Zadbaj o swoją skórę. Jakie kosmetyki do pielęgnacji skóry wybrać przed zimą

2012-11-07 16:36 Bartosz Palocha

Zima to spore wyzwanie dla skóry. Warto dobrze wykorzystać coraz dłuższe jesienne wieczory na pielęgnację skóry. Odpowiednią pielęgnacją możesz sprawić, że twoja skóra poczuje się dobrze, a i tobie przyniesie to relaks.

Chcesz zadbać o swoją skórę zimą? Zanim pobiegniesz do sklepu lub apteki kupować odpowiednie kosmetyki, najpierw sprawdź, jaki jest stan twojej skóry. Dopiero wtedy wybierz się na zakupy.

Wybór kremu zależy od stanu skóry

O sposobie pielęgnacji decyduje nie wiek, ale stan skóry. To, jak będzie ona wyglądała za 10 lub 20 lat w dużej mierze zależy od tego, jak ją chroniliśmy za młodu. Dlatego zawsze warto pamiętać o nawilżaniu, ochronie cery przed słońcem i wolnymi rodnikami. Jesienią słońce nam raczej nie grozi, jednak wiele osób przesadza z wizytami w solarium. Obowiązuje zasada, że im jest młodsza skóra, tym mniej potrzebuje wszelkiego rodzaju czynników stymulujących. Wraz z upływającym wiekiem warto zwiększać w kosmetykach stężenie składników czynnych. Młodej cerze służą lekkie kremy – bez superskładników czynnych, które co prawda nie zaszkodzą, ale nie są jeszcze potrzebne. Podstawą codziennej pielęgnacji w tym wieku jest dobre nawilżanie i ochrona przed słońcem.

Kobieta czterdziestoletnia powinna systematycznie stosować kosmetyki zawierające substancje czynne, np. pobudzające wytwarzanie kolagenu, regulujące syntezę elastyny, przyspieszające odnowę naskórka itp. Należą do nich zarówno hydroksykwasy i retinol (witamina A), jak i związki o działaniu specyficznym, np. hydroksyprolina (ASC III) i rozmaite produkty pochodzenia naturalnego. Mając 50 lat i wybierając krem, trzeba ostrożnie podchodzić do obietnic producenta – kosmetyki, nawet te bardzo drogie, nie zdziałają cudów.

Nadal stosujemy coraz bardziej złożone składniki stymulujące i regulujące odnowę tkanek. Prócz nich w kremie powinny się znaleźć substancje przeciwrodnikowe – witaminy E i C (ta ostatnia w formie, w której jest w stanie wnikać w skórę) oraz flawonoidy (naturalne substancje przeciwrodnikowe, działające również przeciwzapalnie i wzmacniające naczynia krwionośne). Znajdziemy je m.in. w ekstraktach z winogron, zielonej herbaty i kory sosny śródziemnomorskiej (pyknogenole).

W tym wieku nie powinno się zapominać o uzupełnianiu diety witaminami, szczególnie witaminą A, która jest ważnym regulatorem funkcji skóry. Nie rób podstawowego błędu, czyli nie smaruj się na noc bardzo tłustym kremem, który tworzy na twarzy warstwę całkowicie zatrzymującą wodę i przez to hamującą odtwarzanie naturalnej bariery naskórkowej.

Ciepła kąpiel i relaks

Dbając o swoją skórę, nie zapomnij jednak także o swojej psychice. To ważne zwłaszcza w ponure, jesienne dni. Warto np. połączyć (lub uzupełnić) swoje rozmaite codzienne zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne z działaniami relaksującymi. Idealna może się tu okazać ciepła kąpiel w różnego rodzaju balsamach. To nie tylko odpowiednio nawilży skórę, ale także świetnie zrelaksuje. Doskonałym dodatkiem do tego będzie ciepłe światło pochodzące ze świec. Działa ono kojąco, uspokaja zmysły. Wtedy jesień nie jest już straszna.

Super Express
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE