Co sprzyja zachorowaniu na dnę moczanową? [Porada eksperta]

2016-04-14 10:21
Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Czy zażywanie leku Furosamide 20 mg przez okres 3,5 roku mogło doprowadzić do podwyższenia stężenia kwasu moczowego, a w rezultacie wtórnej dny moczanowej? Lekarz, który przepisał leki na nadciśnienie, nigdy nie zlecił badania krwi pod względem stężenia kwasu moczowego. Nikt z rodziny nie chorował na dnę. Choroba zaatakowała stawy barkowe, łokciowe, oba nadgarstki, staw kolanowy oraz prawą stopę.

Dna moczanowa jest chorobą o nieznanej etiologii. Wynika z nadmiernej produkcji kwasu moczowego lub jego zmniejszonego wydalania. Rozwija się u co piątej osoby z podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi, częściej u mężczyzn. Występowanie dny jest częściowo związane z polimorfizmem genów. Są to trzy geny: SLC2A9, SLC22A12 oraz ABCG2. Mogą, one (ale nie muszą) podwoić ryzyko pojawienia się choroby. Sprzyja pojawieniu się choroby: wiek, płeć, dieta bogata w produkty z kwasem moczowym (mięso, nasiona strączkowe, ryby, diety wysokobiałkowe, odchudzanie, głodzenie), nadużywanie alkoholu (zwłaszcza piwa i silnych alkoholi). Choroby: nadwaga, otyłość, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, zaburzenia lipidowe oraz leki zwiększają stężenie kwasu moczowego: kwas acetylosalicylowy (aspiryna; w dawkach <2 g/d), leki moczopędne, cyklosporyna. Inne czynniki to urazy, operacje, nowotwory i odwodnienie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na twoje pytanie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE