Dieta przy podrażnionej trzustce [Porada eksperta]

2014-04-08 12:44
Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Jakie stosować leczenie, a w szczególności dietę na podrażnioną trzustkę wskutek stosowania leku onkologicznego Vemurafenib - (nazwa farmaceutyczna Zelboraf 240 firmy Roche). Jak sobie poradzić z innym działaniem ubocznym tego leku - tj. silnymi neurobólami rąk, mięśni i/lub bólami reumatycznymi?

Podrażniona trzustka wymaga diety lekkostrawnej z mała ilością tłuszczu i błonnika, bez surowych warzyw i owoców. Zalecane produkty to: białe pieczywo, drobne kasze, lekkostrawne chude mięso, np. drób i chude ryby. Warzywa młode, gotowane lub pieczone, podobnie jak owoce. Z tłuszczów powinieneś używać tylko tych lekkostrawnych, czyli masło, śmietanę chudą lub oliwę - w niewielkich ilościach.

Z technik kulinarnych stosujesz gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie. Posiłki jesz małe objętościowo, ale co 2 godziny.

Produkty zabronione to: słodycze, tłuste mięsa (gęś, kaszka, wieprzowina, wołowina) i ryby takie jak łosoś, halibut czy węgorz. Obowiązuje cię zakaz spożywania alkoholu, octu, marynat i pikli. Powinieneś też wykluczyć z diety owoce z drobnymi pestkami: porzeczkę, truskawki, jagody. Jeśli już, to możesz je tylko pić w postaci kompotu.

Kaloryczność diety powinna być dostosowana do twojego trybu życia i kondycji organizmu po chorobie.

Co do drugiego pytania. Na nerwobóle, bóle mięśni czy stawów niewiele da się poradzić. Może pomocne okażą się zabiegi fizjoterapeutyczne - kąpiele, masaże, lekka gimnastyka.

Pozdrawiam i życzę zdrowia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE