Co sprzyja zachorowaniu na dnę moczanową? [Porada eksperta]

2016-04-14 10:21 Iza Czajka

Czy zażywanie leku Furosamide 20 mg przez okres 3,5 roku mogło doprowadzić do podwyższenia stężenia kwasu moczowego, a w rezultacie wtórnej dny moczanowej? Lekarz, który przepisał leki na nadciśnienie, nigdy nie zlecił badania krwi pod względem stężenia kwasu moczowego. Nikt z rodziny nie chorował na dnę. Choroba zaatakowała stawy barkowe, łokciowe, oba nadgarstki, staw kolanowy oraz prawą stopę.

Dna moczanowa jest chorobą o nieznanej etiologii. Wynika z nadmiernej produkcji kwasu moczowego lub jego zmniejszonego wydalania. Rozwija się u co piątej osoby z podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi, częściej u mężczyzn. Występowanie dny jest częściowo związane z polimorfizmem genów. Są to trzy geny: SLC2A9, SLC22A12 oraz ABCG2. Mogą, one (ale nie muszą) podwoić ryzyko pojawienia się choroby. Sprzyja pojawieniu się choroby: wiek, płeć, dieta bogata w produkty z kwasem moczowym (mięso, nasiona strączkowe, ryby, diety wysokobiałkowe, odchudzanie, głodzenie), nadużywanie alkoholu (zwłaszcza piwa i silnych alkoholi). Choroby: nadwaga, otyłość, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, zaburzenia lipidowe oraz leki zwiększają stężenie kwasu moczowego: kwas acetylosalicylowy (aspiryna; w dawkach <2 g/d), leki moczopędne, cyklosporyna. Inne czynniki to urazy, operacje, nowotwory i odwodnienie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na twoje pytanie.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE