Jak się rozgrzewać

Rozgrzewka na WF powinna składać się z ćwiczeń biegowych podnoszących tętno, ćwiczeń ogólnorozwojowych oraz takich, które zaangażują do pracy mięśnie najbardziej obciążone podczas treningu. Zobacz przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających przed bieganiem, gimnastyką, siatkówką i grą w kosza.
Rozgrzewka przed bieganiem jest najważniejszym elementem treningu biegowego. Składa się na nią trucht, krążenia stawów i ćwiczenia rozciągające. Dzięki rozgrzewce organizm przyzwyczaja się do zwiększonego wysiłku, a trening staje się dużo bardziej efektywny. Zamieszczone niżej video przedstawia proste ćwiczenia rozgrzewające.
Rozgrzewka to punkt obowiązkowy każdej sesji treningowej. O tym, jak powinna wyglądać rozgrzewka, decyduje poziom zaawansowania osoby ćwiczącej i rodzaj uprawianej przez nią dyscypliny. Początkujący mogą ograniczyć się tylko do rozgrzewki pasywnej (ogólnej), ale im wyższy poziom sportowy, tym ćwiczenia rozgrzewające powinny być bardziej specjalistyczne. Zobacz przykładową rozgrzewkę, którą proponuje trenerka Fit Mom Ania Dziedzic.
Jazda na rowerze zaliczana jest do ćwiczeń wytrzymałościowych (trening kardio), dlatego najlepiej przygotować się do niej, poprawiając ogólną sprawność i przyzwyczajając organizm do długotrwałego wysiłku już kilka tygodni przed pokonaniem pierwszej trasy. Do rekreacyjnej jazdy po mieście wystarczy krótki zestaw ćwiczeń rozciągających i rozgrzewających stawy.
Rozgrzewka kulturystyczna służy zwiększeniu temperatury mięśni i uelastycznieniu stawów przed treningiem siłowym. Przygotowanie aparatu ruchowego do ćwiczeń kulturystycznych jest szczególnie ważne, ponieważ w ich trakcie mięśnie i stawy są poddawane dużym obciążeniom, a to pociąga za sobą zwiększone ryzyko kontuzji. Sprawdź, jak rozgrzewać się przed treningiem kulturystycznym.
Rozgrzewka to nieodłączny element każdego treningu. Podczas rozgrzewki mięśnie i stawy przygotowują się do czekającego je wysiłku. Obejrzyj wideo z Olą Żelazo i dowiedz się, jak prawidłowo wykonać ćwiczenia rozgrzewające.