Uzdrowisko Rabka-Zdrój

2015-11-19 11:26 Monika Majewska

Uzdrowisko Rabka-Zdrój to jedyne w Polsce uzdrowisko, w którym wśród kuracjuszy przeważają dzieci. Rabka-Zdrój specjalizuje się bowiem w leczeniu najmłodszych, którzy znajdą dla siebie miejsce nie tylko w sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych. Poza zabiegach mogą iść do Muzeum Orderu Uśmiechu, Centrum Rozrywki "Rabkoland" czy teatru Lalek "Rabcio". Nic dziwnego, że Rabka jest nazywana Miastem Dzieci Świata.

Uzdrowisko Rabka-Zdrój zlokalizowane jest w województwie małopolskim, na granicy dwóch pasm górskich: Gorców i Beskidu Wsypowego, u ujścia potoków Poniczanki i Słonki do rzeki Raby. Właściwości lecznicze uzdrowiska odkryto prawdopodobnie już w XIII w., kiedy wykorzystywano tutejsze źródła solankowe do produkcji soli.

Uzdrowisko Rabka-Zdrój: właściwości lecznicze

Rabka-Zdrój to uzdrowisko podgórskie (500-560 m n.p.m.), który ma łagodny mikroklimat, o niezbyt upalnych latach i dość ciepłych zimach. Duże znaczenie ma także to, że nad uzdrowiskiem górują porośnięte lasem wzniesienia Lubonia Wielkiego i Turbacza, które chronią przed zimnym wiatrem i wpływają pozytywnie na jakość powierza, bogatego w cenne olejki eteryczne. Pozytywnie na zdrowie kuracjuszy wpływa także niewielka liczba opadów i duże nasłonecznienie. Najważniejszym surowcem naturalnym wykorzystywanym w celach leczniczych są solanki jodowo-bromowe o stężeniach należących do najwyższych w Europie.

Uzdrowisko Rabka-Zdrój: obiekty uzdrowiskowe

Z leczenia uzdrowiskowego można skorzystać w zakładach należących do przedsiębiorstwa Uzdrowisko-Rabka S.A., takich jak:

Poza tym na terenie uzdrowiska funkcjonują:

  • Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe im. dr. A. Szebesty w Rabce-Zdroju sp. z o.o.
  • Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc - Oddział Terenowy im. Jana i Ireny Rudników
  • sanatorium "Cegielski"
  • sanatorium "Rzymianka"
Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

Rabka-Zdrój to miejsce dla wielbicieli sztuki sakralnej. Najstarszą budowlą Rabki jest drewniany kościół św. Marii Magdaleny. Warto zobaczyć także kapliczkę św. Floriana, kościół św. Teresy oraz wzniesiony na Piątkowej Górze w Chabówce kościołek św. Krzyża. Poza tym atrakcją jest samo uzdrowisko, w centrum którego znajduje się park Zdrojowy o powierzchni aż 150 ha. Są w nim place zabaw dla dzieci, korty tenisowe, kręgielnie itp. Z Rabki wiodą liczne szlaki turystyczne i rowerowe, dlatego osoby, które chcą aktywnie wypocząć, nie będą zawiedzione. Warto wiedzieć, że w pobliżu znajduje się Gorczański Park Narodowy.

Uzdrowisko Rabka-Zdrój: profil leczniczy

Leczenie uzdrowiskowe (także na NFZ, ZUS i z dofinansowaniem ze środków PFRON) - w tym rehabilitacja kardiologiczna ZUS, wczesna rehabilitacja kardiologiczna i programy dla kobiet po mastektomii.

Na terenie kurortu funkcjonuje szkoła uzdrowiskowa dla dzieci

Programy dostępne bez skierowań (pełnopłatne) - pobyty odchudzające dla dzieci, turnusy dla seniorów, programy z dietą leczniczą, wczasy letnie, turnusy świąteczne i sylwestrowe, ferie zimowe.

Leczy się tutaj:

 

 

Uzdrowisko Rabka-Zdrój: oferta zdrowotna

W ofercie Uzdrowiska Rabka są:

To ci się przyda

Rabka-Zdrój - informacja turystyczna

Informacja Turystyczna MSIT w Rabce-Zdroju
ul. Parkowa 2
34-700 Rabka-Zdrój
tel. 18 26 91 553
www.it.rabka.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE