Brzuch wydaje dziwne odgłosy. Co oznacza przelewanie i burczenie? [Porada eksperta]

2018-01-22 8:57

Od dłuższego czasu zmagam się z dziwnym problemem. Mój brzuch wydaje dziwne odgłosy, to nie tylko burczenie, przewracanie się, ale tak jakby coś jechało, trwa to kilka sekund. Dzieje się nie wtedy, kiedy jestem głodna, a kiedy najedzona bądź w trakcie jedzenia, kiedy leżę na plecach (w innej pozycji nie). Od czego tak się dzieje?

Nie można jednoznacznie określić skąd u ciebie takie objawy. Może to być nieprawidłowa dieta, która sprzyja rozrostowi nieprawidłowej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, za mała ilość zjadanych posiłków w ciągu dnia - wydłużone przerwy między nimi. Stosowanie różnych "cudownych" diet odchudzających, z dużą ilością surowizny. Dyspepsja przewodu pokarmowego, przewlekły stres. Zbyt mała ilość ruchu i siedzący tryb życia, bo wtedy gazy nie mają się jak wydostać z przewodu pokarmowego (a wydychasz je np. podczas spaceru, marszu czy innych tlenowych aktywnościach fizycznych), wreszcie przyczyną mogą być nietolerancje pokarmowe, np. na gluten, który trzeba potwierdzić badaniami. I wreszcie nietolerancja laktozy, fruktozy i innych składników.

W tej sytuacji zacznij od prowadzenia dzienniczka żywieniowego i notowania w nim: pór posiłków, ich składu i swojego samopoczucia po jedzeniu. Wtedy ocenisz, jakie produkty powinnaś wyeliminować ze swojej diety. I z tym dzienniczkiem udaj się do dietetyka i lekarza, jeśli będziesz miała zaburzony rytm wypróżnień, spadek masy ciała, brak apetytu czy brak sił. Warto też dopytać w aptece farmaceuty o najskuteczniejszy dla siebie probiotyk. Razem z uporządkowaną dietą, regularnymi posiłkami powinien poprawić twój stan.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE