Pływanie

Pływanie jest doskonałą formą aktywności fizycznej, która zapewnia prawidłowy i harmonijny rozwój ciała, poprawia kondycję oraz ogólny stan zdrowia. Pozytywnie też wpływa na proporcje ciała i samopoczucie. O tych korzyściach można mówić bez końca, co tylko udowadnia, że pływanie może podejmować każdy niezależnie od wieku. Jest to dyscyplina, którą można uprawiać przez cały rok – latem w naturalnych zbiornikach wodnych, a zimą w krytych basenach i aquaparkach.

Pływanie to aktywność fizyczna, którą może podejmować każdy. Niesie za sobą wiele korzyści, m.in. poprawia ogólną sprawność ciała, przyspiesza metabolizm, a do tego jest dobrą zabawą. Czy pływanie odchudza i ile spala kalorii? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Masz pasję sportową, a brakuje Ci środków, by ją realizować? Bądź #wswoimżywiole!
Akcesoria na basen to bardzo potrzebne i przydatne rzeczy, które pozwolą nam pływać bezpiecznie i zwiększą wygodę oraz efektywność pływania na basenie. Takie akcesoria jak czepek pływacki, strój kąpielowy, klapki i okulary basenowe, to niezbędny sprzęt, bez którego nie wyobrażamy sobie wizyty na basenie. Czy wiesz, jakie akcesoria na basen wybrać dla siebie i jak dostosować je do swoich celów?
Zastanawiasz się, jak schudnąć, dobrze się bawiąc? Wybierz pływanie! To przyjemny sposób na schudnięcie, co więcej - regularne ćwiczenia na basenie wzmocnią twój kręgosłup. Piesek, żabka, kraul, styl grzbietowy i uważany za najtrudniejszy do opanowania styl motylkowy - każdy z nich świetnie rozwija i modeluje ciało oraz spala kalorie. Odchudzanie na basenie przyspieszą też odpowiednie ćwiczenia.
Pływanie na plecach, czyli styl grzbietowy, przeznaczony jest niemal dla każdego, gdyż nie obciąża kręgosłupa. Styl grzbietowy ma wiele zalet prozdrowotnych, a pierwsze efekty pływania na plecach można zaobserwować już po jednym treningu w basenie! Sprawdź, jakie mięśnie pracują podczas pływania na plecach, jak wygląda technika stylu grzbietowego oraz dowiedz się, dlaczego pływanie na plecach polecane jest na kręgosłup.
Zalety pływania bywają nie do przecenienia. Pływanie pełni rolę profilaktyczną i rehabilitacyjną dzięki temu, że podczas ruchu w wodzie angażujemy praktycznie wszystkie mięśnie. Nawet jeśli nie umiesz pływać, możesz ćwiczyć w wodzie, zapisując się na zajęcia aqua aerobiku, który znakomicie modeluje sylwetkę. Poznaj zalety pływania.
Pływanie żabką (inaczej stylem klasycznym) ma wiele zalet zdrowotnych. Po pierwsze, aktywuje do pracy mięśnie pleców, brzucha, ramion oraz nóg. Po drugie, doskonale spala kalorie. Na pływaniu żabką zyskuje też... kręgosłup. Zastanawiasz się, jakie jeszcze korzyści da ci pływanie żabką? Dowiedz się, czy pływanie żabką z głową nad wodą szkodzi i poznaj prawidłową technikę stylu klasycznego.
Klasyczne style pływackie to kraul, styl klasyczny (żabka), grzbietowy i motylkowy. Wszystkie wymagają dobrego opanowania techniki, dlatego najlepiej uczyć się ich pod okiem doświadczonego instruktora. Samodzielna nauka może przynieść rezultaty, jednak równie często utrwala złe nawyki, które w dłuższej perspektywie szkodzą kręgosłupowi zamiast go wzmacniać. Przykładem może być żabka dyrektorska, czyli błędny wariant stylu klasycznego. Poznaj 5 najpopularniejszych stylów pływackich.
Aby ćwiczyć na basenie, wcale nie trzeba umieć pływać. Można skutecznie wzmocnić mięśnie nóg, brzucha, rąk i pleców wykonując proste ruchy w wodzie, na stojąco lub trzymając się krawędzi basenu. Takie ćwiczenia mocno angażują do pracy całe ciało, a dzięki sile wyporu wody odciążają stawy i zmniejszają ryzyko kontuzji. Poznaj 20-minutowy zestaw ćwiczeń w basenie.
Kraul to najszybszy styl pływacki. Nauka pływania kraulem nie należy do najprostszych, ale kiedy już opanujemy technikę oddychania i rozwiniemy mięśnie, styl ten przyniesie nam zadowalające efekty zdrowotne. Dzięki intensywnej pracy mięśni, stawów i wysiłkowi tlenowemu, pływanie kraulem pozwoli nam spalić dużo kalorii. Sprawdź, jak pływać kraulem i jakie efekty daje praktykowanie tego popularnego stylu pływackiego.
Pływanie znakomicie wpływa na zdrowie i sylwetkę. Ale na basen warto wybrać się nawet jeśli nie umiesz pływać! Oprócz pływania na basenie można ćwiczyć np. aqua aerobik czy aquacycling. Ruch w wodzie poprawia krążenie, zmniejsza obrzęki, wzmacnia mięśnie, modeluje sylwetkę. A przy tym nie męczy tak jak tradycyjna gimnastyka. Zobacz, dlaczego jeszcze warto regularnie chodzić na basen i jakie korzyści dla zdrowia daje pływanie.
Aqua aerobik to sport dla każdego, bez względu na wiek i kondycję. Ćwiczenia w wodzie wykonuje się prawie bez wysiłku, a mimo to poprawiają formę, rzeźbią sylwetkę i doskonale odprężają. Nawet spora nadwaga, kiepska forma, bóle pleców lub kolan nie są przeszkodą dla gimnastyki w wodzie. Trenować możesz sama lub pod okiem instruktora.

Pływanie jest jedną z najbardziej wszechstronnych dyscyplin o szerokim spektrum oddziaływania na organizm. Nie trzeba być od razu zawodowym pływakiem, aby czerpać korzyści z tej aktywności fizycznej. Pływać może każdy – zarówno dzieci, jak i dorośli. Jedynie osoby z niewydolnością krążenia, podwyższonym ciśnieniem i po zawałach serca powinny zachować szczególną ostrożność. Warto wybierać styl pływania, dostosowując do stanu zdrowia i własnych możliwości. Wyróżnia się cztery podstawowe techniki pływania: klasyczny, motylkowy, grzbietowy oraz kraul.

Pływanie niesie za sobą same korzyści. Dlaczego warto pływać?

Pływanie to jest niezwykle ważna życiowa umiejętność, która angażuje do pracy całe ciało, nie obciążając stawów. Nie każdy z nas wie, ile korzyści przynosi pływanie dla zdrowia. Lista zalet z uprawiania tej dyscypliny jest imponująco długa. Okazuje się, że regularne pływanie:

  • poprawia kondycję i ogólny stan zdrowia,
  • zwiększa odporność organizmu,
  • wspomaga serce i układ krwionośny,
  • zwiększa pojemność płuc,
  • pozytywnie wpływa na samopoczucie,
  • redukuje stres,
  • sprzyja odciążeniu kręgosłupa i aparatu ruch,
  • pomaga w odchudzaniu,
  • rzeźbi sylwetkę i ujędrnia ciało.

Pływanie zaliczane jest do treningu aerobowego tak samo, jak bieganie, jazda na rowerze czy orbitrek (tzw. trenażer eliptyczny). Może być również idealną formą rehabilitacji pourazowej. Jest na tyle uniwersalnym sportem, że można go uprawiać praktycznie cały rok dzięki możliwości korzystania z krytych pływalni i aquaparków.