaktowego (w tym przypadku egzemy) w związku z posiadaniem tatuażu. Zmiany skórne mogą się rozprzestrzenić i pojawiać w innej lokalizacji niż tatuaż. W przypadku wątpliwości warto wykonać testy kontaktowe.

Jak myć tatuaż?

Do mycia tatuażu używamy letniej wody i łagodnego, płynnego mydła lub żelu antybakteryjnego. Następnie lekko dotykamy (nie trzemy) czystym ręcznikiem lub papierowym ręcznikiem, aby był suchy. Przemywaj tatuaż 2-3 razy dziennie.

Czym smarować tatuaż?

  • maścią z witaminą A, (np. Alantan Plus),
  • maściami przeciwbakteryjnymi, (np. Bepanthen).

Nie należy używać wazeliny, która jest za ciężka na świeżą ranę. Odradza się także używania jakichkolwiek kremów i balsamów do ciała, nawet tych bez sztucznych barwników i konserwantów. Można je używać dopiero po 4 tygodniach od wykonania tatuażu.

Tatuaż - kąpiel czy prysznic?

Mając świeży tatuaż można wziąć prysznic, ponieważ nie ma ryzyka, że tatuaż nie zostanie zamoczony. Z kolei zanurzenie tatuażu w wannie lub jacuzzi może spowodować poważne uszkodzenie, więc przez 2-3 tygodnie należy unikać jakichkolwiek kąpieli.

Tatuaż i strupy

Naturalnym procesem gojenia jest pojawienie się drobnych strupków. Zastosuj wtedy ciepłe, wilgotne okłady na około 5 minut, stosowane 2-3 razy dziennie w celu ich złagodzenia. Do zmiękczania strupków nie należy stosować maści lub balsamów. Jeśli skóra swędzi, postępuj tak, jak podczas ospy wietrznej, nie drap - wtedy usuwasz tusz.

Tatuaż - ochrona przed słońcem

Tatuaż należy bezwzględnie chronić przed słońcem, ponieważ działanie promieni ultrafioletowych sprawia, że tatuaż blaknie. Ponadto słońce powoduje przegrzewanie skóry, zwiększoną cyrkulację krwi i przemieszczanie się cząsteczek tuszu. Należy go chronić kremami z filtrem ochronnym, najlepiej 50 SPF.