Mezoterapia osoczem stosowana w medycynie estetycznej

2017-02-02 17:25 Materiały Prasowe Angel System | Natalia Kovacs

Terapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg odmładzający przeprowadzany przy użyciu substancji PRP, pobieranej z organizmu pacjenta. Na czym polega odmładzający zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym?

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg autologiczny. Oznacza to, że preparat wykorzystywany w zabiegu, pozyskiwany jest z organizmu pacjenta, w tym przypadku jest to krew. Zabieg zyskał sławę dzięki celebrytom, którzy chętnie upubliczniają zdjęcia z zabiegu i opowiadają o jego dobroczynnych skutkach. Moda na mezoterapię osoczem trwa kilka lat, jednak sama terapia osoczem bogatopłytkowym znana jest w medycynie już od dobrych kilkudziesięciu lat. Osocze bogatopłytkowe wykorzystywane było w leczeniu trudno gojących się ran, w ortopedii, chirurgii.

Nazwa ,,bogatopłytkowe'' oznacza, że w dobrze przygotowanym preparacie stężenie płytek krwi jest wyjątkowo duże.

Osocze bogatopłytkowe (Platelet Rich Plasma RPP) pozyskuje się poprzez odwirowanie krwi w wirówce laboratoryjnej. Oprócz osocza w  terapii wykorzystuje się także trombocyty (wytwarzane w szpiku kostnym), które biorą udział w procesie krzepnięcia krwi. Trombocyty magazynują tzw. czynniki wzrostu, których zadaniem jest stymulacja procesów naprawczych i regeneracyjnych tkanek. Jest to szczególnie istotne ze względu na odmładzające efekty zabiegu mezoterapii.

Czy mezoterapia osoczem bogatopłytkowym jest bezpieczna?

Ze względu na autologiczną naturę (odwirowane osocze, pozyskane z własnej krwi pacjenta), PRP nie tworzy reakcji immunologicznych i nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia alergii. Proces naturalnej, biologicznej regeneracji przy użyciu własnego materiału pacjenta, daje długotrwały efekt.

Jak wygląda zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym?

Na początku z żyły pacjenta lekarz pobiera krew (do 30 ml), którą następnie umieszcza w probówce zawierającej antykoagulant (zapobiegający krzepnięciu krwi) i odwirowuje. Lekarz pobiera z probówki odwirowane osocze i płytki krwi, a następnie przystępuje do zabiegu mezoterapii.

Zabieg ostrzykiwania skóry trwa ok. 15 minut. Należy to zrobić możliwie szybko, zanim osocze przestanie być aktywne. Przed podaniem osocza lekarz może dodać do niego chlorek wapnia, który aktywuje płytki. Jednak nie każdy postępuje w ten sposób i nie jest to dziwne. Już samo wstrzyknięcie mieszanki, kontakt płytek z fibroblastami (komórkami skóry właściwej) i kolagenem powoduje aktywację płytek. Nakłucia wykonuje się w odstępie ok. 1 centymetra. Nie jest to zabieg przyjemny, ale w zależności od powierzchni ciała, trwa stosunkowo krótko.

  • Wstrzyknięcie osocza bogatopłytkowego cienką igłą przez skórę, na zasadzie mezoterapii, umożliwia uwolnienie czynników wzrostu z osocza bogatopłytkowego, co w konsekwencji powoduje namnażanie komórek, tworzenie się naczyń włosowatych oraz, co najważniejsze, tworzenie nowych struktur kolagenu.

Zabieg rewitalizacji skóry osoczem bogatopłytkowym przeprowadził dr Marek Wasiluk:

Na jakie partie ciała stosuje się mezoterapię osoczem?

Starzejąca się skóra traci elastyczność, ma obniżoną zdolność do zatrzymywania wilgoci, zawiera mniejsze stężenie kwasu hialuronowego i co najważniejsze, ma obniżony poziom kolagenu. Terapia regeneracyjna osoczem (PRP) jest nowoczesną, odmładzającą skórę procedurą anti-aging, która stymuluje własny potencjał organizmu pacjenta do odbudowy tkanek.

Osocze podaje się metodą mezoterapii, czyli wstrzykuje płytko w skórę lub tuż pod skórą.

Mezoterapię osoczem stosuje się ją na twarzy, szyi, dłoniach i dekolcie oraz na owłosionych partiach ciała, aby zapobiec łysieniu. Rewitalizacji dokonuje się zarówno na małych obszarach skóry (np. obszar pod oczami lub blizny), jak i na większej powierzchni całej twarzy lub w miejscach intymnych.

Efekt mezoterapii osoczem zależy od skoncentrowania płytek krwi

Sekret mezoterapii osoczem polega na możliwości skoncentrowania takiej liczby płytek krwi oraz zawartych w nich czynników wzrostu, że po aplikacji PRP (osocza bogatopłytkowego) w skórę następuje namnażanie różnych typów komórek i naprawa uszkodzonych tkanek. Jest to zatem zabieg stymulujący i rewitalizujący, a nie lifting - zabieg z pewnością nie naciągnie skóry i nie spowoduje, że twarz (lub inna cześć ciała) zacznie wyglądać inaczej. Ponieważ mezoterapia osoczem to doskonały zabieg rewitalizujący i odświeżający, sprawdza się wyjątkowo dobrze jako przygotowanie do innych zabiegów (np. laserowych).

Bibliografia: Marek Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Kinga
|

Czytałam dużo na ten temat i osocze często jest też określane jako bomba odżywcza dla skóry lub eliksir młodości. W klinice medycyna młodości, do której chodzę na karboksyterapię, bardzo często wykonują mezoterapię osoczem bogatopłytkowym i wiele kobiet chwali sobie tę metodę. Jestem jeszcze przed trzydziestką, ale po 35. urodzinach na 100 procent zafunduję sobie mezoterapię z osoczem na odświeżenie wyglądu. Słyszałam, że jest rewelacyjna w usuwaniu pierwszych zmarszczek.

Tamara
|

No musi trochę poboleć, w końcu coś jest wprowadzane pod skórę. A co by dopiero było, jakby zabieg był robiony bez tego znieczulenia w kremie. Zabieg z osoczem to był mój pierwszy z zakresu medycyny estetycznej i został ulubionym :) Po pierwsze 100% natura, po drugie daje super efekty! Skóra na drugi dzień po zabiegu jest jędrniejsza, gładsza, ma taki zdrowy koloryt. A jeśli chodzi o ból, jest do zniesienia. Pani Marta z Karbokliniki ma złote ręce, zero siniaków na drugi dzień. Serdecznie polecam.

boski
|

Boli. Boli. Tylko kazdy inaczej znosi bol. Mimo ze zabieg jest ze znieczuleniem

aniołek
|

hej, nie boje się igieł ani pobierania krwi więc pomyślałam, że skorzystam z tego wychwalanego na forach i w internecie zabiegu. Moja cera ma już 32 lata, jest nieco poszarzała, z drobnymi zmarszczkami - normalka, dlatego chciałam poprawić jej wygląd i odżywić ją. Znalazłam klinikę w szczecinie która wykonuje zabieg karboksyterapii łączony z osoczem bogatopłytkowym (tak to się fachowo nazywa). Jestem po dwóch tygodniach po zabiegu i mam pozytywne odczucia, tzn. nie ma efektu wooow buzia niemowlaczka, natomiast coś się zadziało i wygląda na zdrowszą, nie jest szara i nie wyglądam na niewyspaną. Będę jeszcze czekać i obserwować twarz, ale podsumowując jestem zadowolona i nastawiona pozytywnie. Polecam spróbować.

Weronika
|

Byłam na Angel PRP System w DS Instytut w Warszawie. Pani dr Marta jest świetna, delikatnie i rzetelenie wykonała zabieg. Moja skóra po zabiegu jest elastyczna i jędrna. Zmarszczki zostały wygładzone. Serdecznie polecam!

Teresa
|

Byłam na tym zabiegu jakieś 4 miesiące temu. Efekt jest zdumiewający :) Początkowo nie ma wielkiej różnicy, dopiero po czasie skóra zaczyna się regenerować i zmarszczki są płytsze. u mnie zniknęły niemal całkowicie :) Zabieg nie boli i nie ma żadnej opuchlizny. Ja jestem zadowolona.