Jak się pozbyć WĄGRÓW? Domowe sposoby na wągry

2017-07-25 17:12

Wągry, czyli zaskórniki, to łój wymieszany ze zrogowaciałym naskórkiem, który blokuje ujście porów skóry. Wągry łatwo ulegają nadkażeniom przez bakterie, powodując powstawanie pryszczy. I choć ilość wydzielanego przez skórę łoju (sebum) jest zaprogramowana genetycznie - odpowiednią pielęgnacją możesz usunąć większość zaskórników i złagodzić objawy trądziku. Sprawdź domowe sposoby na wągry.

Jak się pozbyć ZASKÓRNIKÓW? Domowe sposoby na wągry
Autor: Thinkstockphotos.com Sposoby na wągry (zaskórniki). Przepisy na domowe kosmetyki oczyszczające twarz.

Spis treści

  1. Jak powstają wągry?
  2. Jak pozbyć się wągrów?
  3. Domowe kosmetyki na wągry

Jak powstają wągry?

Gruczoły łojowe skóry produkują odpowiednią ilość sebum (łoju skórnego), które jest następnie wydzielane przez pory na powierzchnię, gdzie formuje cieniutką warstwę ochronną. Ilość wydzielanego sebum regulują hormony. Jeśli jego produkcja jest zbyt duża albo ujścia porów zostaną zatkane martwymi komórkami naskórka lub gdy pory mają nieprawidłową budowę, sebum zostaje w nich uwięzione i powstają zaskórniki.

W kontakcie z powietrzem sebum ciemnieje i na skórze wygląda jak czarna kropka. Niestety, ilość wydzielanego tłuszczu jest zaprogramowana genetycznie. Sytuację pogarszają niektóre składniki kosmetyków, które mogą dostawać się do porów i przyczyniać się do ich zapychania (jakie – to sprawa indywidualna, trzeba obserwować reakcje skóry).

Jak pozbyć się wągrów?

  • Unikaj wysuszających i podrażniających skórę składników w kosmetykach (np. mentol, alkohol) oraz mydła – mogą spowodować łuszczenie się skóry, a w konsekwencji zapychanie porów martwymi komórkami naskórka.
  • Nie używaj też gęstych, natłuszczających specyfików i kremów nawilżających, jeśli ich nie potrzebujesz.
  • Regularnie złuszczaj skórę kremem lub płynem z kwasem salicylowym (BHA) – pozbędziesz się martwych komórek, poza tym składnik ten penetruje pory, poprawiając ich kształt, dzięki czemu sebum bez przeszkód wydostaje się na powierzchnię.
  • Szukaj pomocy u dermatologa – przepisze krem z retinoidami, które normalizują produkcję komórek i poprawiają funkcjonowanie porów.

    Domowe kosmetyki na wągry

    • Wykorzystaj olejek pichtowy. Ten niedrogi produkt możesz kupić w aptece za kilka złotych. Do kompletu nabądź petroleum lub naftę kosmetyczną. Zmieszaj 10 ml olejku i 40 ml nafty, nasącz wacik i przecieraj nim twarz tak jak tonikiem. Ostrzegamy, że niektóre kobiety może drażnić zapach substancji, dlatego jeśli po wieczornym przemyciu twarzy nie chcecie czuć go na sobie, umyjcie twarz ciepłą wodą i posmarujcie delikatnym kremem nawilżającym. Z olejku pichtowego można również przygotować parówkę - wystarczy do miski z gorącą wodą wlać ok. 10-15 ml olejku i trzymać nad oparami głowę przykrytą ręcznikiem przez ok. 10 minut.
    • Tonik aspirynowy złuszcza skórę i oczyszcza pory, pozbywając się zaskórników. Jak go przygotować? Wystarczy w 100 ml wody rozpuścić ok. 15 tabletek zwykłej aspiryny. Dla uzyskania lepszej konsystencji można dodać odrobinę gliceryny lub olejku pichtowego dla dodatkowego działania antybakteryjnego. Tonik można spokojnie przechowywać w lodówce przez 2 tygodnie i codziennie przecierać nim twarz.
    • Skutecznym sposobem na walkę z wągrami jest również peeling z mleka i ryżu. Wystarczy, że zalejesz ryż mlekiem, pozostawisz na kilka godzin, a następnie zblendujesz, w efekcie uzyskując jednolitą papkę i gotowe. Tak przygotowanym peelingiem oczyszczaj wieczorem twarz, wykonując delikatne ruchy, po czym przemyj skórę ciepłą wodą.
    To ci się przyda

    Szczoteczki do oczyszczania twarzy

    Jeśli twoja skóra nie jest zbyt wrażliwa, możesz co jakiś czas myć ją specjalną szczoteczką. To dobry peeling i masaż twarzy. Ale pamiętaj, że nie można jej przyciskać zbyt mocno. Poza tym wymaga ona starannego czyszczenia, bo inaczej stanie się siedliskiej bakterii.

    Urządzenie oczyszczające pory

    Całkiem niedawno na rynku pojawiły się elektryczne urządzenia, które zasysają zawartość porów. Najpierw zwilżasz skórę mgiełką wodną wydobywającą się z oczyszczacza, a potem przesuwasz nim po skórze. Następnie twarz trzeba umyć i posmarować kremem nawilżającym. Tego typu aparaty nie nadają się do skóry naczynkowej i bardzo wrażliwej - mogą powodować wybroczyny i siniaki.