DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej

141 komentarze
Autor: Joanna Kochańska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie", Monika Majewska

Dieta dr Dąbrowskiej to dwuetapowy program odchudzania, którego celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i przywrócenie jego równowagi wewnętrznej. Zrzucone kilogramy są efektem ubocznym diety. Ten swego rodzaju leczniczy post zakłada spożywanie w niewielkich ilościach określonych warzyw i owoców. Sprawdź, jakie są zasady diety dr Dąbrowskiej oraz co można, a czego nie można jeść podczas stosowania kuracji odchudzającej.

Dieta dr Dąbrowskiej to dwuetapowa oczyszczająca kuracja warzywno-owocowa. Pierwszym etapem jest lecznicza głodówka, która trwa kilka, kilkanaście, a jeśli jest taka potrzeba, nawet kilkadziesiąt dni. Drugim etapem jest zdrowa dieta, której bazę stanowią produkty nisko przetworzone, typowe dla naszej szerokości geograficznej.

Kim jest dr Ewa Dąbrowska?

Ewa Dąbrowska jest doktorem nauk medycznych. Przez lata była adiunktem w Akademii Medycznej (dzisiaj Uniwersytet Medyczny) w Gdańsku. W trakcie pisania pracy doktorskiej nt. znaczenia zaburzeń immunologicznych w porfirii późnej skórnej zainteresowała się rolą żywienia w leczeniu chorób cywilizacyjnych i rozpoczęła stosowne badania. W ich wyniku opracowała nowatorską dietę warzywno-owocową, która odtruwa organizm i wspomaga jego własne mechanizmy samoleczące. Jest autorką wielu prac naukowych oraz książek propagujących tzw. dietę Daniela.

Dieta dr Dąbrowskiej - na czym polega? Zasady diety warzywno-owocowej

Dieta warzywno-owocowa dr Dąbrowskiej to tak naprawdę głodówka lecznicza, która ma oczyścić i wzmocnić prawidłowe działanie organizmu. Po zakończeniu kuracji odtruwającej należy przejść na zdrową dietę, opartą na warzywach, owocach, ziarnach i roślinach strączkowych.

Zdaniem dr Ewy Dąbrowskiej można przywrócić organizmowi jego zdolności do samoleczenia, jeśli go dokładnie oczyścimy. A wraz z nagromadzonymi złogami można pozbyć się też nadmiaru tkanki tłuszczowej. Warzywa i owoce to produkty bogate w naturalne przeciwutleniacze. Wspomagają one procesy naprawcze oraz działają oczyszczająco, uzdrawiająco i odmładzająco na wszystkie komórki naszego organizmu. Dieta dr Ewy Dąbrowskiej zalicza się do niskokalorycznych, a badania naukowe dowodzą, że obniżenie energetyczności posiłków to skuteczna metoda wydłużania życia, zapobiegania nowotworom i innym groźnym chorobom.

Głodówka ma uruchomić trawienie wewnętrzne, tzw. endogenne, przez odstawienie pokarmów budulcowych i wysokoenergetycznych – białka, tłuszczów, węglowodanów szybko wchłanialnych. Dzięki temu organizm pozbywa się bezwartościowych złogów, zdegenerowanych tkanek, bo wykorzystuje je jako źródło energii. I tak najpierw zaczyna trawić nadmiar tkanki tłuszczowej oraz zbędne komórki: schorowane, zniszczone, zmutowane i takie, w których skumulowane są toksyny i metale ciężkie. W ten sposób pozbywamy się wszystkiego, co zakłóca prawidłowe funkcjonowanie organizmu, i zaczynają działać naturalne mechanizmy samoleczenia. Zdaniem dr Dąbrowskiej, w wyniku diety bogatej w przetworzone i pełne chemii produkty jelita stają się nieszczelne i przepuszczają cząsteczki trawionego jedzenia, „zatykając” system immunologiczny, który przestaje rozpoznawać zagrożenia, zwłaszcza te rozwijające się latami: miażdżycę, nowotwory, zwyrodnienia stawów. Terapia warzywno-owocowa ma więc uszczelnić jelita dzięki temu, że zmienia się jego mikroflora.

Zalety diety dr Dąbrowskiej

Dieta ta nie jest uciążliwa i nie wymaga ogromnej dyscypliny. Raczej nie towarzyszą jej niemiłe objawy, takie jak ciągłe ssanie w żołądku, drżenie rąk, senność. Konieczność chrupania i długiego przeżuwania w większości surowych i półsurowych produktów sprawia, że posiłki trwają długo i odnosimy wrażenie, że ciągle jemy.

Dla kogo jest przeznaczona dieta dr Dąbrowskiej?

Dieta dr Dąbrowskiej to program odchudzania, którego najważniejszym celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i przywrócenie mu wewnętrznej równowagi. Zrzucanie nadmiernych kilogramów następuje „przy okazji”, ale zazwyczaj dość szybko. Dieta dr Dąbrowskiej jest zatem przeznaczona nie tylko dla osób zmagających się z nadwagą i otyłością, lecz także dla tych skarżących się na różne dolegliwości. Największe korzyści zdrowotne, zdaniem dr Dąbrowskiej, odniosą osoby:

 • o osłabionej odporności, a w rezultacie często łapiące infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, cierpiące na alergię, astmę, nietolerancje pokarmowe, migrenę, bóle mięśniowe, zapalenie wątroby, zespół suchego oka, trądzik, choroby autoimmunologiczne, np. gościec, chorobę Hashimoto, łuszczycę;
 • ze schorzeniami neurologicznymi, takimi jak m.in.: zaburzenia pamięci, różne rodzaje nerwicy, pobudzenie, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, padaczka, udary niedokrwienne mózgu;
 • z problemami natury hormonalnej, np. cierpiące na zaburzenia miesiączkowania, dolegliwości związane z menopauzą, niedoczynność i guzki tarczycy, nadmiar estrogenów czy prolaktyny, torbiele jajników, mięśniaki macicy;
 • z tzw. zespołem metabolicznym X, który dotyczy pacjentów z otyłością, nadciśnieniem, obrzękami, cukrzycą typu 2 (jeśli wymaga podawania insuliny, to tylko w szpitalu), chorobą wieńcową, zakrzepicą.

Wzmocnienie ogólnej kondycji, więcej energii, polepszenie jakości snu, odmłodzenie, poprawa pamięci, kojarzenia, nastroju – to najbardziej odczuwalne efekty diety dr Dąbrowskiej. Po jej zakończeniu powinny lepiej działać najważniejsze układy organizmu: immunologiczny, nerwowy oraz hormonalny.

Dieta dr Dąbrowskiej - etap pierwszy: odtruwanie. Co można jeść?

Pierwszy etap diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej może trwać, w zależności od potrzeb, od kilku dni do kilku tygodni (zwykle 10-40 dni), je się ok. 600 kcal dziennie.

W trakcie oczyszczającej głodówki można jeść tylko WARZYWA NISKOSKROBIOWE z gatunków:

 • korzeniowe (np. marchew, buraki, rzodkiew)
 • kapustne (np. kalafior, brokuły)
 • cebulowe (np. cebula, por)
 • liściaste (np. sałata, wszelkiego rodzaju zioła)
 • dyniowate (np. kabaczek, ogórki)
 • psiankowate (z wyjątkiem ziemniaków - pomidory, papryka)

oraz NISKOCUKROWE OWOCE:

 • jabłka
 • jagody
 • grejpfruty
 • cytryny

Warzywa najlepiej jeść na surowo w formie surówek i sałatek. Można je także gotować i jeść w postaci zupy, leczo, bigosu, ale bez dodatku tłuszczu, śmietany czy jogurtu. W trakcie kuracji oczyszczającej należy pić 2-3 litry płynów: wodę (koniecznie niskozmineralizowaną), soki warzywne i owocowe, herbaty ziołowe i owocowe.

Produkty niedozwolone to:

 • biały cukier
 • biała mąka
 • produkty wysoko przetworzone.

Dr Dąbrowska ostrzega, że na tym etapie diety mogą (ale nie jest to regułą) pojawić się krótkotrwałe "kryzysy ozdrowieńcze", które są efektem odtruwania organizmu. Osoby stosujące kurację mogą skarżyć się na ogólne osłabienie, bóle głowy, nudności, wymioty czy biegunki. Kryzys nie powinien trwać dłużej niż 3 dni. Jeśli po tym czasie objawy będą się utrzymywać lub nasilać, należy zgłosić się do lekarza.

Wychodzenie z diety dr Dąbrowskiej powinno trwać co najmniej tyle samo, ile odtruwanie, a najlepiej dwa razy dłużej.

Dieta dr Dąbrowskiej - etap drugi: wychodzenie z diety. Co można jeść?

Po oczyszczeniu organizmu dr Dąbrowska zaleca zmianę nawyków żywieniowych i przejście na zdrową, zbilansowaną dietę, w której postawą będą nie tylko warzywa i owoce z pierwszego etapu diety, lecz także inne owoce i warzywa (w tym rośliny strączkowe), kasze i ziarna, chleb razowy, orzechy i produkty mleczne.

Dieta dr Dąbrowskiej - czego nie można jeść?

Dr Dąbrowska odradza spożywania wszystkich wysoko przetworzonych produktów, które zawierają dużą ilość konserwantów:

 • słodyczy
 • dżemów
 • produktów z białej mąki
 • żółtego sera
 • mięsa, kiełbasy i kabanosów
 • kawy i herbaty
 • alkoholu
 • napojów gazowanych
 • słonych przekąsek
 • produktów sztucznie barwionych
 • żywności w proszku

Warto wiedzieć

Ważne

Magazyn toksyn

Szkodliwe substancje docierające do naszego organizmu z zewnątrz, a także uboczne produkty procesu przemiany materii gromadzą się w różnych tkankach i je zatruwają. Gdzie się głównie odkładają?

W tkance tłuszczowej. Znajduje się pod skórą, ale też wokół narządów wewnętrznych (serca, wątroby, nerek, jelit) i w mięśniach. Jeśli jej ilość jest prawidłowa (do 20% masy ciała), raczej nie ma powodu do obaw. Ale im jej więcej, tym więcej szkodliwych substancji gromadzi się w niej.

W przewodzie pokarmowym. Przemiana materii radzi sobie z pewną ilością toksyn, ale ich nadmiar przedostaje się do krwiobiegu i przyczynia do zatrucia ogólnoustrojowego.

W tkance łącznej. Stanowi ona aż 80% masy ciała. Substancje toksyczne mogą się kumulować i trudno się ich stamtąd pozbyć.

W płynach ustrojowych i błonie śluzowej wyściełającej zatoki i cały układ oddechowy.

Dieta dr Dąbrowskiej - przykładowy dzienny jadłospis

Śniadanie: sok z marchwi, surówka: pomidor, ogórek kiszony, seler naciowy; surówka z białej kapusty z jabłkiem; gotowany burak, herbata miętowa; sok jabłkowy.

Obiad: zupa ogórkowa; duszona papryka nadziewana jarzynami; surówka z czerwonej kapusty z grapefruitem; gotowany kalafior; kompot z jabłek (z goździkami bez cukru).

Kolacja: mus jabłkowy na ciepło, surówka z marchwi z jabłkiem; gotowana biała kapusta; sok pomidorowy, herbata z róży. (wg „Ciało i ducha ratować żywieniem” dr Ewy Dąbrowskiej)

Ważne

Ważne

Dieta dr Dąbrowskiej - przeciwwskazania

Dieta dr Dąbrowskiej, tak jak inne głodówki, jest wykluczona w przypadku kobiet w ciąży i karmiących, dzieci i młodzieży, osób z niedowagą. Nawet na jeden dzień postu nie mogą sobie pozwolić osoby chorujące na cukrzycę typu 1, gruźlicę, nowotwory, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, serca, układu oddechowego i wątroby, awitaminozę. Przeciwwskazaniem są też schorzenia zakaźne i genetyczne, depresja, anoreksja czy bulimia. Najlepiej przed rozpoczęciem diety skonsultować się z lekarzem.

Na dietach bardzo niskokalorycznych częściej zauważamy działania uboczne leków. Dlatego jeśli zamierzamy stosować głodówkę, trzeba o przyjmowanych środkach powiedzieć lekarzowi.

To ci się przyda

To ci się przyda

Turnusy z dietą dr Dąbrowskiej

Dokładne zalecenia znajdziemy w książce autorki, ale warto wiedzieć, że wiele ośrodków wczasowych i sanatoriów oferuje pobyty właśnie z uwzględnieniem tego programu. Ma to wiele zalet, ponieważ łatwiej uniknąć błędów przy komponowaniu posiłków, a przy okazji skorzystać z opieki specjalistów.

 • Pensjonat „U Zbója”, 83-316 Gołubie Kaszubskie, tel. 59 584 36 57
 • Ośrodek Wypoczynkowy „Wald-Tour Revita”, 83-316 Gołubie Kaszubskie, ul. Por. Dambka 4, tel. 58 684 37 39
 • Ośrodek Rehabilitacyjno-Wczasowy „Sofra”, 76-032 Mielno-Unieście, ul Chełmońskiego 2, tel. 94-31-89-156
 • Hotel „Polaris” w Świnoujściu 72-600, ul. Słowackiego 33, tel. 91 32 15 412
 • Pensjonat „Altona”, 84-120 Władysławowo, ul. Młyńska 36, tel. 58 674 03 21

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 22.04.2016

Komentarze (1 - 10 z 141)
Elżbieta , 23.07.2017 13.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Boję się že nie dam rady ale patrzę z podziwem na ciebie
 
Magdalena 58, 19.07.2017 23.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kobieto.To ciesz się, ze tak masz i nie podkreslaj innych mianem głupoty. Po co wogole piszesz takie komentarze? Pomóż lepiej porzuconym zwierzętom, dzieciom.To jest dopiero głupota tak się wypowiadać.
 
elmass, 15.07.2017 22.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja nie potrzebuję żadnej diety mimo,że jestem po 50-tce ,mogę jeść codziennie co chcę ,więc codziennie jem słodycze ,smażone kotlety ,frytki ,rybę , sałatki z majonezem,twaróg z tłustą śmietaną ,sery żółte zapiekanki , warzywa ,bo na owoce mam alergię , wszystko na co tylko mam ochotę ,i mi wystarczy tylko nie zjeść wieczorem kolacji a przed snem tylko ze 2 wafelki w czekoladzie i to moja waga spada zaraz o 1 kg przez 1 dzień.W pięć dni bez kolacji tracę 5 kg,bo mam bardzo szybką przemianę materii ważę poniżej 50 kg , a żadnego sportu nie uprawiam, bo chory kręgosłup mi na to nie pozwala ,raczej siedzę ,bądź wychodzę tylko z psem na krótki spacer !Czytałam kiedyś w necie ,że zdrowy człowiek ćwiczyć nie musi , a choremu jest to niewskazane.Stawy podczas ćwiczeń się zużywają ,a potem na starość nic tylko zwyrodnienia ,więc dla sportu wystarczą codziennie spacery , by dotleniać organizm i nie potrzeba ćwiczyć !Powinno się jeść wszystko to na co się ma ochotę ,tylko też z umiarem,bo organizm potrzebuję i białka i węglowodanów i tłuszczu ,by mógł codziennie funkcjonować!Co to teraz za moda na te diety ,spędzanie wielu godzin na siłowni i się katować ,potem tylko warzywka ,pierś z kurczaka i ryż by nie utyć i to tylko dlatego ,że ma się trochę tu czy tam więcej tłuszczu ,bez niego organizm nie mógł by normalnie funkcjonować a przede wszystkim wytwarzać hormonów .Nie rozumiem , po co to wszystko? GŁUPOTA I TYLE !
 
Michalina, 13.07.2017 10.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem kobietą 50-letnią od 3 lat zauważyłam jak zmienia się moje ciało i smaki. Przytyłam w tym czasie jakieś 8 kg ( masakra ) . Moja aktywność fizyczna to -10 .Codzienny spacer dwa razy w ciągu dnia po pół godz z psem. Praca siedząca i samochód :-( . Próbowałam już kilka razy przejść na jakąś dietę ale bez rezultatu. Uwielbiam do tego słodycze , bez których ostatnio nie mogę się obejść. Jak się zmotywować , gdzie szukać pomocy, przepisów diety dr. Dąbrowskiej, wskazówek....Proszę doświadczone internautki o pomoc . Wiem, że jak sama nie dojrzeję do tej decyzji to n ikt mi nie pomoże ale to chyba ten moment. Czekam na wpisy. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
 
elle, 11.07.2017 17.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Oczywiście, że osoby z cukrzycą typu I mogą, tylko że w warunkach klinicznych, pod ciągłym nadzorem lekarzy. Post dr Dąbrowskiej to nie dieta odchudzająca, a lecznicza.
 
miaa, 09.07.2017 00.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
NAPRAWDĘ jest TAKIE przysłowie??? Boshe......
 
Natalia, 08.07.2017 22.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem pod koniec trzeciego tygodnia diety owocowo-warzywnej. Nie sądziłam, że będzie to takie łatwe :-) Moje życie wyglądało tak, 4-5 kaw dziennie, śniadanie o 12, drugi posiłek o 18 i koniec jedzenia. Co do posiłków, to oczywiście wszystko w biegu i niestety mało warzyw. Ciągle była zmęczona i mogłabym zasnąć na stojąco. A jak jest teraz. Kawy nie piję, jem oczywiście tylko warzywa i owoce, soki z wyciskarki. Od pierwszego dnia diety przestałam pić kawę. O dziwo, wcale jej nie potrzebowałam. Trzy dni bolała mnie głowa. Z godziny na godzinę miałam więcej energii. Znajomi się dziwili, skąd?! Jesz tylko 'trawę" i masz tyle energii - dziwili się. Jem 5-6 razy dziennie, moje menu stało się bogate. Mężowi smażę kotlety, nawet ślinka mi nie cieknie. A kiedyś to było nie do pomyślenia - główny składnik to było mięso!!! Schudłam 8 kg (waga początkowa 74kg!). I wiecie co, jest mi dobrze!!! Gorąco polecam, spróbujcie, to nie boli :)
 
Michal, 20.06.2017 11.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie do końca jest tak, jak to pani opisała. Po pierwsze, dr Ewa Dąbrowska nigdy nie powiedziała, że należy zrezygnować z mięsa w ogóle. Należy jeść rybę 2 razy w tygodniu, a raz w tygodniu chude mięso (to z jej oficjalnej strony). Po drugie, należy właśnie wyeliminować nabiał, a jeśli już to jeść twaróg i pić kwaśne mleko bądź kefir. Po trzecie, woda też nie musi być koniecznie niskozmineralizowana, bo moja ciotka była na turnusie w jednym z trzech centrów dr Ewy (powiem tyle, że na wschodzie) i dostawali wodę dość bogato mineralizowaną. Po czwarte, co do owoców na diecie to też nie jest tak, że można je jeść bez ograniczeń. Dr Ewa poleca głównie jabłka, grejpfruty i cytryny. Jagodowe jak jagody, truskawki czy maliny mają być jedynie w ilości dekoracyjnej. Jest to trochę mylące, gdyż maliny, porzeczki, truskawki czy nawet arbuz mają mniej kalorii niż grejpfrut i w jej książce spotkałem się z tym, że można je właśnie spożywać, tak samo melon, jednak na filmach na YT poleca ona głównie jabłko, grejpfrut i cytrynę/limonkę. Założeniem diety jest wystąpienie ketozy, a żeby to nastąpiło, to podaż węglowodanów musi być naprawdę mała, ok. 40-50 g na dobę. Można tyle zjeść spokojnie nawet bez owoców, gdyż na przykład papryka czy marchew (szczególnie gotowana) potrafią dostarczyć sporo cukrów.
 
Nat, 29.05.2017 20.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Według autorki diety bez ograniczeń, ale należy pilnować dobowego poziomu kaloryczności ok. 700-800
 
Gabriela, 28.05.2017 16.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam ile posiłków owocowo-warzywnych można spożywać w ciągu dnia?
 
następne »
strona 1 z 15
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej to dwuetapowy program odchudzania, którego celem jest oczyszczenie organizmu z...

więcej

466

Tygodniowa dieta odchudzająca - zbilansowana i skuteczna Tygodniowa dieta odchudzająca - zbilansowana i skuteczna

Nawet jeżeli masz mało czasu, możesz co nieco zrobić dla swojej figury. Oto dieta odchudzająca,...

więcej

257

Dieta na płaski brzuch: jadłospis. Jak wygląda jadłospis w diecie na płaski brzuch? Dieta na płaski brzuch: jadłospis. Jak wygląda jadłospis w diecie na płaski brzuch?

Jadłospis dieta na płaski brzuch ma bardzo urozmaicony. Jest w nim dużo warzyw, błonnika, potrawy...

więcej

256

JAK SZYBKO SCHUDNĄĆ? Skuteczne diety, szybkie odchudzanie. Podpowiadamy jak szybko schudnąć JAK SZYBKO SCHUDNĄĆ? Skuteczne diety, szybkie odchudzanie. Podpowiadamy jak szybko schudnąć

Jak szybko schudnąć? Za miesiąc ślub, za 2 tygodnie musimy się zmieścić w sukienkę na imprezę albo...

więcej

237

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

W twoim przypadku niezbędna jest wizyta u lekarza i wykonanie niezbędnych badań. Trzeba je wykonać, aby wiedzieć, czy nie masz chorób tarczycy, nadnerczy, no i cukrzycy. Wtedy łatwiej będzie podjąć i...

Produkty bez laktozy to produkty pozbawione cukru mlecznego, czyli składnika wpływającego na podwyższenie glikemii poposiłkowej. Jednak cukier nie jest całkowicie usunięty a zhydrolizowany do glukozy...

Grupy wsparcia
data

Lipiec 26, 2017

Spory wybór suplementów dostaniecie w Aptece Codziennej, to sieciówka, jest wielu polskich miastach, są bardzo dobrze zaopatrzeni i szybko ściągają rzeczy na zamówienie.

data

Lipiec 24, 2017

Nie dostarcza to fakt, ale jest bardzo skuteczna. księgowa Wałbrzych Moim zdaniem warto mimo wszystko chociaż spróbować. Jak się nie uda to nic się nie straci. A właśnie, ze się traci, bo to bardzo nie zdrowe dla organizmu i na pewno zostaje jakieś "znamię"

data

Lipiec 24, 2017

Podobno duża ilość błonnika, osłabia wchłanianie witamin i mikroelementów z pożywienia, więc trzeba być ostrożnym. Zresztą chyba jak w każdej diecie. _____________________________ rolety zewnętrzne

data

Lipiec 17, 2017

Ja również korzystam z Wygodnadieta !;D Fajne, zróżnicowane i smaczne posiłki mam codziennie dostarczane pod dom;D Dzięki czemu regularne jedzenie stało się dużo łatwiejsze jeśli nie muszę sama gotować!

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.