Urazy i kontuzje

Upadek na nartach lub snowboardzie może skutkować groźną kontuzją - o jej szybkim wyleczeniu często decyduje to, co zrobimy w kilka minut po nieszczęśliwym zdarzeniu. Jak rozpoznać kontuzję i co robić zaraz po wypadku, żeby nie zrobić sobie większej krzywdy? Zobacz instrukcję krok po kroku oraz rady dr. Krzesimira Sieczycha, lekarza ortopedy z Carolina Medical Center.
Kontuzje biegaczy długodystansowych są częstsze niż kontuzje biegających na krótkich odcinkach. Wynika to z większego obciążenia organizmu, ale też z samej specyfiki biegania długodystansowego. Najbardziej narażone na kontuzje są nogi, które w biegu maratońskim mogą wykonać nawet kilkadziesiąt tysięcy kroków.
Kolano biegacza to potoczna nazwa dolegliwości bólowych, występujących zarówno u osób biegających na długich dystansach, jak i u początkujących biegaczy. Przeczytaj, co jest przyczyną wystąpienia kolana biegacza, jakie wiążą się z nim objawy i jak wygląda leczenie tej kontuzji. Poznaj również skuteczne ćwiczenia na kolano biegacza.
Kontuzje na siłowni zdarzają się rzadziej, niż w sportach zespołowych czy wśród biegaczy. Nowoczesne maszyny do ćwiczeń są bezpieczne, a zachowując konieczne środki ostrożności ryzyko urazów na siłowni można znacznie ograniczyć. Najczęściej kontuzji na siłowni doświadczają nie ci, który najwięcej ćwiczą, ale osoby początkujące, które nie dbają o technikę i niezbędne środki ostrożności.
Ćwiczenia na ból bioder pozwalają zminimalizować lub wyeliminować dolegliwości spowodowane siedzącym trybem życia, urazami, chorobami lub przeciążeniem stawu biodrowego. Proponowane ćwiczenia wzmacniają i rozciągają mięśnie oraz zwiększają płynność poruszania się. Poznaj 5 ćwiczeń, które skutecznie zniwelują ból biodra.
Paluch biegacza to jedna z najczęstszych kontuzji, które przytrafiają się biegaczom. Schorzenie dotyczy pierwszego stawu śródstopno paliczkowego, jest bardzo bolesne i uniemożliwia kontynuację treningu. Jakie są przyczyny kontuzji palca i jak sobie z nią radzić?
Obejrzyj wideo z ćwiczeniami na tzw. łokieć tenisisty i łokieć golfisty, czyli najczęstsze dolegliwości w obrębie stawu łokciowego. Ćwiczenia pokazywane przez fizjoterapeutę Adama Skowrońskiego pozwolą skutecznie złagodzić ból spowodowany np. zbyt długą pracą przy komputerze. Wystarczy wykonywać je kilka razy dziennie po kilka minut, np. w domu czy w pracy, a szybko poczujemy ulgę i zwiększymy ruchomość przeciążonych stawów.
Chcesz wrócić do biegania po kontuzji? To że kolano przestało boleć, nie oznacza, że możesz zacząć bezpiecznie biegać. Jak sprawdzić, czy kontuzja stawu kolanowego została całkowicie wyleczona? Służą do tego m.in. specjalne testy sprawnościowe.
Kolano skoczka to znany uraz wśród sportowców. Najczęściej dotyka osoby trenujące sporty, które wymagają częstych wyskoków i lądowań. Objawy kolana skoczka są bardzo bolesne i nie powstają bez przyczyny. Kolano skoczka wymaga leczenia, a w niektórych sytuacjach nawet rehabilitacji. Kiedy kontuzja zostanie szybko zauważona, w wyleczeniu kolana skoczka mogą pomóc ćwiczenia i taping. Sprawdź, czym jest kolano skoczka oraz poznaj metody i ćwiczenia pomocne w jego leczeniu.
Kontuzje u biegaczy (głównie bóle kolan i kręgosłupa) w wielu przypadkach pojawiają się już po pierwszych godzinach treningu. Spowodowane są tym, że organizmy początkujących biegaczy nie są gotowe na wysiłek fizyczny. Poznaj najczęstsze przyczyny kontuzji u biegaczy.