Plan zdrowiego odchudzania nastolatki: dieta i zasady [Porada eksperta]

2013-04-15 15:06

Mam 14 lat. Ważę 65 kg przy wzroście 162 cm i wiem, że mam nadwagę. Bardzo chciałabym być chudą dziewczyną, ale od zawsze zmagałam się z lekką nadwagą. Już nie akceptuję mojego brzucha. Chcę schudnąć, ale nie potrafię sama z siebie. Staram się odżywiać zdrowo - nic to nie daje. Biorę też aktywny udział w lekcjach w-f.  Błagam pomóż!

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Piszesz o wszystkim, co dobrze robisz. A gdzie jest błąd? Co jest Twoją słabością? To, co chciałabym Ci zaproponować to stworzenie szczegółowego planu Twojego odchudzania. Odchudzanie to nie tylko stosowanie diety. Tak na prawdę sama dieta nie jest najważniejsza. To, do czego powinnaś dążyć to konsekwentne przestrzeganie zasad każdego dnia. Odchudzanie nie wychodzi, ponieważ po kilku dniach ciężkiej pracy, przestajemy się odchudzać. Tak jakbyśmy zapominali, że pracujemy nad swoją sylwetką. Wtedy w ciągu kilku dni, kilogramy wracają, a zwykle z nawiązką. To powinna być najważniejsza informacja dla Ciebie.

Przerywasz, przegrywasz, a w łagodniejszej wersji: przerywasz, zaczynasz od początku.

Napisałam Ci, że trzeba stworzyć szczegółowy plan.

Szczegółowy plan odchudzania

Kup sobie zeszyt, w którym wszystko będziesz notować. Zacznij od wyznaczenia sobie celu, czyli ile chcesz schudnąć? Podaj dokładną liczbę, rozmiar. Następnie zapisz obok celu, jak poznasz, że osiągnęłaś swój cel, oprócz tego, że na wadze zobaczysz mniejszą liczbę. Co się takiego zmieni? Co będziesz czuła? Czy inni to zauważą? Co będziesz mogła robić, czego może teraz ze względu na nadwagę unikasz? To bardzo ważny element przygotowania się do odchudzania.

Często jest tak, że mówimy sobie: "chcę schudnąć", bierzemy jakąś dietę i trwamy w procesie, zawieszonym w naszym marzeniach, ale nie zdefiniowanym konkretnie. Kiedy organizm nie wie do czego dąży, wraca do starych nawyków. Jak wyznaczysz i opiszesz cel, określ ile czasu dajesz sobie, żeby go osiągnąć.

Podpowiem Ci, że zdecydowanie ładniej wygląda ciało, które chudnie powoli. Im szybciej chudniesz, tym większa szansa, że szybko przytyjesz. Nie wiem, ile chcesz zrzucić. Z siatek centylowych wynika, że dobra masa ciała dla Ciebie jest w przedziale 50-55kg.

Wracając do Twojego planu, wyznacz sobie również cel krótkoterminowy, czyli np. ile kg chcesz tracić w ciągu tygodnia. Zaleca się utratę od 0,5 do 1 kg na tydzień. Gdybyś się mocno zmotywowała, jesteś w stanie schudnąć 10 kg w 10 tygodni, czyli do lipca. To jest zdrowe i mądre. Zaufaj mi. Nie ma odchudzania na skróty. Gdyby tak było, nie obserwowalibyśmy epidemii otyłości.

Jak skutecznie schudnąć?

Kolejny punkt do zapisania w zeszycie to odpowiedź na bardzo ważne pytanie, czyli jak chcesz to osiągnąć? Nie chciałabym tu dawać Ci odpowiedzi, ponieważ to musi być Twój plan. Najczęściej moi pacjenci mówią, że chcą zmienić swój styl życia na zdrowszy, chcą szanować siebie i nagradzać swoją ciężką pracę oraz będą zapisywać wszystko co jedzą i piją.

Żeby jednak to osiągnąć, musisz poznać swoje złe nawyki żywieniowe. Proponuję ci poczytać w internecie, czym są złe nawyki żywieniowe. Zobacz, które należą do Ciebie.

Narysuj w swoim zeszycie tabelkę z dwiema kolumnami. Po lewej stronie wypisz wszystkie swoje złe nawyki, a w prawej kolumnie, zapisz na co chciałabyś je zmienić.

Błędy żywieniowe przeszkadzają w odchudzaniu

Do najczęstszych błędów żywieniowych należą: brak śniadań, brak regularnych posiłków, podjadanie przez cały dzień, jedzenie za późno ostatniego posiłku, za dużo tłustych, smażonych potraw, słone przekąski, zbyt często spożywane słodycze, za duże porcje, za mało warzyw, owoców i dobrych tłuszczy oraz nieregularne ćwiczenia lub ćwiczenia kondycyjne, a nie nastawione na spalanie tłuszczu.

To są błędy stricte żywieniowe. To, że masz nadwagę może wynikać również z psychicznych uwarunkowań Twojej osoby, z nieradzenia sobie z emocjami, stresem, brakiem wiary w siebie.

Jak uzupełnisz tabelkę, w której napiszesz co chcesz zmienić, napisz następnie jak chcesz to zmienić. Zrób to konkretnie, ale nie wszystko naraz. Czy jest ktoś, kto może Ci pomóc, ktoś kto będzie Cię motywował do pracy, jak będziesz kontrolować swoją pracę.

Aby przełamać się w odchudzaniu i radzić sobie w trudnych momentach, polecam Ci świetną książeczkę, bardzo krótką: "Krótka bajka o odchudzaniu z happyendem" Magdaleny Jarzębowskiej. Odradzam Ci diety. Polecam książkę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta