Snowfeet - nowy sport na stoku

2018-11-22 16:23

Snowfeet to sport, który robi prawdziwą furorę na zagranicznych stokach! W Polsce snowfeet jest jeszcze mało znany, ale potrzebny sprzęt można z powodzeniem kupić przez internet. Sport ten jest imitacją jazdy na łyżwach z przyczepionymi do bótów specjalnymi nakładkami. Mówi się, że snowfeet jest uniwersalny, prosty i bezpieczny. Przekonaj się, czym tak naprawdę jest snowfeet i kto może spróbować swoich sił w tym przedziwnym sporcie zimowym!

Snowfeet
Autor: snowboard.com Snowfeet to nowinka wsród sportów zimowych. Jest połączeniem jazdy na nartach i jazdy na łyżwach.

Spis treści

  1. Co to jest snowfeet?
  2. Snowfeet - jak wygląda nakładka?
  3. Snowfeet - stok do snowfeetu
  4. Snowfeet - wady i zalety

Na czym właściwie polega snowfeet? Sport ten jest imitacją jazdy na łyżwach za pośrednictwem sprzętu przypominającego narty oraz snowboard. Ta innowacyjna aktywność fizyczna z każdym sezonem zyskuje sobie większe grono sympatyków. Nic dziwnego, snowfeet jest uniwersalny, prosty w opanowaniu i bezpieczny.

Snowfeet to kompromis między jazdą na nartach, a jazdą na łyżwach. Sprzęt do snowfeetu to jedynie specjalnie zaprojektowanie nakładki na buty. Niby tylko jedna rzecz, ale za to jaka! Nakładki przypominają w konstrukcji sandały, ale zakładane są na własne zimowe obuwie. Można wykonywać na nich ślizgi i ewolucje sportowe, które dotychczas umożliwiały tylko snowboard i narty. Mówi się, że mniej znaczy więcej – i właśnie taki jest snowfeet!

Co to jest snowfeet?

Snowfeet to innowacyjny rodzaj sportu zimowego, który jest połączeniem jazdy na nartach i jazdy na łyżwach, z małym elementem snowboardu. Brzmi ciekawie? W rzeczy samej! Snowfeet zawiera w sobie najlepsze cechy tych trzech popularnych sportów zimowych i łączy je w jeden.

Chodzi przede wszystkim o sprzęt do snowfeetu i jego mechanikę, czyli buty do jazdy. Potocznie nazywa się je zimowymi sandałami i nie odbiega to mocno od prawdy.

W snowfeecie na zwyczajne buty zimowe zakłada się stelaż przypominający ten, którego używa się w snowboardzie, aby unieruchomić kostki i przytwierdzić stopy do deski. Z kolei, do stelaża przymocowane są plastikowe nakładki, które umożliwiają ślizganie się po śniegu, tak jak robimy to jeżdżąc na nartach. Tym sposobem możemy szusować po stokach, mając pod własnymi butami jedynie specjalnie przygotowane zapięcie!

Snowfeet wymyślił były narciarz, który miał dość wielokrotnych upadków na stoku i obitego ciała. Jako doświadczony sportowiec pozwolił sobie realizację szalonego, ale jak się okazuje genialnego pomysłu – zjechał ze stoku w kapciach! I w ten oto sposób narodził się nowy hit sportowy zimowego sezonu – snowfeet.

Który sport zimowy najbardziej do ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 8
Jaki sport najczęściej uprawiasz latem?

Snowfeet - jak wygląda nakładka?

Nakładka do snowfeetu, czyli sprzęt, który zakłada się na buty zimowe to specjalnie skonstruowane plastikowe zapięcie. Jego górna część składa się z dwóch regulowanych pasków, przypominających te, których używa się do zapięcia butów do nart i snowboardu. Natomiast spód nakładki do snowfeetu to dopasowana do rozmiaru buta wkładka ze spodem umożliwiającym jazdę po śniegu.

Snowfeet
Autor: snowboard.com Nakładka do snowfeetu - jeszcze tylko stabilne buty zimowe i można ruszać na stok!

Podeszwa snowfeeetów działa na podobnej zasadzie, co sanie przystosowane do ratownictwa górskiego, czyli mini tobogany. Ma także opływowy kształt (zaokrąglenia na krawędziach), dzięki któremu pozwala na płynne pokonywanie grubszych warstw śniegu.

Snowfeety działają podobnie jak narty, ale mają zdecydowanie więcej możliwości. Kiedy wybierzemy się w nich na przejażdżkę po stoku, będą działać jak prawdziwe rakiety śnieżne! Dzięki nim zyskamy dużą swobodę ruchu i prędkość bez specjalnego wysiłku fizycznego.

Snowfeety, dzięki lekkiej i przyjaznej dla ciała konstrukcji, nadają się także do pokonywania trudniejszych stoków i szlaków. Technika jazdy na swowfeetach przypomina jazdę na łyżwach, dzięki czemu możemy za ich pośrednictwem pokonywać różne pochyłości terenu oraz niedogodności spotkane na trasie, a do tego wykonywać skomplikowane figury i triki.

Cena snowfeetów wacha się od około 100 $ do 200 $ za parę, czyli ok. 370 – 750 zł.

Poza niezbędnymi do jazdy nakładkami powinniśmy także zaopatrzeć się w wysokie, stabilne buty zimowe, ciepłą kurtkę i spodnie oraz kask.

Snowfeet - stok do snowfeetu

Snowfeet może być uprawiany jedynie w sezonie zimowym i to na specjalnie przygotowanych do tego nawierzchniach. Do jazdy na snowfeetach powinno się wybierać niebieskie trasy – długie i niestrome stoki lub po prostu płaskie nawierzchnie, np. ścieżki leśne.

Dlaczego? Przez małą powierzchnię sprzętu, jego lekkość i brak dodatkowych akcesoriów (np. kijków), znacznie trudniej zatrzymać się na stromym stoku, kiedy przybieramy dość dużą prędkość jazdy.

Snowfeet jest dość łatwym sportem i jeśli kiedykolwiek próbowaliśmy swoich sił w sportach zimowych, to z powodzeniem opanujemy i tę aktywność fizyczną. Snowfeet jest przeznaczony zarówno dla początkujących, jak i dla doświadczonych sportowców, którzy dzięki snowfeecie będą mogli wykonywać wiele ewolucji oraz skomplikowanych trików, np. jazdę tyłem, obroty, skoki na rampie.

Snowfeet - wady i zalety

Zalety snowfeetu to:

  1. Łatwość jazdy: jazda na snowfeetach przypomina jazdę na łyżwach, więc każdy złapie tę czynność w kilku minut!
  2. Poręczny sprzęt: snowfeety są tak niewielkie i lekkie, że z powodzeniem można je spakować wszędzie, np. do plecaka, lub wziąć w rękę. Ta cecha przyda się szczególnie wtedy, kiedy musimy podejść pod górę i odpiąć nasze „zimowe sandałki”.
  3. Zminimalizowane ryzyko kontuzji: jeśli przestrzegamy zasad bezpieczeństwa jazdy na snowfeetach i nie udajemy się na strome i niebezpieczne trasy, to z pewnością nie odniesiemy podczas jazdy żadnej kontuzji. Wysokie buty zimowe za kostkę i poręczny sprzęt chronią i jednocześnie umożliwią swobodną jazdę po stoku.
  4. Tani sprzęt: nakładka do snowfeetu jest niedroga w porównaniu z kosztem innych sprzętów zimowych, więc z powodzeniem może sobie na nią pozwolić każdy chętny.
  5. Snowfeet może uprawiać każdy, zarówno dorosły jak i dziecko, ale warunek jest jeden – stopa musi mieścić się w rozmiarze od 38 do 46.

Wad snowfeetu nie jest wiele. Należą do nich:

  1. Trudność w hamowaniu: snowfeety są tak niewielkie i lekkie, że dość trudno się nimi hamuje. Jednak, gdy nie będziemy zbyt szybko jeździć i dobrze opanujemy technikę hamowania upadki nam nie groźne.
  2. Brak możliwości korzystania z orczyków: kiedy decydujemy się na snowfeet, powinniśmy wybierać jedynie takie stoki, które mają wyciągi krzesełkowe. W innym przypadku musimy wdrapać się na górę o własnych nogach.