Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki. Na czym polega? Jakie daje efekty?

2019-04-18 10:11

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki jest przeznaczone m.in. dla osób z cerą tłustą i trądzikową, które zmagają się z nadmiarem sebum czy trudnymi do usunięcia wągrami. Salony kosmetyczne oferują szereg zabiegów oczyszczających przeznaczonych dla tak wymagającej skóry. Nie brakuje także zabiegów dla osób z cerą suchą, a nawet z nadreaktywną cerą naczynkową. Na czym polega oczyszczanie twarzy u kosmetyczki? Czy takie zabiegi są bolesne? Jakie są efekty oczyszczania twarzy w gabinetach kosmetycznych?

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki. Na czym polega? Jakie daje efekty?
Autor: Thinkstockphotos.com Jak wygląda oczyszczanie twarzy u kosmetyczki? Oczyszczanie manualne, mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny, Yellow Peel

Spis treści

  1. Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki. Na czym polega? Ile kosztuje?
  2. Oczyszczanie twarzy - manualne
  3. Oczyszczanie twarzy - hydrabrazja
  4. Oczyszczanie twarzy - mikrodermabrazja diamentowa
  5. Oczyszczanie twarzy - laser IPL
  6. Oczyszczanie twarzy - peeling kawitacyjny
  7. Oczyszczanie twarzy - peeling chemiczny, czyli złuszczanie kwasami
  8. Oczyszczanie twarzy - specjalne maski oczyszczające

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki jest przeznaczone m.in. dla osób, które zmagają się z cerą tłustą czy trądzikową, która wymaga profesjonalnej pielęgnacji. Ze specjalistycznych zabiegów oczyszczających mogą skorzystać również osoby z cerą suchą, wrażliwą, a nawet naczynkową.

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki. Na czym polega? Ile kosztuje?

Oczyszczanie twarzy - manualne

Zabieg polega na ręcznym usunięciu zaskórników. Pierwszym etapem oczyszczania manualnego jest dokładny demakijaż twarzy. Następnie kosmetyczka wykonuje peeling w celu usunięcia warstwy zrogowaciałego naskórka. Potem na kilkanaście minut nakłada na skórę preparat o działaniu rozmiękczającym i kieruje na twarz strumień pary, która rozszerza pory oraz wzmacnia działanie preparatu. Następnie kosmetyczka usuwa zalegającą w porach treść poprzez uciskanie palcami w jednorazowych rękawiczkach. Po usunięciu zaskórników, na twarz aplikowany jest krem lub maska o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym. Ostatnim etapem zabiegu jest nałożenie odpowiedniego kremu ochronnego dostosowanego do potrzeb cery klientki. Zabieg jest przeznaczony dla każdego typu cery (poza cerą naczynkową, ze względu na obecność pary).

Cena zabiegu: twarz - ok. 100-150 zł

Zobacz: Domowe sposoby na wągry/zaskórniki

Oczyszczanie twarzy - hydrabrazja

Hydrabrazja, nazywana mikrodermabrazją wodną, to zabieg oczyszczający, podczas którego używa się wody. Pierwszym etapem zabiegu jest oczyszczenie skóry z zalegającego łoju i zaskórników przez zasysanie (podciśnieniowo). Następnie wykonuje się mikrodermabrazję wodną, czyli złuszczenie naskórka przy użyciu głowic ściernych o różnej grubości (są one dopasowywane do rodzaju skóry). Podczas zabiegu woda chłodzi skórę, łagodzi dyskomfort towarzyszący złuszczaniu i dodatkowo nawilża. Hydrabrazja nie jest przeznaczona dla skóry naczynkowej i nadwrażliwej.

Cena zabiegu: ok. 200 zł

Oczyszczanie twarzy - mikrodermabrazja diamentowa

Mikrodermabrazja, nazywana także mikropeelingiem kontrolowanym, polega na łagodnym, w pełni kontrolowanym ścieraniu naskórka, warstwa po warstwie, aż do pożądanego poziomu, za pomocą diamentowych głowic z wykorzystaniem próżni. Mikrodermabrazja oczyszcza skórę z zaskórników i martwych komórek. Mikrodermabrazja diamentowa jest przeznaczona dla skóry bez problemów.

Cena zabiegu: ok. 200 zł

Zobacz: Laser IPL w walce z trądzikiem

Oczyszczanie twarzy - laser IPL

W kompleksowym leczeniu trądziku stosuje się mikrodermabrazję i naświetlanie laserem IPL. Po mikrodermabrazji wykonuje się silny zabieg antybakteryjny laserem IPL, który zapobiega tworzeniu się nowych stanów zapalnych. Na dokładnie oczyszczoną skórę nakłada się zawartość specjalnie dobranej do potrzeb cery trądzikowej ampułki (serum), a następnie "wprowadza" ją wgłąb skóry za pomocą promieniowania lasera.

Cena takiego zabiegu to ok. 450 zł

Jak przygotować się do zabiegu oczyszczania twarzy?
Ewa Wanke - kosmetyczka z 30-letnim doświadczeniem, dyplomowana specjalistka z zakresu litoterapii, fitoterapii i koloroterapii, ekspert serwisu SPA&MORE
Ewa Wanke - kosmetyczka z 30-letnim doświadczeniem, dyplomowana specjalistka z zakresu litoterapii, fitoterapii i koloroterapii, ekspert serwisu SPA&MORE

Oczyszczanie twarzy w gabinecie kosmetycznym kojarzy się z brzydkimi śladami na twarzy i dlatego klientki najchętniej zapisują się w piątek aby przez weekend "dojść do siebie", żeby się wszystko wygoiło. Jak można tego uniknąć? Umawiając się na wizytę do gabinetu należy zadać kosmetyczce kilka pytań dotyczących zabiegu: "Jakimi metodami oczyszczania skóry dysponuje?", "Jakiego efektu końcowego należy się spodziewać?", "Jak ma wyglądać pielęgnacja domowa po zabiegu?".

Jeżeli skóra jest sucha i wrażliwa, a kosmetyczka proponuje zabieg z kwasami AHA, to warto na kilka dni przed umówioną wizytą używać do pielęgnacji domowej kremy z niskim stężeniem tych kwasów, pozwoli to uniknąć ewentualnej alergii po zabiegu. Przed oczyszczaniem cery tłustej, trądzikowej nie powinno być żadnych wyprysków ropnych na twarzy, pozwoli to uniknąć zapalenia bakteryjnego, które występuje czasami po oczyszczaniu manualnym.

Niektóre metody oczyszczania skóry, szczególnie te mechaniczne, mogą wymagać wygojenia się skóry przez 24 godz. od zabiegu. W takim wypadku kosmetyczka powinna uprzedzić klientkę o tym, że przez następny dzień nie powinna planować wizyt towarzyskich.

Dzisiejsza kosmetyka dysponuje bardzo dobrymi preparatami i urządzeniami do wykonywania zabiegów profesjonalnych więc właściwy ich dobór nie powinien zostawiać śladów na skórze.

Oczyszczanie twarzy - peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny (ultradźwiękowy) to zabieg, którego celem jest oczyszczenie cery i złuszczenie martwego naskórka. Pierwszym etapem zabiegu jest zwilżenie skóry. Następnie kosmetyczka sięga po urządzenie, które wytwarza ultradźwięki. Zabieg jest odpowiedni dla każdego rodzaju skóry, nawet bardzo wrażliwej.

Cena zabiegu: ok. 150 zł

Zobacz: Na czym polega Yellow Peel, jak działa?

Oczyszczanie twarzy - peeling chemiczny, czyli złuszczanie kwasami

Peeling chemiczny to zabieg oczyszczający, podczas którego kosmetyczka aplikuje na skórę jedną lub kilka warstw kwasu na skórę, w celu kontrolowanego oparzenia chemicznego. Użyte podczas zabiegu kwasy posiadają czynne właściwości złuszczające, zmniejszają grubość przerośniętej warstwy rogowej naskórka i zapobiegają gromadzeniu się mas rogowych tworzących zaskórniki. 

Cena zabiegu: ok. 100 zł

Oczyszczanie twarzy - specjalne maski oczyszczające

Każdy salon kosmetyczny ma w swojej ofercie szeroką gamę masek oczyszczających. Zazwyczaj podczas jednego zabiegu nakłada się maskę delikatnie złuszczającą skórę i odbudowującą komórki skóry oraz maskę odświeżającą, wygładzającą i nawilżającą. Zwykle maski oczyszczające są delikatne i łagodne, nie powodują podrażnień i zaczerwienień.

Cena zabiegu: ok. 200 zł (wzwyż)