Beauty boys: kim są? Sylwetki najpopularniejszych beauty boys [GALERIA]

2019-02-14 14:09 Anna Sierant

Beauty boys od kilku lat cieszą się dużą popularnością na Instagramie i w serwisie YouTube, jednak dla wielu Polaków i Polek ich zainteresowania, praca, to jedna wielka i kontrowersyjna zagadka. Przeczytajcie więc, kim są beauty boys i zobaczcie sylwetki najpopularniejszych z nich w załączonej galerii!

Beauty boys to mężczyźni, którzy używają makijażu. Mogą malować się na co dzień (co jest jednak rzadkością, chyba że mają już status celebryty/gwiazdy, której wolno więcej) albo od czasu do czasu z okazji większego wyjścia, publicznego występu bądź też tworzyć specjalne tutoriale (czyli filmy instruktażowe) w serwisach internetowych, najczęściej konkretnie w YouTube.

Beauty boy, wbrew wielu stereotypowym wyobrażeniom, nie jest draq queen, czyli performerem, odgrywającym w określonym czasie kobiecą postać. Używa make upu, aby ładniej wyglądać, wyrazić siebie, wyrazić swoją kreatywność. Beauty boy identyfikuje się jako mężczyzna, nie chce dokonać korekty płci. Część z nich może, ale nie musi, być gejami.

Beauty boy: historia męskiego makijażu

Choć używanie makijażu przez mężczyzn wydaje się całkiem nowym zjawiskiem, nic bardziej mylnego. Mężczyźni przypudrowywali noski jeszcze przed naszą erą, a konkretnie w czwartym stuleciu. W grobowcach osób płci obojga, pochowanych w dolinie Eufratu i Tygrysu znaleziono muszle wypełnione kosmetykami. 

Z ciężkiego makijażu słynęli Sumerowie, a wielu z nas kojarzy też egipskie kocie oko, znane z ilustracji przedstawiających różne posągi w szkolnych podręcznikach. 

W Rzymie zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet zbyt wyraźny makijaż nie był dobrze widziany, ale zawsze warto było przypudrować sobie lico i zamalować łysinę.

Pudrować się i podkreślać usta lubili i angielscy królowie, natomiast za czasów Ludwika XVI we Francji i panie, i panowie pomadowali się (kwestia higieny to już inna sprawa...) nader chętnie1.

Współcześnie dominuje przekonanie, że makijaż mężczyznom nie przystoi. O ile łatwiej wybaczyć go artystom - wystarczy wspomnieć Davida Bowie, Prince'a czy Boya George'a - o tyle przeciętnemu facetowi zostać beauty boyem już nie tak łatwo.

W Polsce beauty boys nadal są traktowani jako niezwykłe zjawisko. Wystarczy wspomnieć występ Stanisława Wołosza i Michała Gorywody w "Dzień Dobry TVN" - młodziutcy i malujący się chłopcy wzbudzili ogromną sensację, a komentarzy dotyczących ich wyglądu, orientacji seksualnej czy zdrowia psychicznego pojawiło się mnóstwo.

Zobaczcie wspomniany występ beauty boys!

Beauty Boys: kim są ci najpopularniejsi

Jak zaznacza Paul Deslandes, historyk zajmujący się właśnie kwestią męskiego piękna na przestrzeni wieków, "beauty boys wchodzą do mainstreamu w bardzo oryginalny, ale i pełen mocy sposób"2. Naukowiec zaznacza jednak, że mimo to wątpi, by nagle mężczyźni zaczęli masowo robić sobie makijaż, bo do tego trzeba głębszych i długotrwałych zmian kulturowych.

Paul Deslandes dodaje też, że beauty boys nie malują się, by przypominać kobiety, ale by zredefiniować męskie piękno.  Niektórym wychodzi to całkiem dobrze. 

James Charles ma na Instagramie ponad 14 milionów followersów (stan na luty 2019), został też pierwszym męskim ambasadorem marki CoverGirl. Warto bowiem zaznaczyć, że beauty boys są uniwersalni - nie prezentują makijażu wyłącznie dla mężczyzn, najczęściej śledzą ich w mediach społecznościowych kobiety.

Patrick Starrr ma oddane grono "jedynie" 5 milionów fanów, ale współpracował m. in. z Kim Kardashian, Kris Jenner i inną znaną specjalistką od make-upu - Nikkie Tutorials.

Manny Gutierrez znany jest jako Manny MUA (skrót od ang. "make up artist"). Rzucił studia medyczne, by poświęcić się makijażowi i całkiem nieźle mu to wychodzi - a przynajmniej zdaje się tak uważać niemal 5 milionów jego obserwatorów.

Alex Faction cieszy się (jak na razie) zdecydowanie mniejszą popularnością (255 tysięcy obserwatorów) niż wyżej wspomniani panowie, ale i wygląda zdecydowanie bardziej tradycyjnie męsko - jego postać nie budzi tylu kontrowersji, co inni beauty boys - ma w końcu zarost, krótkie włosy i wypracowaną "klatę" - idealnie wpisywałby się w klasyczny ideał męskości, gdyby tylko się nie malował...

To tylko niektórzy beauty boys - zobaczcie w załączonej galerii zdjęcia tych najbardziej znanych!

Źródła:

  1. A. Zaprutko-Janicka, Oni zawsze się pacykowali! 5 tysięcy lat męskiego makijażu, https://ciekawostkihistoryczne.pl/2017/12/27/meski-makijaz-historia-czy-mezczyzni-sie-maluja-historyczny-makijaz/#3 [dostęp z dn. 14.02.2019]
  2. V. Christie, Beauty boys. The rise of the male beauty guru is undeniable, but can lipstick have no labels?, http://www.sophomoremag.com/beauty-boys [dostęp z dn. 14.02.2019]
O autorze
Anna Sierant
Anna Sierant
Redaktor prowadząca działy Psychologia i Uroda, a także stronę główną w serwisie Poradnikzdrowie.pl. Jako dziennikarka współpracowała m. in. z "Wysokimi Obcasami", serwisami: dwutygodnik.com i entertheroom.com, kwartalnikiem "G'RLS Room". Współtworzyła również magazyn internetowy "Pudrowy Róż". Prowadzi blog jakdziewczyna.wordpress.com.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Grabi
|

Robią to co chcą zamiast przejmowac się dośc głupimi wzorcami rozrózniającymi kogoś na "prawdziwego" i nieprawdziwego" mężczyzne. I mam nadzieje, ze takich ludzi bedzie wiecej, bo to oznacza po prostu zycie bez kija w tyłku i tak jak sie komu podoba.

Magda
|

Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Poprawione :)

Zosia Górna
|

(Poprawcie wiek Bretmana, 14 lat to on już dawno nie ma)

Henryk Kowalski
|

Brak mi słów a ręce opadają. Co się dzieje z tymi niby facetami?

iwona90
|

i bardzo fajnie ze takie rzeczy robia sie popularne, trzeba zrywac ze wzorem oksycznej meskosci i koniecznego prezentowania facetow jako muskularnych i nieogolonych ludzi.

Bellatoraching
|

Naprawdę niesamowite umiejętności... Mega szacun za odwagę! :D

sybille
|

James Charles i Manny Mua to moi ulubieńcy - robią taki makijaż, że ja nawet nie marzę o tym, żeby tak umieć :)