Uzdrowisko Pieszczany (Piešťany)

2015-10-06 15:05 Monika Majewska

Uzdrowisko Pieszczany (Piešťany) jest najbardziej znanym uzdrowiskiem na Słowacji. Na tle innych kurortów wyróżnia się nie tylko położeniem na wyspie, lecz także profilem leczniczym. Uzdrowisko Pieszczany znajduje się w czołówce uzdrowisk europejskich zajmujących się leczeniem reumatyzmu i rehabilitacją narządu ruchu. Jego dewizą jest "Wstań i idź".

Uzdrowisko Pieszczany (Piešťany) zlokalizowane jest w zachodniej części Słowacji, na wyspie Kúpeľný ostrov, której brzegi obmywane są przez najdłuższą rzekę w kraju - rzekę Wag (Vah). Na niej znajduje się tylko część współczesnej zabudowy zdrojowej. Pozostała cześć zgrupowana jest wokół starego centrum.

Uzdrowisko Pieszczany (Piešťany) - właściwości lecznicze

W celach leczniczych wykorzystuje się tutaj termalną wodę mineralną. Właściwości zdrowotne pieszczańskich ciepłych źródeł są znane od XII w. Tryskające z głębokości 2 tys. metrów wody odznaczają się wysoką zawartością siarki oraz siarkowodoru. Wyjątkowe właściwości ma inny surowiec wykorzystywany w uzdrowisku - borowina. Jest ona bogata w siarkę, której pokłady znajdują się nad starorzeczem Wagu. Przed zabiegami poddaje się ją procesowi technologicznemu, w czasie którego dojrzewa, zmienia swoje właściwości. Taka "dojrzała" borowina ma konsystencję masła a jej kolor jest granatowoczarny.

Uzdrowisko Pieszczany (Piešťany) - obiekty uzdrowiskowe

Leczenie uzdrowiskowe oferuje tutaj przedsiębiorstwo Slovenské Liečebné Kúpele Piešťany, A.s., do którego należą:

  • hotel "Thermia Palace" - to najsłynniejszy budynek uzdrowiskowy, który jest usytuowany na wyspie sanatoryjnej. Na miejscu znajduje się kryty basen termalny. Hotel jest połączony z Domem Zdrojowym "Irma", gdzie odbywają się zabiegi
  • hotel Esplanade
  • hotel "Splendid"
  • Vila Trajan
  • hotel Jalta & Dependances
  • hotel Pro Patria
Warto wiedzieć

Warto zobaczyć

W budynku dawnego Kursalonu, który stanowi centrum uzdrowiska, znajduje się m.in. Muzeum Balneologiczne. W jego pobliżu zlokalizowany jest Kolonádový most - najdłuższy na Słowacji kryty pieszy most, który łączy dzielnicę uzdrowiskową z wyspą o nazwie Kúpeľný ostrov. Przy wejściu na most stoi posąg człowieka łamiącego kule - symbol uzdrowiska. Na wyspie znajdują się również letnie kąpielisko termalne "Eva" i pole golfowe. Z kolei piękny park uzdrowiskowy to idealne miejsce na relaksujące spacery. Polecamy także wycieczkę do ruin zamków Tematín, Beckov i Čachtice.

Uzdrowisko Pieszczany (Piešťany) - profil leczniczy

Uzdrowisko jest znane z leczenia chorób reumatycznych, rehabilitacji narządu ruchu i terapii stanów pourazowych. Dewizą uzdrowiska jest "Wstań i idź". Symbolem uzdrowiska jest znany pomnik człowieka łamiącego kule. Po zakończeniu leczenia, kula, która do tej pory pomagała choremu w poruszaniu się, staje się niepotrzebna, gdyż leczenie zostaje zakończone sukcesem.

Poza tym w uzdrowisku leczy się choroby układu nerwowego. Z kuracji mogą skorzystać także osoby zmagające się z chorobami układu krążenia.

Uzdrowisko Pieszczany (Piešťany) - oferta zdrowotna

Uzdrowisko oferuje przede wszystkim zabiegi z wykorzystaniem wód termalnych i borowiny. Poza tym goście uzdrowiska mogą skorzystać z sauny, masaży, fizykoterapii, hydroterapii, elektroterapii, fototerapii, inhalacji, zastrzyków z wykorzystaniem dwutlenku węgla.

To ci się przyda

Uzdrowisko Pieszczany (Piešťany) - kontakt

Slovenské liečebné kúpele Piešťany
Winterova 29
921 29 Piešťany
Tel.: +421 33 775 77 33
booking@spapiestany.sk
www.kupelepiestany.sk

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE