Kosmetyki z kwiatów i owoców sezonowych. Kosmetyki na wiosnę i lato

2015-05-25 11:34

Delikatny aromat róży, upajający jaśminu i lawendy, świeży zielonych jabłek, słodki soczystego melona. Wszystkie kwitnące kwiaty i dojrzewające owoce, jakimi obdarowują nas wiosna i lato, odnajdziemy w kosmetykach, które uwodzą zapachem i dbają o naszą urodę.

Kosmetyki z kwiatów i owoców sezonowych. Kosmetyki na wiosnę i lato
Autor: Thinkstockphotos.com Kosmetyki z kwiatów i owoców. Jakie kwiaty i owoce znajdziemy w kosmetykach?

Spis treści

  1. BEZ (LILAK) w kosmetykach
  2. LAWENDA w kosmetykach
  3. MALINY w kosmetykach
  4. MELON w kosmetykach
  5. MORELE w kosmetykach
  6. PORZECZKI w kosmetykach
  7. RUMIANEK w kosmetykach
  8. RÓŻA w kosmetykach
  9. TRUSKAWKI w kosmetykach
  10. BRZOSKWINIE w kosmetykach
  11. CYTRUSY w kosmetykach
  12. GRANAT w kosmetykach
  13. JAGODY w kosmetykach
  14. JABŁKA w kosmetykach
  15. JAŚMIN w kosmetykach
  16. KWIAT POMARAŃCZY (NEROLI) w kosmetykach

Kosmetyki na wiosnę i lato muszą zapewniać uczucie świeżości – nie tylko dezodoranty, ale również żele pod prysznic i do kąpieli, balsamy do ciała, aromatyczne wody i perfumy. Mogą być prawdziwą ucztą dla zmysłów i ciała, ponieważ olejki eteryczne, pozyskiwane z kwitnących kwiatów i dojrzewających owoców, nie tylko pięknie pachną, ale mogą mieć dobroczynne działanie na skórę. Oto te, które najczęściej można znaleźć w kosmetykach.

BEZ (LILAK) w kosmetykach

Proces ekstrakcji olejku z jego kwiatów jest niezwykle trudny, dlatego naturalny olejek z bzu jest rzadko spotykany i dość drogi – bywa jednym ze składników luksusowych perfum. Ma urzekający zapach, który poprawia nastrój. Sprawdza się jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych do przemywania skóry z trądzikiem różowatym, łojotokiem, pomaga też zwalczać worki i cienie pod oczami.

LAWENDA w kosmetykach

Roślina o wspaniałym odświeżającym, relaksującym zapachu. Sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry – ma właściwości antyseptyczne, łagodzi podrażnienia skóry, stymuluje regenerację jej uszkodzeń. Nawilża, oczyszcza, tonizuje. Dlatego olejek pozyskiwany z lawendy jest częstym składnikiem nie tylko wód toaletowych, ale także balsamów do ciała i różnych kosmetyków do twarzy.

MALINY w kosmetykach

Maliny odżywiają cerę, przyspieszają regenerację i chronią przed wolnymi rodnikami. Pomagają też oczyszczać skórę, nadając jej blask, a także redukują zaskórniki i niedoskonałości, opóźniają procesy starzenia.

MELON w kosmetykach

Nadaje kosmetykom słodki i jednocześnie odświeżający aromat. Ekstrakt z tego owocu ma właściwości odżywcze i nawilżające skórę. Czyni ją miękką i delikatną. Dzięki właściwościom złuszczającym melon sprawia, że skóra staje się gładka, sprężysta i miękka.

MORELE w kosmetykach

Chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Olej z moreli ma właściwości wygładzające, kosmetyki do twarzy i ciała, które go zawierają, delikatnie łagodzą, nawilżają, a przede wszystkim odżywiają skórę. Morele to nieoceniony składnik kosmetyków przeznaczonych przede wszystkim do pielęgnacji cery tłustej i łojotokowej.

PORZECZKI w kosmetykach

Zarówno czarne, jak czerwone porzeczki są bardzo wartościowym składnikiem kosmetyków, szczególnie przeznaczonych do cery dojrzałej, ponieważ wygładzają, napinają i ujędrniają skórę. Redukują też drobne zmarszczki i pozostawiają skórę elastyczną.

RUMIANEK w kosmetykach

Swojski kwiatek, który rośnie na polach i miedzach, znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych i kojących. Rumiankowy olejek lub ekstrakt najczęściej jest w składzie kosmetyków, które mają łagodzić podrażnienia, zmiękczać i rozjaśniać skórę albo włosy.

RÓŻA w kosmetykach

Królowa kwiatów, jest częstym składnikiem perfum i aromatycznych wód do ciała. Z jej płatków wytwarzany jest olejek (najmniej alergizujący olejek eteryczny spośród wszystkich). Ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Koi cerę wrażliwą, a zmęczonej i szarej dodaje blasku. Korzystnie wpływa na rozszerzone naczynka krwionośne, ponieważ wzmacnia je i zmniejsza zaczerwienienia. Ponadto poprawia stan starzejącej się skóry – wygładza zmarszczki i zwiększa jej jędrność. A dodany do kremów pod oczy zmniejsza opuchliznę i usuwa objawy zmęczenia.

TRUSKAWKI w kosmetykach

Odżywiają skórę, odświeżają ją i dodają blasku. Pomagają nie tylko pozbyć się nadmiaru sebum, ale również ograniczają jego wydzielanie. Mają właściwości nawilżające i przyspieszające regenerację skóry. Oprócz tego pomagają usuwać plamy i przebarwienia, a także hamują rozwój bakterii. Ich charakterystyczną nutę zapachową można wyczuć w wielu wodach do ciała. Ekstrakty z truskawek są też doskonałym dodatkiem do kosmetyków przeznaczonych do włosów suchych i matowych, gdyż dogłębnie je odżywią, dodając im blasku.

Ważne

Skóra jest elementem skomplikowanego systemu ''klimatyzacji'' organizmu. Na jej powierzchni znajduje się ok. 4 mln gruczołów potowych, które w normalnych warunkach produkują prawie litr potu w ciągu doby, ale podczas upałów ilość ta wzrasta nawet do kilku litrów. Pot, parując ze skóry, chłodzi ją i nie dopuszcza do przegrzania organizmu. Jednak choć sam pot jest bezwonny, to zawiera m.in. cholesterol, trójglicerydy i kwasy tłuszczowe, które są świetną pożywką dla bytujących na skórze bakterii – rozkładając je, nadają potowi intensywną, przykrą woń. A wtedy do nieprzyjemnego uczucia wilgotnej i lepkiej skóry dochodzi jeszcze krępujący zapach potu.

BRZOSKWINIE w kosmetykach

Pozyskiwany z nich olejek odpowiada każdej skórze. Kosmetyki, które go zawierają, mają delikatny, ciepły zapach, działają odświeżająco zmiękczają naskórek, wygładzają spierzchnięcia i przywracają skórze blask. Nadają jej ładny koloryt, tonizują i ściągają rozszerzone pory.

CYTRUSY w kosmetykach

Są idealnym składnikiem letnich kosmetyków, bo ich zapach dodaje energii, pobudza do działania, orzeźwia i znakomicie odświeża. Natomiast kosmetyki pielęgnacyjne z ekstraktami z owoców cytrusowych wzmacniają kruche i delikatne naczynka krwionośne, redukują przebarwienia skóry, odmładzają, ponieważ pobudzają fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych.

GRANAT w kosmetykach

Przyspiesza regenerację skóry, zapewnia jej odżywienie i nawilżenie. Kosmetyki zawierające ekstrakt z granatu ujędrniają i uelastyczniają naskórek, poprawiają koloryt, a także łagodzą stany zapalne i chronią przed wolnymi rodnikami.

JAGODY w kosmetykach

Z powodzeniem redukują cellulit, nadają cerze promienny i świeży wygląd, chroniąc ją jednocześnie przed działaniem wolnych rodników. Substancje zawarte w jagodach pomagają wygładzić zmarszczki i przyspieszają regenerację skóry, wzmacniają słabe włosy.

JABŁKA w kosmetykach

Ich orzeźwiający aromat można wyczuć w wielu letnich kosmetykach. Ale to niejedyna ich zaleta – ekstrakt z jabłek rozświetla skórę i dodaje jej promiennego blasku, nawilża i chroni skórę przed utratą wody. A ponadto łagodzi podrażnienia i przyspiesza procesy regeneracji.

JAŚMIN w kosmetykach

Jego zapach pobudza zmysły i podnieca, a także odpręża i relaksuje, dlatego tak często jest wykorzystywany w produkcji perfum. Natomiast w kosmetykach pielęgnacyjnych olejek jaśminowy działa zmiękczająco i nawilżająco, łagodzi podrażnienia, nawilża nie tylko naskórek, ale i głębsze warstwy skóry, wzmacnia włókna kolagenowe, redukuje drobne zmarszczki i poprawia strukturę skóry.

KWIAT POMARAŃCZY (NEROLI) w kosmetykach

Jego aromat ma właściwości relaksujące, zmniejsza napięcie i łagodzi stres. Stosowany na skórę działa przeciwzapalnie i łagodząco, regeneruje, reguluje pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum. Dzięki obecności bioflawonoidów działa antyoksydacyjnie i korzystnie na cerę naczyniową, zmniejsza zaczerwienienie. Wspomaga walkę z przedwczesnymi zmarszczkami, chroniąc przed rozkładem kolagenu.

miesięcznik "Zdrowie"