Jak ratować SKÓRĘ i WŁOSY zniszczone SŁOŃCEM?

2007-05-11 6:47

Słońce daje nam bardzo dużo: odpręża, poprawia nastrój, uatrakcyjnia wygląd. Ale może też zaszkodzić naszej skórze i włosom, wysuszając i pozostawiając różnego rodzaju przebarwienia. Czy wiesz, jak im pomóc?

Jak ratować SKÓRĘ i WŁOSY zniszczone SŁOŃCEM?
Autor: thinkstockphotos.com Jak ratować SKÓRĘ i WŁOSY zniszczone SŁOŃCEM?

Gdy wracasz z urlopu, chętnie pokazujesz oliwkową skórę. Znajomi chwalą, że pięknie wyglądasz, że wakacje ci służą. Rzeczywiście, opalenizna jest jak najlepszy profesjonalny makijaż - tuszuje niedoskonałości, „ujmuje kilogramów”, modeluje sylwetkę. Bywa jednak również niebezpieczna. Kiedy zblednie, może się okazać, że poczyniła spore spustoszenia. Kąpieli słonecznych zażywaj więc bardzo umiejętnie. Pamiętaj - w młodości pracujesz na to, jak będziesz wyglądać w późniejszym wieku. Skóra wystawi ci rachunek - ostrzega dermatolog Joanna Rudowska-Okrasko.
Długo i bezlitośnie opalana skóra w wyniku odwodnienia traci swój naturalny płaszcz ochronny, jest przesuszona, łuszczy się. Odpowiadający za elastyczność kolagen, który składa się w dużej mierze z wody, pod wpływem słońca i częstych kąpieli wysusza się i twardnieje. Skóra robi się więc nieprzyjemnie ściągnięta. Zauważ, że nie pomaga żaden krem ani balsam nawilżający, bo prawie się nie wchłania, pozostawia tylko uczucie lepkości.

Niedoskonałości skóry zafundowane przez słońce

Czasem bywa tak, że z wakacji przywozimy znacznie trwalsze „pamiątki” na skórze - przebarwienia, popękane naczynka, nowe znamiona. Przypominają, że przesadziliśmy ze słońcem. Czasem nasila się trądzik, pojawia opryszczka. Wtedy trzeba skorzystać z pomocy specjalistów. Tylko dermatolog wyleczy stany zapalne, oceni też, czy trzeba usunąć nowo powstałe znamiona. Dobierze również kurację na przebarwienia. Niektóre z nich mogą wymagać specjalnych zabiegów głębokiego złuszczania, takich jak glikopeel, green-peel. Drobne przebarwienia, czyli ciemne nierównomierne małe plamki można rozjaśnić kremami wybielającymi. Na efekty trzeba cierpliwie poczekać nawet do dwóch, trzech miesięcy.
Pojedyncze popękane naczynka na twarzy zamyka się u kosmetyczki, ale gdy jest ich więcej, lepiej odwiedzić lekarza dermatologii estetycznej, który stosuje silniejsze metody, np. laser. Zamykanie naczynek najlepiej przeprowadzać jesienią i zimą. Po zabiegu  nie wolno skóry opalać przez około sześć tygodni.

Ważne

Skóra po lecie jest „wygłodzona”. Dobrze jej zrobią witaminy PP, A, C i E działające przeciwrodnikowo, czyli opóźniające starzenie. W przyszłym roku już przed wakacjami łykaj beta-karoten. To prowitamina wit. A, przyspieszająca regenerację skóry i uodparniająca ją na działanie promieni słonecznych.

Włosy przesuszone przez słońce wymagają regeneracji

Słońce niszczy włosy. Kolor blaknie, fryzura źle się układa. Włosy są przesuszone, wymagają troski i pielęgnacji. Pod mikroskopem wyglądają jak szyszka - ma łuski. Jeśli jest wysuszony, łuski odstają. Włosy trudno się rozczesuje. Pomogą maski nawilżające, które nakłada się po myciu lub przed, jeśli preparat natłuszcza. Głowę okręcamy folią i ręcznikiem na dwie godziny. Podobny zabieg w salonie fryzjerskim jest wzmocniony przez aparat parowy i trwa około 20 minut. Warto wypróbować stary sposób. Żółtko, kilka kropel soku z cytryny i dwie łyżki oliwy z oliwek mieszamy, wcieramy we włosy i zostawiamy na 20 minut.

Jednorazowy zabieg może jednak nie wystarczyć. Aby przywrócić włosom gęstość i blask, trzeba zadbać o ich codzienną pielęgnację. Dobre efekty przynosi jednoczesne stosowanie szamponu i odżywki z naturalnymi ekstraktami ziołowymi.

miesięcznik "Zdrowie"