Dieta kopenhaska przy cukrzycy typu 1 [Porada eksperta]

2015-07-06 13:12 Agnieszka Ślusarska

Czy można stosować dietę kopenhaską w cukrzycy typu 1, czyli insulinozależnej? Choruję od 5 lat i chciałem trochę schudnąć, tylko boję się, że nie dam rady.

Radziłabym ci udać się do dietetyka. Dzięki dokładnej analizie twojego stylu życia i sposobu żywienia dobierze on program żywieniowy oparty na zasadach zdrowego żywienia, który umożliwi schudnięcie i co najważniejsze nie zaszkodzi w terapii z powodu cukrzycy. Systematyczne spotkania i wizyty zmotywują cię do przestrzegania i kontrolowania ilości i jakości żywności, które będziesz spożywał.

Niestety, tak restrykcyjna dieta pozbawiona zasad zdrowego, zbilansowanego żywienia może jedynie zachwiać i rozregulować twoją terapię insulinową i zamiast spadku nadmiaru kilogramów przyczynić się do długoterminowych problemów zdrowotnych (obniżenie przemiany materii, zaparcia, osłabienia, zakwaszenie organizmu, obciążenie organów, bóle głowy, wysypki). Zarówno dla osób zdrowych, jak i z jednostkami chorobowymi zdecydowanie odradzam takie diety. Jest ona niezbilansowana, pozbawia organizmu podstawowych składników odżywczych i trwa tylko 13 dni, co powoduje wysokie ryzyko wystąpienia efektu jo-jo. Jedynie zdrowa, indywidualnie dopasowana do twoich potrzeb dieta, może przyczynić się do długotrwałego zmniejszenia tkanki tłuszczowej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE