PŁYN MICELARNY - czym się różni od toniku, mleczka i innych kosmetyków do demakijażu?

2015-08-06 16:40

Płyn micelarny łączy w sobie właściwości oczyszczające mleczka, odświeżające toniku oraz dwufazowego płynu do demakijażu oczu, który usuwa wodoodporny tusz. Tego rodzaju kosmetyk jest przeznaczony dla osób, które chcą szybko i skutecznie usunąć makijaż, oczyścić skórę ze wszelkich zanieczyszczeń i jednocześnie ją nawilżyć. Czy w związku z tym demakijaż micelarny jest lepszy od tradycyjnego, kilkuetapowego oczyszczania twarzy? Sprawdź, jak działa płyn micelarny.

PŁYN MICELARNY - czym się różni od toniku, mleczka i innych kosmetyków do demakijażu?
Autor: Photos.com Zawarte w płynie micelarnym micele działają jak magnes - pochłaniają nadmiar sebum i cząsteczki wodoodpornego tuszu do rzęs, jednocześnie rozpuszczając w roztworze wodnym pozostałe zanieczyszczenia.

Spis treści

  1. Co to jest płyn micelarny?
  2. Dla kogo jest przeznaczony płyn micelarny?
  3. Jak stosować płyn micelarny?
  4. Wybierz płyn micelarny dostosowany do twojej cery
  5. Płyn micelarny a mleczko do demakijażu
  6. Płyn micelarny a pianka i żel do mycia twarzy oraz "mydło bez mydła"
  7. Płyn micelarny a tonik
  8. Płyn micelarny a płyn do demakijażu oczu

Co to jest płyn micelarny?

Płyn micelarny to roztwór wodny zawierający mikroskopijne kuleczki zwane micelami. Micele tworzą związki chemiczne o własnościach amfifilowych: zewnętrzne cząsteczki miceli mają właściwości hydrofilowe (przyciągają wodę i odpychają tłuszcze), natomiast cząsteczki tworzące wnętrze miceli (estry kwasów tłuszczowych) posiadają właściwości hydrofobowe (odpychają wodę i doskonale wiążą się z tłuszczami). W związku z tym micele działają jak magnes - "przyciągają" oraz pochłaniają tłuszcz w postaci nadmiaru sebum czy cząsteczki wodoodpornego tuszu do rzęs i jednocześnie rozpuszczają w roztworze wodnym pozostałe zanieczyszczenia. Płyn micelarny nie narusza przy tym bariery ochronnej skóry, czyli warstwy hydrolipidowej naskórka.

Płyn micelarny jest wzbogacony w liczne substancje aktywne, które wspomagają jego działanie. Mają one różne właściwości, np. kwas hialuronowy silnie nawilża i pozostawia skórę miękką, z kolei d-panthenol, czyli pro-witamina B5, to substancja łagodząca i kojąca, która penetruje głębsze warstwy komórek naskórka i wpływa na prawidłowy proces ich regeneracji, z kolei ramnoza koi skórę i zmniejsza jej reaktywność, a mannitol ogranicza ilość wolnych rodników, zmniejsza uszkodzenia komórek i zapobiega procesom zapalnym. W skład większości płynów micelarnych wchodzą także ekstrakty z roślin (np. orchidei czy świetlika, które dodają witalności i blasku lub z ogórka, który dodatkowo łagodzi podrażnienia). To dzięki tym składnikom pomocniczym płyn micelarny działa jak mleczko do demakijażu, które zmywa makijaż i nawilża skórę, żel i pianka do mycia twarzy, które zmywają wszelkie zanieczyszczenia i działają antyseptycznie, tonik, który odświeżają skórę i neutralizuje jej pH, oraz płyn do demakijażu oczu (także wodoodpornego).

W związku z tym zaleca się stosowanie płynu micelarnego w celu:

  • porannego odświeżenia skóry i przygotowania jej do makijażu,
  • dokładnego demakijażu,
  • oczyszczenia skóry z sebum i zanieczyszczeń po całym dniu.

Dla kogo jest przeznaczony płyn micelarny?

Zaletą płynu micelarnego jest brak kompozycji zapachowych i barwników. Ponadto płyn zawiera minimalną ilość konserwantów, dlatego można go stosować do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, również wrażliwej, alergicznej, a także atopowej i trądzikowej.

Jak stosować płyn micelarny?

Wystarczy nanieść na wacik kosmetyczny kilka kropel płynu. Następnie należy delikatnie przetrzeć nim twarz, bez zbędnego pocierania, gdyż micele same "przyciągną" wszelkie zanieczyszczenia. W przypadku demakijażu oczu wystarczy przytrzymać przez kilka sekund nasączony wacik na zamkniętej powiece. Cały demakijaż należy wykonywać do czasu, aż wacik będzie całkowicie czysty – to znak, że skóra została dokładnie oczyszczona i jest gotowa do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Ważne

Wybierz płyn micelarny dostosowany do twojej cery

Każdy płyn micelarny jest przeznaczony dla innego typu skóry, ponieważ różni się dodatkowymi składnikami, które np. redukują pracę gruczołów łojowych czy obkurczają rozszerzone naczynka i zmniejszają zaczerwienienie skóry. Micele w kontakcie ze skórą mogą uwolnić te składniki aktywne, które w różny sposób działają na cerę.  Dlatego używaj płynu micelarnego specjalnie dopasowanego do swojej cery (obecnie dostępne są m.in. płyny do cery wrażliwej, tłustej, suchej, mieszanej, a także naczynkowej, alergicznej i atopowej).

Osoby mieszkające w mieście powinny dodatkowo zwrócić uwagę na kosmetyki, które działają neutralizująco na zanieczyszczenia ze środowiska, takie jak smog (pyły zawieszone) czy metale ciężkie w powietrzu.

Wypróbuj
Bioderma H2O Sensibio

Autor: Bioderma

materiał partnera

Płyn micelarny Sensibio H2O to perfekcyjna kombinacja skuteczności, delikatności i przyjemności stosowania – pozostawia cerę odświeżoną, bez nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia czy tłustej powłoki. Nie tylko doskonale zmywa makijaż, ale i usuwa z powierzchni skóry sebum oraz zanieczyszczeń różnego pochodzenia - aż 98% pyłów zawieszonych PM 2,5 – PM 1 (smog) oraz 78% metali ciężkich.

W płynie micelarnym Sensibio H2O została użyta wysoko oczyszczona woda (stosowana m.in. przy produkcji leków) oraz tylko 10 składników, z czego aż połowa to składniki pielęgnujące obecne w kremach do twarzy. Właśnie dlatego ten płyn micelarny nie wymaga zmywania wodą, jest idealnym rozwiązaniem również dla najbardziej wrażliwej skóry, a fizjologiczne pH 5,5 sprawia, że dodatkowo tonizuje skórę.

Płyn micelarny a mleczko do demakijażu

Mleczko kosmetyczne posiada tłustą formułę, dzięki czemu szybko i delikatnie usuwa makijaż i zanieczyszczenia z twarzy, szyi i dekoltu i jednocześnie nawilża skórę. Podobne działanie mają także śmietanki do demakijażu, które są bardziej tłustą odmianą mleczka, kremy do oczyszczania skóry o dość gęstej konsystencji i niektóre pianki do demakijażu o konsystencji kremu. Płyn micelarny usuwa makijaż i nawilża równie skutecznie jak mleczka kosmetyczne czy pianki, ponieważ w 50% składa się z substancji o charakterze tłuszczowym. Jednak w przeciwieństwie do tego typu preparatów nie pozostawia na powierzchni skóry tłustego filmu, który należy zmyć tonikiem.

Płyn micelarny a pianka i żel do mycia twarzy oraz "mydło bez mydła"

Płyn micelarny z powodzeniem zastępuje pianki, żele i "mydła bez mydła", które delikatnie myją skórę i zmywa się je przy pomocy wody. Niektóre z tych preparatów mogą zawierać detergenty, takie jak np. laurylosiarczan sodu, które często wywołują podrażnienia skóry. Jednak nie wszystkie wysokiej jakości płyny micelarne pozbawione są tego typu substancji, dlatego warto sięgać po bezpieczne i przebadane dermatologicznie płyny micelarne marek dermoskosmetycznych.

Płyn micelarny a tonik

Zarówno płyn micelarny, jak i tonik odświeżają cerę i neutralizują pH skóry, przywracając jej właściwy, kwaśny odczyn, a także zwężają i zamykają pory, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu wyprysków. Ponadto, w zależności od składu, dostarczają skórze minerały, witaminy oraz inne składniki pielęgnacyjne. Jednak tonik, w przeciwieństwie do płynu micelarnego, jest zazwyczaj roztworem wodnym lub wodno-alkoholowym. Dlatego należy go stosować podczas ostatniego etapu demakijażu, po oczyszczeniu twarzy mleczkiem, pianką - preparatami, które otwierają pory skóry, by "wyciągnąć" z nich nadmiar sebum, resztki kosmetyków i wszelkie zanieczyszczenia (wodne roztwory nie są w stanie ich dobrze usunąć). Po płynie micelarnym, który jest kompletnym kosmetykiem do demakijażu (najpierw wyciąga z porów wszelkie zanieczyszczania, a następnie je zwęża i zamyka), nie trzeba używać toniku. Ewentualnie mogą po niego sięgnąć osoby z cerą trądzikową, które potrzebują silniejszego działania na skórę.

Płyn micelarny a płyn do demakijażu oczu

Płyn micelarny ma te same właściwości co dwufazowy płyn do demakijażu oczu, który także składa się z substancji o charakterze tłuszczowym (zazwyczaj są to olejki owocowe) i wodnym (np. woda różana). Płyn micelarny także jest przeznaczony do zmywania kosmetyków wodoodpornych, ponieważ podobnie jak płyny dwufazowe wnika głęboko w warstwy skóry, usuwając wszelkie zabrudzenia i makijaż. Ponadto nie pozostawia tłustej warstwy wokół oczu, jednocześnie zapobiegając wysuszaniu wrażliwej skóry.

Zarówno płyny micelarne, jak i te dwufazowe mogą zawierać dodatkowo składniki aktywne, dzięki czemu pozostawiają na powierzchni skóry delikatną warstwę o działaniu odżywczym i nawilżającym, czyli takim jak krem pod oczy.

Jaka jest różnica między płynem micelarnym a uniwersalnym płynem do demakijażu oczu? Te drugie są roztworami o charakterze wodnym, w związku z tym nie usuwają tuszu wodoodpornego i są mniej skuteczne od płynów micelarnych.