Trądzik u dorosłych. Przyczyny trądziku u osób dojrzałych

2016-04-11 15:02 Anna Guttman

Trądzik u dorosłych często wywoływany jest przez stres i nieodpowiednią dietę. Kiedy z pryszczami na buzi walczy nastolatek, uważamy to za normalne. Ale trądzik pojawiający się po trzydziestce, a nawet czterdziestce, budzi zdziwienie i niepokój, bo okazuje się bardzo trudny do leczenia.

Trądzik u dorosłych pojawia się coraz częściej. Niegdyś trądzik uznawany był za problem wyłącznie dojrzewającej młodzieży - pojawiał się wraz z rozpoczęciem burzy hormonalnej (u dziewcząt ok. 14. roku życia, u chłopców zwykle 2 lata później) i ustępował, gdy mijała (przeważnie po 3-5 latach). Niestety, od kilkunastu lat dermatolodzy obserwują, że coraz częściej trądzik pojawia się u osób dorosłych, przeważnie kobiet, u których wcześniej praktycznie nie występował lub przebiegał bardzo łagodnie. Dlaczego tak się dzieje?

Trądzik u dorosłych - winne stres i dieta

W przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego bardzo rzadko się zdarza, by przyczyną zmian skórnych u osób dorosłych były ogólnoustrojowe zaburzenia hormonalne, jedynie czasami jest to hyperandrogenizm. Dlatego próby leczenia za pomocą pigułek antykoncepcyjnych często dają tylko okresową poprawę - po odstawieniu hormonów problem powraca. Co więc jest przyczyną trądziku nękającego dorosłych?

  • stres - nasila produkcję łoju. Ponadto wpływa na wydzielanie neuromediatorów pozapalnych
  • dieta - obfitująca w produkty o wysokim indeksie glikemicznym, wysokoprzetworzone, z fast foodami na czele. Takie menu powoduje gwałtowny wzrost poziomu insuliny we krwi, co stymuluje produkcję androgenów i w konsekwencji nasila łojotok.

To początek całego zła. Produkowana w nadmiernych ilościach wydzielina gruczołów łojowych jest gęstsza niż zwykle i z dużym trudem wydostaje się na powierzchnię skóry. Ponieważ jednocześnie wzmożony jest proces rogowacenia naskórka, część wydzieliny zostaje zamknięta w ujściach przewodów łojowych i tak tworzą się zaskórniki. W zaczopowanych gruczołach łojowych są doskonałe warunki do rozwoju bakterii beztlenowych i innych drobnoustrojów, które prowokują stany zapalne - na skórze powstają krostki, grudki, potem guzki i ropne nacieki. Poza stresem i złą dietą do wystąpienia zmian skórnych przyczyniać może się także np. nadwrażliwość na niektóre pokarmy czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków (o ciężkim podłożu, wieloskładnikowych, perfumowanych, zatykających pory).

Czytaj także: Tabletki na trądzik: w jaki sposób, i czy w ogóle działają?

Trądzik u dorosłych jest inny

Trudno wytłumaczyć dlaczego, ale u osób dorosłych zmiany trądzikowe lokalizują się inaczej niż u młodzieży, najczęściej w dolnej części twarzy - na żuchwie, brodzie, w okolicy ust, na szyi. Nie mają charakteru rozsianego ani rozległego, ale przyjmują postać trwale utrzymujących się zmian zapalnych, często na podłożu suchej skóry. Trudno poddają się leczeniu i bardzo często pozostawiają na skórze trwałe ślady w postaci szpecących blizn i przebarwień.

Uciążliwy trądzik dorosłych - jak się go pozbyć?

Trądzik osób dorosłych

Leczenie trądziku u dorosłych bywa trudne

Problem z trądzikiem nękającym dorosłych polega na tym, że standardowa pielęgnacja antytrądzikowa nie pomaga, a antybiotykoterapia ogólna jest skuteczna jedynie podczas przyjmowania leku. Najczęściej więc stosuje się terapię skojarzoną, dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. W trudnych przypadkach jako leki tzw. pierwszego rzutu zaleca się doustnie antybiotyki (ze względu na ich antybakteryjne działanie), ale przede wszystkim retinoidy (pochodne witaminy A), np. izotretinoinę. Jest ona bardzo skuteczna - normalizuje różnicowanie komórek naskórka, zmniejsza nagromadzenie łoju w mieszkach włosowych. Ma jednak również minusy, działa bowiem teratogennie (może uszkodzić płód) i zwiększa wrażliwość skóry. Dlatego kilkumiesięczną terapię prowadzi się pod ścisłym nadzorem lekarza.

Przed jej rozpoczęciem trzeba skontrolować poziom cholesterolu (wysoki jest przeciwwskazaniem), a podczas jej stosowania nie wolno zajść w ciążę, opalać się ani poddawać inwazyjnym zabiegom kosmetycznym. Kuracja lekami doustnymi jest uzupełniana, a w miarę poprawy stanu skóry zastępowana leczeniem miejscowym. Stosuje się wówczas preparaty do smarowania zawierające antybiotyki (erytromycyne czy klindamycyne) oraz retinoidy czy nadtlenek benzoilu. Ograniczają one rozwój bakterii wywołujących zmiany zapalne i podtrzymują efekty leczenia.

Codzienna pielęgnacja trądziku

To bardzo ważny element kuracji przeciwtrądzikowej i wymaga uważnego doboru kosmetyków. Powinny mieć możliwie prosty skład i silnie nawilżać. Pożądanymi ich składnikami są: retinol (zapobiega zaburzeniom keratynizacji naskórka i sprzyja jego odnowie, ale jednocześnie bardzo wysusza skórę, stąd konieczność intensywnego nawilżania), witaminy C i E (zwalczają wolne rodniki i hamują produkcję cytokin prozapalnych), wyciągi z alg czy aloesu (nawilżają).

Do oczyszczania najlepsze są preparaty oparte np. na kwasie salicylowym lub glikoglikolowym (zmiękczają komórki naskórka i ułatwiają usunięcie zaskórników). Co 2-3 dni wskazane jest dodatkowe oczyszczenie skóry peelingiem (usuwa zrogowaciały naskórek i ułatwia odblokowanie porów). Wybierając kosmetyki, które mają ukryć niedoskonałości cery, należy szukać lekkich formuł, które nie zatykają porów, pozwalając skórze oddychać - to kosmetyki tzw. niekomedogenne. Warto wybierać preparaty mające jednocześnie właściwości sprzyjające leczeniu zmian trądzikowych, np. antybakteryjne, zwężające pory skóry i ograniczające wydzielanie łoju.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
TRĄDZIK TO TYLKO OBJAW
|

Przyczyn zmian jest mnóstwo! Począwszy od stresu / problemów emocjonalnych i zanieczyszczeń, po nietolerancje pokarmowe (+ nieprawidłowa dieta siłą rzeczy) i predyspozycje genetyczne (które jednak nie muszą być uaktywniane). Wszystkie te czynniki mogą powodować: zaburzenia hormonalne, cukrzycę typu 2, choroby autoimmunologiczne, problemy gastryczne a w konsekwencji często i nowotwory, dlatego nie ma żartów i objawu jakim jest trądzik nie można bagatelizować. Niestety ani dermatolodzy ani tym bardziej takie stronki nie pomogą w odnalezieniu przyczyny. Lekarze leczą objawowo, a już największą zbrodnią jest przepisywanie antykoncepcji / retinoidów. Pierwsze zaburza jeszcze bardziej układ hormonalny, a drugie, przestarzały lek, maksymalnie obciąża organizm i wpływa fizycznie na działanie skóry (jeśli się nie pozna przyczyny to nie da się jej wyeliminować!), niszczy wątrobę i wpływa na mózg (i to wiadomo ale nie jest do końca zbadane). Skóra bierze udział w przemianie materii - możliwe że któreś organy nie działają dobrze: wątroba, trzustka, nerki. Nie warto im jeszcze dokładać pracy. Trądzik może brać się także z niedoborów lub problemów z odpornością - one są spowodowane nieprawidłową dietą, bogatą w cukry, węglowodany proste, tłuszcze nasycone, nabiał. Nabiał ma wpływ na insulinę, hormon wzrostu i insulinopodobny czynnik wzrostu IGF-1, dlatego absolutnie nie powinno się go spożywa, dotyczy to szczególnie kobiet. Pierwsza rzecz przy trądziku - odstawienie nabiału. Druga - uzupełnienie wszystkich niedoborów. Koniecznie suplementacja witaminy D. Cynk, potas, witamina A (beta-karoten), E - najlepiej w naturalnej postaci. Dużo owoców, warzyw, lekkie posiłki, ruch, troska o zdrowie psychiczne (bardzo istotne). W dalszej kolejności warto zrobić testy alergiczne, w tym na nietolerancję glutenu. Badania hormonalne, u kobiet zwłaszcza estrogeny i androgeny - to bardzo ważne! Przy okazji też tarczycę. Być może lekarz ginekolog będzie chciał zdiagnozować PCOS i przepisać tabletki antykoncepcyjne - nie wolno! Jeśli ma przesłanki ku temu, trzeba zbadać też krzywą insulinową. Jeśli jest z tym problem, należy udać się do dietetyka, wprowadzić dietę o niskim indeksie glikemicznym i regularną aktywność fizyczną. To jest bardzo ważne, ponieważ nieleczone zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do chorób kobiecych, w tym bezpłodności i nowotworów w późniejszym wieku.
To bardzo skomplikowany i złożony temat. Trądzik to tylko alarm, że coś w naszym organizmie bardzo nie gra.

margo
|

Czy ktoś może mi odpowiedzieć na następujące pytanie: czy w czasie leczenia izotretynoiną można stosować hormonalną terapię zastępczą?

joo
|

przez lata się męczyłam z trądzikiem , przypadkowo okazało się , że mój potas to 3,3 (norma to 3,5-5,5)miałam wtedy straszny wysyp ,po wyrównaniu potasu cera jak u dziecka już cały rok (zażywam potas w tabletkach ale uważać by nie przedawkować )

Dorota17
|

Ja szukałam czegoś z witaminą E, bo moja babcia zawsze mówiła, że przez całe życie jej używała i cerę bardzo długo miała gładką i bez przebarwień. Kupiłam sobie witamine E w płynie i iqface też z witaminą E i jestem bardzo zadowolona. Skóra czysta, miła w dotyku i nawilżona.

Anka
|

"Codzienna pielęgnacja trądziku" Chodzi chyba o pielęgnację cery trądzikowej;). Mój problem zaczął się w wieku dwudziestu paru lat.

gagatek
|

dzisiaj trądzik u osób dojrzałych to nic nienaturalnego, ja sama się z nim borykam a okres dojrzewania mam już dawno za sobą, aktualnie stosuję krem qcera, pomaga szybko wysuszyć pryszcza, sama też kiedyś myślałam, że około 30 ludzie nie mają już problemu z trądzikiem ale niestety nie u mnie.

kosmetycznaamatornia
|

U dorosłych pojawia się trądzik bo wydziela się nadmiar sebum i rozszerzają pory a do tego powstają zaskórniki. Aby temu zaradzić można stosować kosmetyki zawierające siarkę czy np. cynk. Panowie także mogą używać tych kremów. Tutaj znajdziecie opis produktu, który nie jest drogi a redukuje trądzik .
kosmetycznaamatornia.blogsp...

kkkds
|

dokładnie to jest bardzo czesto objaw złego odżywiania, ale też nie zawsze chyba. Moja ciocia miała to od nawyków żywieniowych, ale ja jej dałam swój żel, bo stosowałam alaclarin i ona tez się nim wyleczyła.

Krystyna
|

Trądzik u osób dojrzałych może być winą hormonów oraz zaburzeń przewodu pokarmowego. Sama nie stosowałam też żadnych kremów czy maseczek bo wiem, że one tylko wysuszają a problem i tak pozostaje.

Adrer
|

Dla tych,co nie maja problemów,nie ma dieta wpływu.Dla tyc z problemem ma i to ogromny.Praktyk Ci to mówi :)
Wiele lat temu,gdy wyladowałem ze swoim trądzikiem w szpitalu na wiele tygodni( taki był skubany),po diecie ,kuracji itd itp,gdy juz "zelżał"-zjadłem tabliczke czekolady.Jedna noc i wszystko wróciło ze zdwojona siłą.Dziś,jako dojrzały facet,wiem,ze niektóre słodycze maja wpływ na zaostrzenie objawów,niektóre owoce cytrusowe a nawet pryskane truskawki i czeresnie-taki mam "tester" na twarzy :)