Zywienie w trakcie agresywnej chemiioterapii [Porada eksperta]

Odbieram jutro córkę po operacji usunięciu obu piersi i już wiem, że będzie poddana chemioterapii skojarzonej. Chcę jej pomoc i nie dopuścić do nadmiernego wyniszczenia organizmu. Bardzo proszę o wskazówki, jak ułożyć dla niej menu.

Po operacji, warto postawić na dietę lekkostrawną. Powinna dostarczać około 2500-3000 kcal dziennie i składać się z lekkostrawnych produktów: drobne kasze, pieczywo co najwyżej mieszane, gotowane, duszone warzywa i lekkostrawne mięso; drób, cielęcina, królik (gotowane lub duszone), ser biały, jajka, masło, oliwa. Do picia woda, soki naturalnie wyciskane. Potrawy powinny być kolorowe, aromatyczne aby pobudzać apetyt.
Istotne jest aby córka jadła małe porcje, ale bardzo często, nawet co godzinę. Warto też wprowadzić do diety profesjonalne żywienie w postaci Nutridrinków. Niewielkie opakowanie pozwala wprowadzić dodatkowo 300 kcal w postaci płynnej odżywki. Są dostępne w aptekach w różnych smakach. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE