7 skutecznych metod walki z pryszczami

2015-09-01 11:17

Pojawiające się na twarzy pryszcze kojarzą się z okresem młodzieńczym. Co robić, gdy czas dojrzewania masz już za sobą, a krosty, zaskórniki wciąż szpecą twarz? Czy z pryszczami warto zgłosić się do dermatologa? Skąd biorą się pryszcze po trzydziestce i jak z nimi walczyć?

7 skutecznych metod walki z pryszczami
Autor: Thinkstockphotos.com Cera trądzikowa, zarówno tłusta, jak i mieszana wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Spis treści

  1. Przyczyny powstawania pryszczy - test
  2. Siedem skutecznych metod walki z pryszczami

Kiedy ktoś spojrzy na ciebie, masz wrażenie, że uważnie obserwuje twoje pryszcze. Często pudrujesz nos, ale twarz wkrótce znów się brzydko błyszczy. Przed każdym większym wyjściem nakładasz bardzo grubą warstwę podkładu i pudru, która co prawda maskuje wypryski, ale zmienia rysy twarzy. Pora z tym skończyć!

Przyczyny powstawania pryszczy - test

Sprawdź, skąd się u ciebie wzięła skłonność do pryszczy:

  • Mieszkasz w mieście? Zanieczyszczenia z powietrza zatykają pory. Powstaje stan zapalny.
  • Przeżywasz stresy w pracy? Ciągłe napięcie zaburza działanie przysadki mózgowej, regulującej system hormonalny. Bywa to przyczyną uporczywego trądziku.
  • Palisz papierosy, pijesz kawę i alkohol, zwłaszcza wysokoprocentowy? Wszystkie używki nasilają zmiany zapalne skóry.
  • Zażywasz leki hormonalne, np. tabletki antykoncepcyjne lub preparaty leczące niepłodność? Powodują przestrojenie organizmu, co może czasem sprzyjać trądzikowi.
  • Masz cerę łojotokową lub mieszaną i pracujesz przy komputerze w klimatyzowanym pomieszczeniu z jarzeniówkami? Wilgotność powietrza spada. Skóra traci wodę i gruczoły łojowe ruszają do pracy.
  • Myjesz twarz miejską chlorowaną wodą, a co gorsza, zdarza ci się zasnąć w pełnym makijażu? Źle pielęgnujesz swoją cerę! Twoje krostki tylko na to czekają
    Warto wiedzieć

    » Jeśli po miesiącu stosowania wymienionych poniżej zabiegów nie zobaczysz poprawy, idź do dermatologa. Lekarz wypyta cię o tryb życia, może zlecić badania hormonalne i przepisze kurację. » Przy pryszczach często stosuje się krem lub żel z kwasem witaminy A, który hamuje wydzielanie łoju, reguluje rogowacenie naskórka i usuwa przebarwienia. » Dobry efekt dają też tabletki z cynkiem i miedzią, które znacznie zmniejszają łojotok.

    Siedem skutecznych metod walki z pryszczami

    Co robić? Nie radzę liczyć na to, że stan cery poprawi się sam - mówi dermatolog kosmetolog Joanna Rudowska-Okrasko. Cera trądzikowa i skłonna do wyprysków - tłusta lub mieszana - wymaga specjalnego traktowania.

    • Mleczko oraz tonik. Wieczorem, choćbyś padała z nóg, zmyj kurz i resztki makijażu mleczkiem przeznaczonym do cery tłustej. Usuniesz w ten sposób również nadmiar łoju, który w ciągu dnia wyprodukowała twoja skóra. Następnie przetrzyj twarz bezalkoholowym tonikiem zakwaszającym. Polecamy taki, który można kupić w gabinecie kosmetycznym, np. firmy Parafarm. Ma niskie pH, dzięki czemu zmniejsza wydzielanie łoju. Skóra odpowiednio zakwaszona nie prowokuje gruczołów łojowych do wzmożonej pracy i lepiej broni się przed zakażeniami bakteryjnymi. Gdy wolisz myć twarz wodą, używaj przegotowanej albo mineralnej, oligoceńskiej lub termalnej w sprayu. Stosuj myjące żele lub płyny o kwaśnym odczynie, takie, które nie zawierają mydła, ponieważ ma ono odczyn zasadowy i podrażnia naskórek.
    • Krem z kwasami owocowymi. Po oczyszczeniu twarzy wklep odpowiedni krem nawilżający do cery tłustej lub mieszanej, zawierający kwasy owocowe, które lekko złuszczają obumarły naskórek i sprawiają, że nie tworzą się zaskórniki. Jeśli masz cerę mieszaną, na partie przetłuszczające się stosuj preparat matujący (rano), na przesuszone - krem nawilżający (rano i wieczorem każdego dnia). Unikaj tłustych kremów na noc. Nie stosuj też kosmetyków przeciwzmarszczkowych z retinolem, bo sprzyjają tworzeniu się zaskórników.
    • Ochrona przeciwsłoneczna. Rano powtórz rytuał oczyszczenia skóry i wklep beztłuszczowy żel nawilżający, latem - beztłuszczowy krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SPF 50+). Pamiętaj, że cera trądzikowa jest bardzo wrażliwa na słońce. Pod wpływem promieni UVA i UVB mogą powstać na skórze trwałe przebarwienia. Uwaga: podobne kłopoty grożą ci też, jeśli stosujesz silnie działające preparaty przeciwtrądzikowe, zarówno te kupione w drogerii, jak i sprzedawane na receptę.
    • Żel antybakteryjny. By przyspieszyć gojenie się krostek, smaruj je specjalnym dezynfekującym żelem dla skóry trądzikowej. Kupisz go w drogerii lub aptece bez recepty.
    • Słona kąpiel. Nie zapominaj o pielęgnacji skóry na plecach oraz dekolcie, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych. Sprawdzą się regularne kąpiele w soli z Morza Martwego, która działa wygładzająco i nawilżająco. Pół kilograma soli wsypujemy do wanny z wodą o temp. ok. 37oC i pozostajemy w niej 20-30 minut (1 kg soli kosztuje ok. 25 zł).
    • Delikatny peeling. Dwa razy w tygodniu oczyść twarz z obumarłych komórek naskórka. Używaj peelingu do cery tłustej, najlepiej enzymatycznego lub gommage'u (ściera się go jak gumę), który nie podrażni skóry tak jak zwykły peeling ziarnisty.
    • Maseczka w gabinecie. Dwa, trzy razy w miesiącu warto wybrać się do kosmetyczki na maskę z zielonej glinki, która zmniejsza wydzielanie łoju, poprawia koloryt cery i leczy krostki. Można ją nakładać na plecy, dekolt oraz twarz.
    Zdaniem eksperta
    Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog

    Tłusta, ale przesuszająca się skóra i kłopotliwy trądzik

    Zmagam się z trądzikiem od ok 6 lat. Mam obecnie 22 lata. Na początku mojej przygody z trądzikiem na mojej twarzy nie było bardzo wielu wykwitów, ale postanowiłam udać się do lekarza. Moja skóra nie przetłuszczała się, po prostu na czole miałam trochę brzydkich pryszczy. Dermatolog przepisał mi różne maści i płyn robiony na zamówienie (na bazie spirytusu, do przemywania), skórę zalecił mi myć mydłem (!). Stosując się do jego rad zauważyłam, że skóra zaczęła mi się świecić. Zaraz po umyciu była mocno wysuszona, a po 30 minutach niemiłosiernie zaczęła się świecić. Na twarzy zaczęło się pojawiać coraz więcej wykwitów.

    Na następnych wizytach dermatolog zmniejszył mi trochę dawki leków i mówił, że skoro skóra się tłuści, to należy ją lekko wysuszyć. Kazał mi też wystawiać twarz na słońce. Bardzo się zniechęciłam i zrozpaczona przestałam się umawiać na wizyty. Przez te kilka lat nie mogę zapanować nad produkcją sebum. Używam kremu codziennie. Twarz myję Physiogelem. Trochę się uspokoiło, ale i tak pojawiają mi się malutkie pryszcze z białą ropą w środku. Mam sporo blizn na policzkach. Maluję się tylko delikatnym pudrem mineralnym. Przyjmuję od miesiąca kwasy omega, bo czytałam, że nawilżają skórę od środka. Rano myję twarz jedynie wodą, i kiedy to robię, to twarz jest sucha jak wiór i podrażniona, a za jakiś czas strasznie się świeci. Jak mam sobie pomóc?

    Elżbieta Szymańska: W przypadku opisywanej przez panią skóry w pierwszej kolejności należy ją właściwie nawilżyć i wyeliminować wszelkie drażniące preparaty, w tym spirytusowe. Dopiero po wyeliminowaniu powierzchownego przesuszenia naskórka można dołączyć kremy regulujące pracę gruczołów łojowych. Bezwzględnie przeciwwskazane jest eksponowanie skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego, w tym słońca.

    miesięcznik "Zdrowie"