Czarny bez - właściwości, zastosowanie w kosmetyce. Przepisy na kosmetyki z bzu

2016-06-01 13:29

Czarny bez jest naturalnym kosmetykiem, który doskonale radzi sobie z trudną skórą. Kosmetyki z czarnego bzu łagodzą podrażnienia i stany zapalne, doskonale oczyszczają skórę i pobudzają jej ukrwienie. Domowe kosmetyki z czarnego bzu nadają się zarówno do cery dojrzałej, trądzikowej, czy mieszanej. Poznaj sprawdzone przepisy na kosmetyki z czarnego bzu.

Czarny bez dla urody. Przepisy na kosmetyki z kwiatów czarnego bzu
Autor: Thinkstockphotos.com Sprawdzone przepisy na domowe kosmetyki z kwiatów czarnego bzu. Jakie właściwości ma czarny bez?

Spis treści

  1. Przepis na wodę z kwiatów z czarnego bzu na trądzik
  2. Poznaj lecznicze właściwości czarnego bzu
  3. Przepis na olejek do masażu z owoców czarnego bzu
  4. Przepis na kąpiel antycellulitową z kwiatami czarnego bzu
  5. Przepis na maść do rąk i ust z kwiatów czarnego bzu
  6. Przepis na wodę z kwiatów czarnego bzu rozjaśniającą piegi
  7. Przepis na olej z kwiatów czarnego bzu do pielęgnacji ciała
  8. Przepis na upiększającą kąpiel w kwiatach czarnego bzu
  9. Przepis na nawilżający krem z kwiatów czarnego bzu

Czarny bez ma szerokie zastosowanie w kuchni i w kosmetyce. Rośnie w parkach i przy drogach, ale nie każdy ma odwagę skorzystać z jego właściwości. Dziki i naturalny, czarny bez jest ekologicznym lekarstwem i środkiem na odporność, z którego korzystano już w XVII wieku. Czarny bez wykazuje również właściwości kosmetyczne. Naturalne kosmetyki uzyskane domowym sposobem pomagają w walce z podrażnieniami skóry, trądzikiem, zaczerwienieniem.

Czarny bez wspomaga ukrwienie skóry, co korzystnie wpływa na kondycję cery dojrzałej. Bez, jako kosmetyk, nadaje się do codziennej pielęgnacji, a uzyskane z jego kwiatów preparaty są świeże i organiczne - całkowicie w zgodzie z naturą. Substancje zawarte w czarnym bzie - witaminy i substancje mineralne - przyspieszają gojenie się ran, działają przeciwutleniająco i regenerująco.

Przepis na wodę z kwiatów z czarnego bzu na trądzik

Woda z kwiatów czarnego bzu używana jest do oczyszczania twarzy z trądzikiem. Kosmetyk działa antywirusowo i antybakteryjnie - doskonale dezynfekuje skórę. Woda z czarnego bzu łagodzi stany zapalne skóry, tonizuje, ściąga skórę. Ten naturalny tonik może być używany jedynie jako uzupełnienie kuracji zaleconej przez lekarza.

Składniki:

  • 400g świeżo zerwanych kwiatów czarnego bzu,
  • litr niegazowanej wody mineralnej,
  • sok z 2 cytryn.

Sposób przygotowania: otrząśnij silnie kwiatostany, spłucz je ostrożnie wodą i oberwij kwiaty. Następnie zalej wodą mineralną i gotuj na wolnym ogniu przez ok. 3 minuty. Zdejmij garnek z ognia i pozostaw do wystygnięcia na całą noc. następnego dnia odcedź wywar i przelej do szklanej butelki z ciemnego szkła. Po każdym użyciu szczelnie zamykaj butelkę i przechowuj w lodówce.

  • Aby przygotować kąpiel parową twarzy wystarczy zagotować 125 ml wody z kwiatów czarnego bzu. Zabieg powinien trwać nie więcej niż 20 minut.

Poznaj lecznicze właściwości czarnego bzu

Lecznicze właściwości czarnego bzu

Przepis na olejek do masażu z owoców czarnego bzu

Cellulit, pojawiający się najczęściej na brzuchu, udach, pośladkach, jest prawdziwą zmorą współczesnych kobiet. Skórka pomarańczowa atakuje kobiety (znacznie częściej niż mężczyzn), ponieważ ich tkanka łączna nie jest wystarczająco mocna. Zawarte w czarnym bzie duże ilości witaminy C wzmacniają tkankę łączną.

Sposób przygotowania: owoce czarnego bzu oddziel od baldachów (potrzebujesz 500 g owoców), dokładnie umyj i osusz. Następnie wsyp owoce do garnka i gotuj przez ok. 10 minut. Nie zapominaj o ciągłym mieszaniu, inaczej owoce się przypalą. Na koniec przelej sok z owoców przez czystą gazę do miski. Po kilku godzinach zauważysz jak olej wypływa na wierzch, wtedy można go ostrożnie zbierać łyżeczką. Olej należy przelać do butelki z ciemnego szkła i odstawić w chłodne, ciemne miejsce.

  • Masuj miejsca dotknięte cellulitem olejkiem do masażu z czarnego bzu. Masaż wykonuj energicznie, kolistymi ruchami. Nie zmywaj od razu olejku i pozwól, by nasączył skórę. Masaże powtarzaj regularnie, nawet kilka razy w tygodniu.

Przepis na kąpiel antycellulitową z kwiatami czarnego bzu

Dwie garstki kwiatów czarnego bzu włóż do bawełnianego woreczka, który następnie włóż do wanny z ciepłą wodą. Relaksuj się w kąpieli przez 15-20 minut, a następnie połóż się do łóżka lub owiń ciepłym szlafrokiem. Kąpiel wspomaga krążenie, rozgrzewa. Regularne kąpiele w połączeniu z masażami skutecznie pomagają zwalczyć cellulit.

  • Świeże kwiaty możesz zastąpić naparem. Wystarczy kilka garści kwiatów czarnego bzu zalać litrem wrzątku i parzyć przez 10 minut. Gotową miksturę można od razu wlać do wanny z wodą.

Przepis na maść do rąk i ust z kwiatów czarnego bzu

Składniki:

  • garść kwiatów czarnego bzu,
  • 200 ml oleju z ostu,
  • 40 g wosku pszczelego,
  • 1/2 łyżeczki tynktury z propolisu.

Sposób przygotowania: kwiaty czarnego bzu zalej olejem z ostu i podgrzewaj, aż w oleju pojawią się bąbelki (nie podgrzewać na otwartym ogniu). Miksturę pozostaw do ostudzenia na całą noc. Następnego dnia znowu podgrzej i przecedź przez sito. Dodaj wosk pszczeli i podgrzewaj ciągle mieszając, aż wosk się roztopi. Zdejmij miksturę z kuchenki i dodaj tynkturę z propolisu. Ciepłą (dobrze wymieszaną) maść przełóż do słoika i odstaw w chłodne, ciemne miejsce. Tak przechowywana maść jest przydatna do użytku przez cały rok.

  • Maść z kwiatów czarnego bzu doskonale nadaje się do pielęgnacji spierzchniętej, szorstkiej skóry rąk i stóp oraz do nawilżania warg.

Przepis na wodę z kwiatów czarnego bzu rozjaśniającą piegi

Popularne piegi, czyli nagromadzenie pigmentu w skórze, powstają najczęściej pod wpływem światła słonecznego. Nie każdy lubi te brązowe kropeczki na swojej skórze i tu może przyjść z pomocą czarny bez. Woda przyrządzona z kwiatów czarnego bzu pomoże na długo rozjaśnić znienawidzone piegi.

Składniki:

  • garść kwiatów czarnego bzu,
  • dwa litry wody,
  • 50 g alkoholu (90%).

Sposób przygotowania: żaroodporne naczynie napełnij odszypułkowanymi kwiatami czarnego bzu i dokładnie je zgnieć. Dolej gotującą się wodę. Gdy mikstura lekko ostygnie, wlej do niej alkohol. Naczynie przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw na kilka godzin w ciepłe miejsce. Na koniec mieszkankę ostudź całkowicie, odcedź z kwiatów i przeleć do butelki z ciemnego szkła.

To ci się przyda

Czarny bez łagodzi poparzenia słoneczne - przeciwdziała stanom zapalnym, łagodzi ból i koi podrażnioną skórę - wystarczy wziąć letnia kąpiel z kwiatami czarnego bzu. Aby spotęgować łagodzące działanie, można do kąpieli dolać szklankę kefiru lub maślanki. Na bolące miejsca można również przyłożyć roztarte liście czarnego bzu.

Przepis na olej z kwiatów czarnego bzu do pielęgnacji ciała

5 świeżych kwiatostanów czarnego bzu zalej w garnku 500 ml oliwy z oliwek. Wszystko razem podgrzewaj przez ok. 2 minuty, odsącz kwiaty i schłodź olej. Powstałym olejkiem nacieraj ciało, aby skóra odzyskała elastyczność. Oliwka idealnie nadaje się dla skóry suchej i chropowatej.

  • Na bazie tego olejku możesz łatwo zrobić maść. Wystarczy, że do lekko podgrzanej oliwy dodasz odrobinę wosku pszczelego.

Przepis na upiększającą kąpiel w kwiatach czarnego bzu

Sto gramów świeżych kwiatów czarnego bzu zalej 1/3 litra mleka i odstaw na 4 godziny. Następnie odcedź kwiaty i wlej mleko do ciepłej kąpieli. Jeśli chcesz skorzystać z rozgrzewającej kąpieli, to kwiaty bzu zalej na początku 3/4 l wrzącej wody i odstaw na pół godziny. Po odcedzeniu kwiatów dodaj mleko i wlej do kąpieli.

Przepis na nawilżający krem z kwiatów czarnego bzu

Do przygotowania kremu będziesz potrzebować: 2 płaskie łyżki suszonych kwiatów czarnego bzu, 4 łyżeczki lanoliny, 1 łyżeczka miodu, 150 ml olejku ze słodkich migdałów.

Sposób przygotowania: olej migdałowy i lanolinę ogrzewaj w kąpieli wodnej. Miseczkę wstaw do garnka z wodą i podgrzewaj na gazie. Dodaj kwiaty czarnego bzu i mieszaj wszystko na w kąpieli wodnej przez ok. 30 minut. Na koniec odcedź kwiaty i dodaj miód.

  • Krem z kwiatów czarnego bzu nie tylko wygładza i odżywia skórę, przyspiesza również gojenie się ran.
Warto wiedzieć

Czy czarny bez jest trujący?

Szkodliwe dla zdrowia są surowe owoce bzu czarnego, ponieważ zawierają sambunigrynę oraz prunazynę. To substancje, które mogą wywołać zatrucie objawiające się nudnościami, a w cięższych przypadkach także wymiotami. Owoce poddane obróbce termicznej (gotowanie) lub ususzone pozbawione są tych związków, dlatego można je bezpiecznie spożywać. Te toksyczne substancje może znaleźć także w korze i liściach czarnego bzu. Nie ma ich za to w kwiatach czarnego bzu - są one jadalne i można je wykorzystywać w kuchni, np. do przyrządzania sałatek.

Artykuł jest opracowaniem fragmentu książki,,Czarny bez dla zdrowia i urody'' autorstwa Ellen Heidbohmer, wyd. RM