Poradnik ZdrowieFizjolog żywienia › Jakie produkty zawierają łatwo przyswajalne żelazo?

Eksperci radzą

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Jakie produkty zawierają łatwo przyswajalne żelazo?

Chciałam się dowiedzieć w jakich produktach znajduje się łatwo przyswajalne dla organizmu żelazo?

Witaj Jolu,
najlepiej przyswajalne przez organizm jest tzw. żelazo hemowe, którego źródłem jest mięso, szczególnie wołowina. Źródłem żelaza mogą być również również produkty roślinne, jednak związki antyodżywcze utrudniają jego wykorzystanie.

Produkty zawierające żelazo (mg/100 g produktu):

 • podroby (wątroba, nerki), suche nasiona roślin strączkowych, natka pietruszki > 4 mg;
 • pieczywo i inne produkty zbożowe, mięso, drób, jaja 1 - 4 mg;
 • mleko i produkty mleczne, ziemniaki, ryby, owoce, ryż, warzywa < 1mg.

Stopień wchłaniania żelaza niehemowego z pożywienia można poprawić poprzez spożycie produktów bogatych w witaminę C oraz kwasy organiczne. Znajdziesz je w:

 • pomarańczach, gruszkach, jabłkach, ananasach
 • śliwkach, bananach, mango, melonach
 • kapuście kiszonej
 • ziemniakach, burakach, dyni, brokułach

Zdarza się, że zjadasz odpowiednie ilości żelaza, ale w towarzystwie związków antyodżywczych, wiążących żelazo w nieprzyswajalne związki. Musisz unikać produktów zawierających: fityniany, polifenole, związki wapnia oraz fosforany. Znajdziesz je w

 • otrębach pszennych, białku sojowym
 • herbacie, kawie, orzechach, roślinach strączkowych
 • czekoladzie
 • mleku i serze
 • żywności wysokoprzetworzonej
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.