Trądzik: objawy i skuteczne leczenie

Konsultant: Monika Serafin, dermatolog, Gabinet Dermatologiczny Nova Derm
130 komentarze
Autor: Aleksandra Barcikowska

Trądzik, czyli krosty i zaskórniki do niedawna kojarzyły się z hormonalną burzą wieku dojrzewania. Jednak obecnie do dermatologów coraz częściej trafiają dorośli z trądzikiem. Leczenie tej choroby skóry nie jest łatwe, jednak dzięki nowoczesnym lekom i i zabiegom dermatologicznym można pozbyć się uciążliwych pryszczy, a także blizn, które po nich zostają.

Trądzik jest chorobą skóry, wymaga więc specjalistycznego leczenia u dermatologa.

Trądzik: objawy i skuteczne leczenie

Trądzik to problem, jak się okazuje, nie tylko nastolatków, ale i dorosłych. Każdy, kto ma za sobą zmagania z pryszczami, krostkami i zaskórnikami wie, że choć łatwo wygrać z nimi walkę, trudno wygrać wojnę. Jednak jest to naprawdę możliwe – najnowsze terapie są skuteczne. Warunek: szybkie podjęcie leczenia i konsekwencja. Trądzik to bowiem nie tylko defekt estetyczny, to choroba jak inne – należy więc ją leczyć u specjalisty. Pierwsze kroki powinnaś skierować do dermatologa.

Trzy fazy rozwoju trądziku

Zmiany skórne mogą mieć różną postać w zależności od zaawansowania choroby.

  1. Zaskórniki to pierwsze stadium trądziku. Wyglądają jak białawe lub czarne punkciki (potocznie nazywane są wągrami). Pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na ramionach, dekolcie czy plecach, czyli w miejscach, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych.
  2. Grudki i krostki to średnio nasilona postać trądziku. Na skórze widać wypukłe, czerwonawe zmiany, które świadczą o rozwoju stanu zapalnego wokół gruczołów łojowych.
  3. Guzki o barwie sino-czerwonej, w środku wypełnione ropą – w tym stadium choroby zakażenie obejmuje głębsze warstwy skóry, a głębokie cysty pozostawiają trwałe blizny.

Trądzik - skóra przetłuszcza się pod wpływem stresu

Trądzik ma zwykle podłoże dziedziczne – u osób podatnych na zachorowanie gruczoły łojowe wytwarzają więcej sebum. Jeśli towarzyszy temu nadmierne rogowacenie skóry, kłopot gotowy. Złuszczony naskórek zatyka wówczas ujścia gruczołów łojowych (są połączone z mieszkami włosowymi), tworząc zaskórniki. Stają się one pożywką dla bakterii bytujących w mieszkach włosowych (Propionibacterium acnes).
Kłopotom z cerą u nastolatków sprzyja gwałtowny wzrost wydzielania hormonów płciowych, które silnie pobudzają do pracy gruczoły łojowe. Po 20. roku życia, gdy poziom hormonów jest już stabilny, problem sam znika.

Nie wiadomo dokładnie, co może powodować trądzik u dorosłych. Lekarze przypuszczają, że niektórzy mają po prostu osobniczą skłonność do nadprodukcji sebum, np. w wyniku zaburzeń w wydzielaniu hormonów. Praca gruczołów łojowych może nasilać się pod wpływem stresu (skóra jest jednym z organów silnie reagujących na bodźce psychiczne), a także wskutek zażywania niektórych leków – antydepresyjnych lub hormonalnych, zwłaszcza kortykosteroidów.

Polecamy
Jak się pozbyć WĄGRÓW? Domowe sposoby na wągry

Jak się pozbyć WĄGRÓW? Domowe sposoby na wągry

Wągry, czyli zaskórniki, to łój wymieszany ze zrogowaciałym naskórkiem, który blokuje ujście porów skóry. Wągry łatwo ulegają nadkażeniom przez bakterie ...

Leczenie trądziku u dermatologa - maści, antybiotyki i witamina A

Jeśli chcesz raz na zawsze pozbyć się trądziku, zgłoś się do dermatologa, i to jak najszybciej. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, u których domowe zabiegi pielęgnacyjne nie przynoszą efektu i wciąż pojawiają się nowe zaskórniki czy krostki. Rozpoczynając terapię, uzbrój się w cierpliwość. Na sukces możesz poczekać wiele miesięcy, nie zniechęcaj się jednak pierwszymi niepowodzeniami. Jakie leczenie zwykle proponuje dermatolog?

Pomoc z zewnątrz. Lekarz zapisuje antybakteryjne maści i żele do smarowania zmian skórnych. Ułatwiają one opróżnianie gruczołów z sebum i zmniejszają jego produkcję. Najczęściej stosuje się preparaty zawierające kwas all-trans witaminy A (tretinoinę) lub jego pochodne. Należy bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza, środki te mogą bowiem powodować skutki uboczne, np. podrażniać skórę i zwiększać jej wrażliwość na światło. Dermatolog może też zlecić preparaty przeciwbakteryjne zawierające kwas azelainowy albo nadtlenek benzolu. Dobre efekty daje też smarowanie pryszczy kremami z tlenkiem cynku. Stosuje się je w łagodnych postaciach trądziku oraz wspomagająco w stanach zaawansowanych.

  • Jeśli rozwinął się już stan zapalny, konieczna jest również maść lub żel z antybiotykiem, np. klindamycyną lub erytromycyną. Łagodzi objawy i zapobiega tworzeniu się nowych wykwitów.

Leczenie od środka. Gdy trądzik jest zaawansowany, krosty są liczne i istnieje ryzyko powstania trwałych blizn na skórze, dermatolog zapisuje nie tylko żele i kremy, ale również antybiotyk doustny (zwykle tetracyklinę). W szczególnie ciężkich przypadkach stosuje się retinoidy – leki zawierające pochodną kwasu witaminy A, izotretinoinę. Działanie tych preparatów jest bardzo skuteczne – hamują wydzielanie sebum i zwalczają bakterie, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych i do minimum zmniejszają ryzyko nawrotów. Nie są jednak obojętne dla zdrowia, a podczas ich zażywania konieczne są okresowe analizy krwi na stężenie enzymów wątrobowych i poziom lipidów trzustkowych.

  • UWAGA! Preparaty na bazie kwasu witaminy A mogą być bardzo niebezpieczne dla płodu. By nie doszło do zajścia w ciążę, lekarz zalecający taką terapię zapisuje pacjentce tabletki antykoncepcyjne. Ważna jest też lekka dieta, nieobciążająca wątroby, i całkowite wykluczenie alkoholu.

Pomocna bywa antykoncepcja hormonalna

Gdy dermatolog podejrzewa, że przyczyną pojawienia się zmian trądzikowych są zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów wydzielających hormony płciowe, zwykle kieruje na konsultację do ginekologa-endokrynologa. Wskazaniem do takiej wizyty są nieregularne cykle miesiączkowe lub pojawienie się nadmiernego owłosienia w nietypowych miejscach (np. na twarzy, brzuchu albo piersiach), które świadczy o zwiększonej produkcji męskich hormonów (testosteronu) stymulujących pracę gruczołów łojowych. Konieczne jest wykonanie badań krwi (m.in. oznaczenie poziomu testosteronu). W leczeniu stosuje się doustne środki antykoncepcyjne zawierające progesteron i estrogen.

Zobacz: Jak cykl miesiączkowy wpływa na cerę?

Leczenie hormonalne dobre na trądzik

Leczenie hormonalne trądziku jest prowadzone u kobiet szczególnie w przypadku stwierdzenia nieprawidłowego poziomu androgenów we krwi. Poprzedza je konsultacja ginekologiczna i/lub endokrynologiczna, sprawdzenie odpowiednich parametrów funkcji wątroby i układu krzepnięcia, które pozwala na kontrolowanie bezpieczeństwa stosowanego leczenia. Jeśli pacjentka nie decyduje się na silniej działające leki doustne, zawsze można zaproponować leczenie miejscowe. Wymaga ono systematyczności i co najmniej kilku tygodni stosowania dla uzyskania poprawy, a następnie kontynuowanie terapii, by podtrzymać efekt. Leki zapisywane są na receptę i dobierane indywidualnie w zależności od typu zmian trądzikowych. Poza tym można wspomóc terapię, stosując zabiegi złuszczania chemicznego (peelingi kwasem migdałowym, pirogronowym czy glikolowym). Nie zaleca się zabiegów oczyszczania przez wyduszanie zaskórników i krostek.

Polecamy
Jak pozbyć się pryszczy? Sposoby na krosty i pryszcze

Jak pozbyć się pryszczy? Sposoby na krosty i pryszcze

Skóra trądzikowa to problem, który dotyka nie tylko nastolatków. Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych powoduje, że na skórze pojawiają się zaskórniki ...

Gabinetowe zabiegi na trądzik - mikrodermabrazja, laser i peeling

W terapii trądziku niezwykle ważne jest łączenie kilku metod, daje to bowiem większą gwarancję na trwałe pozbycie się kłopotów. Dermatolog często proponuje więc zabiegi mające na celu pobudzenie komórek skóry do odnowy. Zmiany trądzikowe szybciej znikają, skóra staje się gładsza. Dobre efekty dają:

  • peeling medyczny przy użyciu kwasu migdałowego, glikolowego, pirogronowego albo TCA;
  • kriopeeling, czyli zamrażanie chorych tkanek ciekłym azotem; zabieg trwa 10–15 sekund, powtarza się go co najmniej 5 razy;
  • mikrodermabrazja, czyli mechaniczne ścieranie zrogowaciałych tkanek za pomocą specjalnego aparatu;
  • zabiegi laserowe służące jedynie do usuwania blizn po trądziku; leczenie tej choroby światłem lasera nie zdaje egzaminu.

Skóra tłusta i trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji

Skóra trądzikowa wymaga nie tylko leczenia, ale też szczególnej troski na co dzień. Najlepiej poradzić się dermatologa, który poleci kosmetyki odpowiednie do twojej cery, np. żele czy emulsje do mycia, tonik zakwaszający. Potrzebny jest także krem nawilżający z witaminami i cynkiem oraz ekstraktami roślinnymi. Warto również wiedzieć, że chociaż trądzik jest chorobą uwarunkowaną wieloma czynnikami, to nie ma nic wspólnego z chorobami zakaźnymi i w żaden sposób nie można się nim zarazić przez kontakt z inną osobą cierpiącą na trądzik.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 26.04.2017

Komentarze (1 - 10 z 130)
renata, 08.07.2017 00.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy ktoś diagnozował Cię pod kątem Hashimoto?
 
kosmetolog, 11.04.2017 13.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
TRadzik powstaje, jeśli mamy do tego warunki. Nasza flora fizjologiczna zawiera P. B. Acne, ale jak odpowiednio pracuje nasza skóra, jest dobrze pielęgnowana, oczyszczana to minimalizujemy ryzyko. W przypadku cer trądzikowych warto stosować trójfazowe zmywanie, sebutone i sebugel a.
 
takaprawda, 14.01.2017 15.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W większości przypadków wystarczy odstawić wszystko co ma w składzie mleko krowie i jego produkt uboczny serwatkę, aby pozbyć się trądziku. Mnie i kilku osobą pomogło. Są też badania na temat złego wpływu mleka krowiego na cerę.
 
Izabella, 25.12.2016 16.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najlepsza metoda na pani problem to zastosowanie diety ecologicznych swiezych owocow I wazyw, herbat ziolowy I dobrej wody przez minimum 28dni. Jesli trudno pani jest spac mozna parowac wazywa ktore sa wolniej trawione. Powodem pani problemow sa toxyny, trucizna z roznych zrodel w pani ciele, glownie w watrobie I trzustce oral w mozgu. Prosze calkowicie wykluczyc z diety wszystko co jest zrobione ze zboz wszystkich oprocz gryki . Takze wykluczyc wszystko z cukrem I z mlekiem I jajkami przez 2 Lata a najlepiej na cale zycie. PO wiecej informacji: izabellam@btinternet.com Zapewniam rezultat pozytywny, zapewniam pania I zycze Wesolych Swiat!
 
joo, 24.11.2016 19.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wiekszosc doroslego zycia borykalam sie z tradzikiem , niedawno okazalo sie ,ze mam niski poziom potasu po uzupelnieniu (potas na recepte ) od roku nie mam ani jednej krosty .
 
alinkaa1, 22.11.2016 18.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mnie trudno było znaleźć dobrego dermatologa, byłam u czterech zanim trafiłam na takiego, który najbardziej mi pomógł. wpisałam sobie w wyszukiwarkę pkt.pl "dermatolog kraków" bo stąd jestem i chodziłam do kilku którzy mieli dobre opinie
 
rada, 29.10.2016 23.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć. Do lekarza zawsze warto iść, ale wcześniej można wybróbować zioła osuszające np. szałwię. Do picia i do przemywania. U mnie bardzo ładnie sopie poradziła. Jest z samuch ziół więc spoko. I chyba najważniejsze - zero - dosłownie zero czekoladek itp. Może to banał, nie wiem , ale u mnie był to problem :)
 
kakus, 24.10.2016 13.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziewczyny, to prawda - przynajmniej na tym aplikatorze poradziłam sobie w kilka tygodni z problemem. Nie mam po nim śladu, cera wygląda rzeczywiście super, jest pozytywnie odmieniona, a właśnie o takie docelowe efekty tutaj chodziło.
 
adgjl, 13.09.2016 22.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trądzik nie jest chorobą, a leczenie u kosmetyczki np. laserem jest dużo skuteczniejsze, niż te trucizny od dermatologów.
 
emilia, 17.08.2016 13.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam 34 lata i trądzik podskórny, wstrętne podskórne wągry i nie tylko, zmiany ropne prawie nie występują. Mam męża, chcemy mieć dziecko ale niestety czuję to od środka że nie będę nigdy mamą - a dlaczego oto powody: 1. Trądzik hormonalny (podwyższony testosteron i andronstendion), dwukrotnie miałam wykonywane badania, a żeby zajść w ciążę to nie można brać antykoncepcji, więc koło się zamyka. 2 Brak owulacji (policystyczne jajniki), chyba w ogóle nie mam żadnego cyklu - tu pewnie kłania się bardzo długie leczenie, a nie wiadomo czy pomoże. 3. Miałam zabieg usunięcia polipów z jamy macicy i szyjki, od tego czasu mam dziwne bóle podbrzusza i jestem przekonana, że zabieg został za agresywnie wykonany, a nawet wg mnie powinna być wybrana inna metoda, skoro lekarz wiedział, że nie rodziłam i że chcę mieć dzieci, na co ginekolodzy są głusi, z badań zlecają tyllko usg, które nic nie wykazuje. Nie mam już siły do chodzenia po lekarzach i zaufania do nich. Wypadałoby być teraz niemiłym i żądać szerszych wyników badań i zagrozić, że nie wyjdę z gabinetu, skoro oni twierdzą, że wszystko jest ok, ale zaraz to odpowiednio skwitują. Oczywiście słyszę tylko, abym zgłosiła się do poradni leczenia niepłodności. Tylko kto mi da pieniądze na to wszystko, bo niestety nawet jak się dostane na nfz, to trzeba mieć szczęście, aby dostać się na kolejną wizytę, co graniczy z cudem, więc pytam co to za leczenie. Na invitro mnie nie stać. Jest to tylko dla bogaczy, a kredytu nie wezmę. Ile wyrodnych matek zabija swoje dzieci i zachodzą bez problemu w kolejne ciąże. Gdzie jest sprawiedliwość... Nie zabijałam, nigdy nikomu nic nie ukradłam, bo tak zostałam wychowana, a jednak mnie to spotkało. Dlaczego pytam? Wpadłam przez to w depresję, nerwicę i mimo brania leków nadal źle się czuję, nie widzę już pomocy i ratunku dla siebie. Nienawidzę tego bólu, który jest we mnie. Czy ma ktoś dla mnie chociaż odrobinę nadziei, bo ja już ją dawno straciłam.
 
następne »
strona 1 z 13
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak pozbyć się prosaków domowym sposobem? Skąd się biorą prosaki na twarzy? Jak pozbyć się prosaków domowym sposobem? Skąd się biorą prosaki na twarzy?

Małe, białe grudki na twarzy przypominające trądzik to prosaki. Niewiele osób wie, jak się ich...

więcej

111

8 sposobów, by wygrać z TRĄDZIKIEM 8 sposobów, by wygrać z TRĄDZIKIEM

Nie ma co liczyć, że pryszcze i zaskórniki same znikną. Nie można ich lekceważyć, a leczenie ich na...

więcej

104

Jak pozbyć się ZASKÓRNIKÓW, wągrów i rozszerzonych porów? Jak pozbyć się ZASKÓRNIKÓW, wągrów i rozszerzonych porów?

Zaskórniki, potocznie zwane wągrami, możesz mieć nawet wtedy, gdy nie dotyczy cię problem trądziku....

więcej

104

Jak się pozbyć WĄGRÓW? Domowe sposoby na wągry Jak się pozbyć WĄGRÓW? Domowe sposoby na wągry

Wągry, czyli zaskórniki, to łój wymieszany ze zrogowaciałym naskórkiem, który blokuje ujście porów...

więcej

97

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.