Doping

Doping polega na zwiększaniu naturalnych możliwości fizycznych i umysłowych organizmu z zastosowaniem niedozwolonych środków lub metod. Motywy sięgania po doping mogą być różne, ale najczęściej obejmują chęć szybkiej poprawy wyników sportowych, zwiększenie atrakcyjności fizycznej, czy poszukiwanie dodatkowej motywacji do treningu. Choć doping może kojarzyć się głównie z podnoszeniem ciężarów, spotyka się go w wielu innych dyscyplinach sportu – lekkoatletyce, kolarstwie czy sportach walki.

SARM-y określa się mianem dopingu nowej generacji. Opinie o SARM-ach są bardzo pozytywne, ale ta grupa niesteroidowych związków aktywnych nie została jeszcze dobrze przebadana! Mówi się o tym, że SARM-y niemal nie mają skutków ubocznych, ale gdy porównuje się ich działanie do silnych sterydów anabolicznych i androgenowych, nic w tym dziwnego, że na ich tle będą wypadały lepiej.
Boldenon to steryd anaboliczny z grupy sterydów nowej generacji. Dlaczego jest tak nazywany? Ponieważ ma dość łagodny profil chemiczny, a przy tym jest skuteczny w budowaniu suchej masy mięśniowej. Mimo wszystko, jak każdy steryd, czyli środek, który bardzo mocno ingeruje w nasze zdrowie, nie pozostawia organizmu bez jakichkolwiek konsekwencji. Dowiedz się więcej o tym popularnym anaboliku, poznaj jego dawkowanie oraz skutki uboczne.
Trenbolon to popularny steryd anaboliczny, stosowanym w celu zwiększenia masy mięśniowej i poprawy definicji mięśnia. Trenbolon jest dość łatwo dostępny na podziemnym rynku, dlatego ma wielu zwolenników. Jednak czy słusznie? Tak jak większość sterydów, trenbolon zauważalnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, jak działa trenbolon, jakie daje efekty i czym grozi jego stosowanie.
Erytropoetyna (EPO) to hormon wytwarzany przez nerki, który stymuluje produkcję czerwonych krwinek i zwiększa stężenie hemoglobiny we krwi. Erytropoetyna ma zastosowanie w medycynie oraz nielegalnie, jako doping u sportowców. Najczęstsze wskazania do stosowania erytropoetyny jako leku dotyczą chorób związanych z niedokrwistością. Sprawdź, czym jest EPO, jakie jest zastosowanie tego hormonu oraz dowiedz się o poważnych skutkach ubocznych erytropoetyny.
Środki dopingujące to substancje zażywane przez sportowców w celu zwiększenia zdolności organizmu do wysiłku i poprawy wydolności fizycznej. Mimo że stosowanie większości z nich jest surowo karane, z roku na rok rośnie liczba zawodników przyłapanych na dopingu farmakologicznym. Zobacz, jakie są rodzaje środków dopingujących i na czym polega ich działanie.
Właśnie weszły w życie nowe przepisy regulujace poziom testosteronu we krwi u zawodniczek. Lekkoatletki z zaburzeniami płci zostaną osobno sklasyfikowane, jeśli lekami nie obniżą poziomu testosteronu. Czy to trzecia płeć w sporcie? Na czym polega fenomen kobiet takich jak utytułowana biegaczka Caster Semenya?
Metanabol to jeden z najbardziej popularnych sterydów anabolicznych, ponieważ daje szybkie efekty. Metanabolu używają go zarówno kulturyści, jak i amatorzy w celu zwiększenia masy mięśniowej. Przez to, że podawany jest doustnie, wielu osobom wydaje się bezpieczny. Jednak to tylko pozory. Sprawdź, czym jest metanabol, jakie daje efekty oraz jakie skutki uboczne niesie ze sobą jego stosowanie.
Choć słowo „doping” najczęściej kojarzy się z nielegalnym dopingiem farmakologicznym, istnieje kilka w 100% naturalnych sposobów na zwiększenie swojej wydolności i poprawę wyników sportowych. Legalny doping bazuje tylko na substancjach pozyskiwanych wprost z natury, nie powoduje skutków ubocznych, a jego stosowanie jest w pełni zgodne z prawem.

Najczęściej stosowany rodzaj niedozwolonego wspomagania w sporcie to doping farmakologiczny. Opiera się on na podaniu określonej substancji do organizmu (najczęściej w formie iniekcyjnej lub jako tabletki). Cele stosowania dopingu obejmują najczęściej chęć maksymalizacji siły lub wytrzymałości bez zmiany masy ciała, przyrost tkanki mięśniowej, redukcję odczuwanego bólu lub czasowe zwiększenie skupienia i koncentracji.

Do typowych środków dopingujących należy zaliczyć sterydy anaboliczne, hormony i ich pochodne, beta-2-mimetyki, środki antyestrogenowe oraz środki maskujące (np. niektóre diuretyki). WADA zrównała z dopingiem również popularne SARM-y, czyli selektywne modulatory receptorów androgennych.

Choć stosowanie dopingu może wydawać się kuszące, nie bez powodu jest on zakazany przez prawo. Poza naruszaniem zasad etycznej i zdrowej konkurencji, niesie on istotne zagrożenia dla zdrowia, a niekiedy także życia. Do typowych skutków przyjmowania sterydów można zaliczyć zwiększone ryzyko zawału serca i udaru mózgu, napady agresji i brak kontroli nad emocjami, zaburzenie profilu lipidowego, uszkodzenie nerek lub wątroby, trądzik i zmiany w obrębie narządów płciowych.

Stosowanie dopingu jest szczególnie niebezpieczne u osób młodych, które mają nieustabilizowaną gospodarkę hormonalną oraz kobiet, u których łatwo może dojść do powstania trwałych zaburzeń w funkcjonowaniu narządów wydzielniczych.

Obok dopingu farmakologicznego wyróżnia się również genetyczny (np. ingerencja w ekspresję określonych genów) oraz fizjologiczny (np. sztuczne usuwanie tkanki tłuszczowej).