Mydło naturalne lub syndet - jak wybrać odpowiednie mydło do pielęgnacji?

2016-04-15 13:49

Nie każdy wie, że współczesne środki myjące znacznie różnią się od popularnego kiedyś szarego mydła, czy klasycznych mydeł naturalnych. Na próżno szukać w mydle wyciągów roślinnych, dlatego współczesne mydło częściej szkodzi niż pomaga. Syndet natomiast zyskał złą sławę z powodu chemicznego składu. Obalamy mity na temat mydła i syndetu.

Mydło naturalne czy syndet? Jak wybrać mydło
Autor: Thinkstockphotos.com Syndet wytwarzany jest ze składników syntetycznych, które dobrze się pinią i usuwają brud. Jest bezpieczy dla skóry alergików

Spis treści

  1. Dlaczego mydło myje?
  2. Mydło naturalne, mydło popularne
  3. Syndet, czyli mydło bez mydła

Mydło to jeden z najstarszych kosmetyków na świecie – wymyślili je jeszcze Fenicjanie. Trudno wyobrazić sobie higienę bez mydła, które dobrze się pieni i pachnie świeżością. Niestety, współczesne mydła mało mają wspólnego ze swoimi odpowiednikami z przeszłości. Popularne ''sklepowe'' mydła ładnie wyglądają i pięknie pachną, ale nie zawierają zwykle żadnych składników nawilżających i tych korzystnych dla skóry. Mają za to wiele składników koloryzujących, zapachowych, konserwujących, nadających połysk. Z tego względu nie każdy powinien korzystać z mydła. Na szczęście wymyślono inne preparaty myjące bardziej przyjazne skórze.

Dlaczego mydło myje?

Właściwości myjące wszystkich mydeł polegają na tym, że po zetknięciu z wodą tworzą emulsję. Zawarte w niej micele cząsteczek mydła po zetknięciu z nierozpuszczalnym w wodzie brudem (głównie tłuszczami) wnikają w jego strukturę i wciągają go do swojego wnętrza.

Mydło naturalne, mydło popularne

Klasyczne mydło stało się produktem elitarnym, kupowanym w sklepach z kosmetykami naturalnymi, manufakturach, wytwarzanym z olejów roślinnych lub tłuszczów zwierzęcych i ługu. Popularne mydła, kupowane w sklepach, są produktami myjącymi w formie syndetów lub kostek produkowanych z mieszanki soli kwasów tłuszczowych i kombinacji ''ulepszaczy'' (substancji zapachowych, konserwujących, modyfikatorów konsystencji). Największą wadą dzisiejszych mydeł jest ich wysokie, zasadowe pH (powyżej 8,5) - jest znacznie wyższe niż naturalne pH skóry. Mydło może wysuszać i podrażniać skórę, dlatego nie powinny go używać osoby z suchą i wrażliwą skórą.

Mydło naturalne musi dość długo dojrzewać, nawet kilka miesięcy – im dłużej mydło leżakuje, tym ma niższe pH i tym bardziej jest odpowiednie dla skóry. Mydła naturalne są zwykle mydłami przetłuszczonymi, przyjaznymi skórze, zawierają naturalne, często organiczne dodatki roślinne, które zwiększają ich właściwości pielęgnacyjne i nadają piękny aromat.

To ci się przyda

Combo - preparaty myjące zawierające w składzie mydła lub inne substancje myjące (najczęściej syntetyczne). Są to preparaty zasadowe, ale posiadają niższe pH niż mydła. Bardzo dobrze się pienią i dobrze myją. Spotykane są w formie płynnej (żel) lub w kostce.

Syndet, czyli mydło bez mydła

Syndet wymyślono na potrzeby armii amerykańskiej, ponieważ doskonale sprawdza się w ekstremalnych warunkach. Pieni się w każdej wodzie, nawet morskiej. Po rozpuszczeniu maj odczyn lekko kwaśny (pH poniżej 7,0), nadaje się do każdego rodzaju skóry. Syndet to preparat myjący, który w swoim składzie nie zawiera mydła. Kostki myjące produkowane są ze składników syntetycznych, zwykle mieszanki różnego rodzaju detergentów.

Najczęściej spotykane składniki myjące w syndetach to: siarczany oksyetylenowanych alkoholi tłuszczowych, sulfobursztyniany, sarkozyniany, acylopeptydy, alkilopoliglukozydy. Aby złagodzić działanie oczyszczające, do syndetów dodaje się składniki nawilżające m.in. kremy, oleje roślinne.

Warto wiedzieć

Mydła glicerynowe - mają odczyn mniej zasadowy niż tradycyjne mydła. Ponieważ do mydła dodaje się gliceryny, preparat ma właściwości nawilżające. Mydła glicerynowego mogą używać posiadacze każdego typu skóry z wyjątkiem tłustej.