Keratynowe prostowanie włosów, czyli regeneracja zniszczonych włosów za pomocą keratyny

2015-09-23 14:05

Keratynowe (brazylijskie) prostowanie włosów to zabieg, którego celem jest odbudowa struktury włosów, ich intensywne odżywienie i wygładzenie. Keratyna, aplikowana na włosy w trakcie zabiegu, to naturalny budulec włosów, odpowiedzialny za ich kondycję i zdrowy wygląd. Terapia keratynowa jest alternatywę dla prostownicy czy sztucznych, chemicznych preparatów prostujących. Sprawdź, jak wygląda zabieg keratynowy i dla kogo jest przeznaczone brazylijskie prostowanie włosów.

Keratynowe prostowanie włosów, czyli regeneracja zniszczonych włosów za pomocą keratyny
Autor: Thinkstockphotos.com Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?

Spis treści

  1. Prostowanie włosów organicznymi kwasami jest alternatywą dla keratyny
  2. Dla kogo keratynowe prostowanie włosów?
  3. Czym są preparaty keratynowe?
  4. Jak wygląda keratynowe prostowanie włosów?
  5. Efekty keratynowego prostowania włosów
  6. Keratynowe prostowanie włosów a farbowanie i strzyżenie
  7. Czy prostowanie włosów keratyną jest bezpieczne?

Keratynowe prostowanie włosów, znane także jako brazylijskie prostowanie włosów - Brazylian Blow Out lub Brazilian Keratin Treatment (BKT), to metoda prostowania, odżywania oraz regeneracji włosów poprzez uzupełnienie w ich strukturze niedoborów keratyny, czyli białka będącego naturalnym składnikiem budulcowym włosów. Formuła zabiegu została opracowana w Brazylii z myślą o kobietach, które cieszą się gęstymi, lecz puszącymi się, kręconymi i zniszczonymi słońcem włosami. Prostowanie włosów wykonywane w Brazylii miało na celu wyprostowanie niesfornych loków oraz ochronę przed wilgocią oraz działaniem słońca.

Prostowanie włosów organicznymi kwasami jest alternatywą dla keratyny

Keratynowe prostowanie włosów
Cena keratynowego prostowania włosów waha się od 600 do 1000 zł.

Dla kogo keratynowe prostowanie włosów?

Keratynowe prostowanie włosów jest przeznaczone dla kobiet, które codziennie zmagają się z puszącymi się, przesuszonymi i trudnymi do ułożenia włosami. Zabieg można także przeprowadzić na włosach farbowanych, rozjaśnianych i zniszczonych innymi zabiegami chemicznymi.

Czym są preparaty keratynowe?

Preparaty keratynowe, używane podczas zabiegu, zawierają nie tylko keratynę, która regeneruje uszkodzone włosy, lecz także antyoksydanty, wyciągi z roślin i witaminy, które trwale nawilżają włosy i dostarczają niezbędnych składników odżywczych oraz kwasy tłuszczowe, które tworzą na włosach niewidoczną barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi

Jak wygląda keratynowe prostowanie włosów?

Zabieg polega na "wprasowaniu" we włosy odpowiedniej ilości preparatu keratynowego za pomocą rozgrzanego do 230 stopni Celsjusza ceramicznego żelazka fryzjerskiego. Pod wpływem ciepła łuski włosa otwierają się, a keratynowy budulec wnika w ich strukturę i dokładnie wypełnia wszelkie ubytki. Następnie łuski włosa zostają zamknięte, a ich struktura zostaje zrekonstruowana. Zaaplikowany w taki sposób preparat keratynowy jest trzymany na włosach przez ok. 30 minut. Ostatnim etapem zabiegu jest suszenie włosów za pomocą suszarki nastawionej na średnią temperaturę nawiewu, do ich całkowitego wyschnięcia.

Terapia keratynowa jest więc alternatywą dla prostownicy czy sztucznych, chemicznych preparatów prostujących używanych np. podczas tzw. trwałej prostującej, gdzie wykorzystuje się kremy prostujące, które obciążają włosy i nie dają tak naturalnego efektu jak keratyna. Podczas jednego zabiegu wykonywanego na średniej długości lub średniej grubości włosach jest zużywane ok. 60 ml preparatu keratynowego.

Efekty keratynowego prostowania włosów

Po zakończeniu zabiegu włosy są gładkie, proste, nawilżone, dogłębnie odżywione, zregenerowane, lśniące, sprężyste, podatne na stylizację. Włosy po terapii keratynowej są także bardziej odporne na skręty i puszenie się w wilgotnym środowisku. Efekty zabiegu utrzymują się nawet 5 miesięcy - zależy to od typu i gęstości włosów. Wpływ na trwałość zabiegu ma również odpowiednia pielęgnacja włosów. Po zabiegu nie należy myć włosów przez 2-3 dni. W ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu nie należy także zgniatać włosów, np. nie wiązać ich w kucyk czy spinać klamerkami. Po tym okresie należy używać szamponów bez soli, stosować keratynowe odżywki oraz maski bez silikonów. Należy zrezygnować z produktów do stylizacji zawierających alkohol, ponieważ wysuszają one włosy.

Keratynowe prostowanie włosów a farbowanie i strzyżenie

Nie powinno się farbować włosów przez 2 tygodnie po wykonanej kuracji. Zaleca się także, aby obcinać włosy po wykonanej kuracji.

Ważne

Zabieg keratynowego prostowania włosów jest wykonywany wyłącznie w profesjonalnych salonach fryzjerskich przez przeszkolonych stylistów przy użyciu profesjonalnych narzędzi fryzjerskich i naturalnych, certyfikowanych preparatów keratynowych, które są bezpieczne także dla kobiet w ciąży.

Czy prostowanie włosów keratyną jest bezpieczne?

W 2010 roku stacja ABC zbadała, że w niektórych preparatach keratynowych stosowanych do prostowania włosów znajduje się aldehyd mrówkowy, silna trucizna, która powoduje łzawienie oczu i trudności z oddychaniem podczas wykonywania zabiegu. Ponadto preparaty keratynowe podczas "wprasowywania" we włosy wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach, dlatego salony fryzjerskie, które oferują tego typu usługi, muszą mieć bardzo sprawnie działającą wentylację. Styliści fryzur i sprzedający produkty do wykonania keratynowego prostowania włosów zaprzeczyli tym doniesieniom i stwierdzili, że to keratyna wywołuje ww. objawy. Ostatecznie ustalono, że nie ma 100% pewności co do bezpieczeństwa niektórych preparatów keratynowych dla zdrowia. Dlatego przed wykonaniem zbiegu masz prawo sprawdzić, czy dany preparat znajduje się na liście substancji dozwolonych, opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia lub czy posiada certyfikat wydany przez Unię Europejską.