PSZENICA DURUM. Dlaczego makaron durum jest zdrowszy?

2013-09-17 13:27 Anna Jakimiuk

Czym różni się pszenica durum od pszenicy zwykłej? Czy makarony z pszenicy twardej są zdrowsze? Sprawdź, jakie wartości odżywcze zawiera makaron durum i dlaczego zdarza się, że osoby na diecie bezglutenowej tolerują produkty z pszenicą twardą.

Dietetycy są zgodni, że produkty na bazie pszenicy durum są dla naszego organizmu zdecydowanie korzystniejsze, zarówno pod względem odżywczym, jak i dietetycznym, niż te z pszenicy zwykłej.

Triticum durum, czyli pszenica twarda, to jedna z najstarszych roślin uprawianych od wieków w Chinach, na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce. Pszenica durum najlepiej rośnie w suchym, kontynentalnym klimacie.

Do czego wykorzystuje się pszenicę durum?

Ze względu na swoje właściwości (twarde bielmo, wysoką zawartość glutenu, wysoką szklistość i dużą zawartość barwników) pszenica durum wykorzystywana jest głównie do produkcji makaronów. Mąka z pszenicy durum, zwana semoliną, jest bardziej bogata w białko, tłuszcze oraz witaminy i składniki mineralne niż zwykła mąka pszenna (Triticum vulgaris).

Makarony otrzymane z mąki durum charakteryzują się jasnożółtym kolorem i znacznie wyższą twardością. Z pszenicy durum produkuje się również kuskus.

Jaka jest różnica między pszenicą durum a pszenicą zwyczajną?

Mąka z pszenicy durum zawiera więcej fosforu, potasu, żelaza, miedzi, manganu, cynku, a także witamin z grupy B (B1, B2, B5, B6) oraz kwasu foliowego niż mąka z pszenicy zwykłej. Durum zawiera również luteinę, która chroni przed działaniem wolnych rodników i wspomaga wzrok.

Makaron z pełnoziarnistej mąki durum zawiera około 323 kcal w 100 g, z czego 12 g stanowi białko, 2 g tłuszcze, 64 g węglowodany, a aż 7 g błonnik. Z kolei makaron dwujajeczny z mąki pszennej typ 450 zawiera aż 368 kcal, w tym 75,8 g to węglowodany, 11,1 g białka, 1,6 g tłuszcze, błonnik stanowi tylko 2,4 g.

Mąka z pszenicy durum ma też niższy indeks glikemiczny, co powoduje, że wyrzut cukru i insuliny jest niższy niż po zjedzeniu zwyczajnej oczyszczonej mąki pszennej.

Czas gotowania makaronu wpływa na IG (indeks glikemiczny)

Co istotne na IG ma wpływ czas obróbki termicznej. Inaczej mówiąc, jeżeli gotujemy makaron z pszenicy durum przez 20 minut ma on indeks glikemiczny 58, kiedy będziemy gotować go jedynie 12 minut, wartość ta zmniejsza się do 34. Makaron z mąki pszennej zwyczajnej ma około 70 IG.

Czy pszenica durum zawiera gluten?

Tak, w pszenicy durum, tak samo jak w innych odmianach zawiera się gluten. Zdarza się jednak, że osoby nietolerujące pszenicy zwykłej pozytywnie reagują na produkty z pszenicy durum. Spowodowane jest to różną zawartością białka w poszczególnych odmianach pszenicy.

W artykule wykorzystano materiał prasowy producenta makaronów Mamma Mia.

Materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
jesienny liść
|

Myślę, że nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo korporacje opanowały świat :-(
Chodźmy na dobrą pastę a'la Bolognese :-)

pocieszony
|

No i super. Uwielbiam pasty z takim makaronem. Co prawda na tych wszystkich ulotkach o zdrowym żywieniu piszą, ogranicz makaron, wybieraj pełnoziarnisty. Nie muszę od razu objadać się cały tydzień :-) Po moich ostatnich wynikach trochę się poschizowałem moim cholesterolem. Jednak ulubione spaghetti odpuścić raz na zawsze :-(

ggggg
|

To zbyteczne. Każda pszenica zawiera bardzo dużo glutenu. Jeśli ktoś ma celiakię, to powinien je omijać szerokim łukiem. Co za różnica, czy może się zjeść 0,1 ziarenka, czy np. 0,01?

v108
|

to ta sekta jeszcze działa?

Weronika
|

A czy wiecie że najlepszy makaron z pszenicy durum to z AMWAY?

venecjanin
|

Dlaczego w zestawieniu składników nie porównano ilości glutenu w obu gatunkach pszenicy?

aktiwia
|

Jest smaczny i przede wszystkim zdrowy, semolina ma sporo witamin z grupy B. wiele minerałów takich jak fosfor, potas, żelazo, miedź, mangan, cynk. Dlatego jak kupujemy makaron to najlepiej z semoliny :)

ada5
|

Zawsze kupuję makaron z pszenicy durum, zdrowy i smaczny. W domu przynajmniej trzy razy w tygodniu jest makaron bo dzieci go uwielbiają.