Jak zapobiec płowieniu koloru włosów latem? Ekspert radzi

2020-07-20 8:53

Spłowiałe, bez połysku i koloru - twoje włosy nie muszą tak wyglądać, nawet jeśli urlop postanowiłaś niemal w całości spędzić na beztroskim plażowaniu. Wystarczy wiedzieć, jak o nie zadbać i jakich błędów nie popełniać. Jak więc zapobiec płowieniu koloru włosów, co zrobić, by włosy nie blakły i nie straciły koloru pod wpływem słońca, morskiej wody lub chloru z basenu?

Spis treści

  1. Jak przygotować włosy do lata?
  2. Jak pielęgnować włosy przed urlopem?
  3. Nie wychodź z mokrymi włosami
  4. Od razu spłukuj sól lub chlor
  5. Chroń włosy przed promieniami UV
  6. Daj odpocząć włosom od suszarki

O tym, jak włosy mogą wyglądać po lecie, niejedna z nas miała już okazję się przekonać w ubiegłych sezonach - ten problem dobrze też znają fryzjerzy, którzy po wakacjach ratują nam włosy, poddając je kosztownym nieraz kuracjom regeneracyjnym. Dużo łatwiej jest nie dopuścić do tego, by włosy straciły połysk i blask.

A na to, jak latem i po lecie będą wyglądały włosy, ma wpływ kilka czynników: pielęgnacja, upięcie i to, w jaki sposób są traktowane szczególnie w momentach kiedy zażywasz kąpieli zarówno w morzu lub w basenie, jak i słonecznych.  Swoje sposoby na piękne włosy latem i po lecie zdradza edukator marki Kevin Murphy, Adam Czapski.

Jak przygotować włosy do lata?

Przed wyjazdem warto pójść do fryzjera, aby podciąć włosy oraz nadać im odpowiedniego kształtu, dzięki czemu będą się dużo łatwiej układały. Przed urlopem zrezygnuj również z farbowania lub rozjaśniania. Po takich zabiegach włosy są bardziej uwrażliwione przez co stają się podatne na uszkodzenia.

Dodatkowo kolor może szybko wyblaknąć. Dlatego przed urlopem warto wykonać zabieg regeneracji włosów, a po powrocie umówić się na profesjonalną odbudowę włosów. To doskonały zabieg, który sprawdzi się po kąpielach słonecznych oraz morskich.

Jak pielęgnować włosy przed urlopem?

W domowej pielęgnacji włosów postaw na profesjonalne maski lub odżywki, które nawilżą włosy oraz zabezpieczą je przed działaniem promieni słonecznych, wody i wiatru. Jeśli włosy nie będą odpowiednio zabezpieczone to słońce oraz słona woda osłabią je. Warto również pamiętać, że w upalne dni głowa poci się szybciej - włosy należy myć tak często jak jest to konieczne.

Nie wychodź z mokrymi włosami

Bardzo częstym błędem, który popełniamy na wakacjach jest wychodzenie na słońce z mokrymi włosami. Wilgotne włosy wystawione na słonce stają się dużo bardziej podatne na uwrażliwienie oraz uszkodzenia mechaniczne, przez co stają się przesuszone oraz zniszczone. Nie oznacza to jednak, że na plażę musisz zabierać ze sobą suszarkę…

Wystarczy, że osuszysz włosy ręcznikiem i użyjesz produktu, który nawilży włosy oraz zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Nie wystawiaj ich na działanie promieni słonecznych do czasu, aż będą zupełnie suche.

Od razu spłukuj sól lub chlor

Włosy podczas wakacji stają się przesuszone i pozbawione naturalnego blasku, a ich struktura zostaje uszkodzona. To wszystko przez morską, słoną lub chlorowaną wodę oraz promienie słoneczne.

Po wyjściu z morza lub basenu włosy warto od razu opłukać czystą wodą – bo słona lub chlorowana woda, wiatr, słońce i piasek, które osadzają się na nich, mogą je osłabiać i wysuszać. Po powrocie do hotelowego pokoju dokładnie umyj głowę szamponem, a następnie nałóż odżywkę lub maskę, która wzmocni i zregeneruje włosy.

Chroń włosy przed promieniami UV

Możesz wykorzystać do tego celu modne w tym sezonie kolorowe chusty, kapelusze, czapki z daszkiem albo zwykły ręcznik. Z pewnością przydadzą się specjalne kosmetyki z filtrem UV. Warto wybierać olejki w sprayu o lekkiej formule z substancją, która ogranicza wnikanie promieni słonecznych i zanieczyszczeń, nadając jednocześnie włosom niesamowitego połysku, dzięki formule z błyszczącymi drobinkami.

Daj odpocząć włosom od suszarki

Ale nie można kłaść się spać z mokrymi włosami, bo są one wtedy bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli włosy wysuszyć trzeba, bo inaczej nie będą dobrze wyglądały, warto zabezpieczyć je produktem, który chroni przed działaniem wysokiej temperatury.

Nie zawsze musimy włosy suszyć bardzo dokładnie i precyzyjnie, czasem wystarczy je tylko podsuszyć. Szczególnie latem trzeba pamiętać o tym, aby nie suszyć ich gorącym, lecz letnim powietrzem, a przy wyciąganiu włosów na szczotkę nie suszyć pasm zbyt długo w jednym miejscu.

Jak wzmocnić osłabione włosy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.