Masaż balijski – kilka azjatyckich technik masażu w jednym

2016-07-13 8:59 Anna Sierant

Masaż balijski to połączenie starożytnych metod rodem z Chin i Indii - akupresury, aromaterapii, refleksologii i ajurwedy. Wywodząca się z wyspy Bali i Jawy technika należy do najczęściej wybieranych przez Europejczyków metod masażu. Przeczytajcie, na czym polega masaż balijski.

Masaż balijski ma za zadanie sprawić, że poczujesz całkowitą harmonię duszy i ciała. Aby to osiągnąć, masażysta uciska konkretne części ciała, co usprawnia krążenie krwi i limfy w organizmie i umożliwia swobodny przepływ energii. Masażysta wykonuje szereg czynności: uciska, rozciera, rozciąga, opukuje i gładzi wybrane miejsca, rozluźniając napięte mięśnie oraz wprowadzając masowaną osobę w spokojny, relaksujący nastrój. Podczas pracy używa dłoni i przedramion, odpowiednio balansując ciężarem swojego ciała i wykonując precyzyjne ruchy. Oddziałuje na kanały przepływu energii, odblokowując je i przywracając organizmowi stan równowagi ciała i psychiki.

Masaż balijski – technika prowadząca do relaksu

Masaż balijski odbywa się w pozycji leżącej na materacu lub miękkiej macie, może też być wykonywany na siedząco. Jednym z jego najważniejszych elementów jest aromaterapia, dlatego zawsze towarzyszą mu olejki eteryczne, najczęściej te o zapachu róży, jaśminu i ylang-ylang (jagodlinu wonnego). Działanie olejków jest wielorakie: nie tylko pogłębia poczucie wyciszenia, ale i usprawnia krążenie krwi, a co za tym idzie – poprawia przemianę materii w mięśniach, skórze i pod jej powierzchnią.

Płynne ruchy masażysty – szybsze w kierunku głowy niż w odwrotnym – stymulują tkankę skórną i mięśniową i łagodzą skurcze mięśni. Szczególnie dużo uwagi masażysta poświęca plecom, ramionom, karkowi i głowie.

Masaż balijski nie może się też odbyć bez kojącej muzyki, najczęściej z tradycyjnymi pieśniami z tej indonezyjskiej wyspy. Niekiedy w pomieszczeniu, w którym odbywa się masaż, unosi się również zapach kadzideł. Warto dodać, że choć masaż balijski należy do technik, jak większość wywodzących się zabiegów z krajów azjatyckich, relaksujących, jest bardzo intensywny i głęboki. Siłę ucisku, mimo że większą niż w przypadku większości masaży, dostosowuje się do wymagań osoby masowanej. Zanim wprowadzono do niego elementy jogi, akupresury, aromaterapii i ajurwedy, przebieg masażu balijskiego można było odczuć jako bolesny, a oprócz olejków masażysta stosował również korzenie wybranych roślin i przyprawy – wszystkie działające rozgrzewająco i rozluźniająco.

Zalecenia w przypadku masażu balijskiego są takie same, jak podczas innych zabiegów – na 1-2h przed sesją należy zrezygnować z przyjmowania posiłków. Podczas masażu można przebywać w luźnym ubraniu lub w okryciu z ręcznika. Już po samym zabiegu warto pozwolić sobie na 10-15 minut odpoczynku. W gabinetach masażu nierzadko stosowaną praktyką jest np. podawanie po sesji aromatycznej imbirowej herbaty, przyspieszającej proces usuwania toksyn z organizmu lub po prostu udostępnienie masowanej osobie miejsca do odpoczynku. Jedna sesja w większości gabinetów trwa godzinę – ceny są różne, od 100 do 300 złotych. Więcej zapłacimy w dużych miastach i u renomowanych masażystów.

Masaż balijski – w jakich przypadkach sprawdza się najlepiej?

Masaż balijski zaleca się w przypadku wystąpienia dolegliwości związanych z układem oddechowym – usprawnia krążenie tlenu w organizmie – dlatego często korzystają z niego osoby walczące z alergiami i chorujące na astmę. Jak większość azjatyckich zabiegów, pomaga pozbyć się z organizmu toksyn i poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Z masażu balijskiego nierzadko korzystają sportowcy, ponieważ oddziałuje na tkankę łączną, przyspieszając regenerację po kontuzjach, pozwala zmniejszyć dolegliwości stawów. Pomocy w masażu balijskim mogą też poszukać osoby cierpiące na migrenę i zaburzenia snu. Masaż balijski to dobre rozwiązanie również dla tych, którzy spędzają wiele godzin podczas pracy przed komputerem, w zamkniętych klimatyzowanych pomieszczeniach. Przyda się osobom zestresowanym i walczącym z obniżonym nastrojem.

Warto dodać, że dzięki zastosowaniu olejków eterycznych masaż balijski działa również na skórę – dzięki silnym uciskom olejek jest przez nią wchłaniany, co sprawia, że jest bardziej nawilżona i wygładzona. Dlatego często na zabiegi zapisują się panie, chcące zredukować cellulit. Zapach olejku pozostaje na skórze jeszcze przez kilka godzin.

Masaż balijski – kiedy trzeba z niego zrezygnować?

Nie ma wielu przeciwwskazań do wykonywania masażu balijskiego. Można go stosować nawet u dzieci, jednak zawsze należy wcześniej porozmawiać o tym z lekarzem. Na pewno z zabiegu muszą zrezygnować osoby ze świeżymi zrostami i złamaniami i te, które cierpią na choroby skóry: egzemę, grzybicę, mają niezagojone rany. Nie można z niego korzystać w czasie choroby bakteryjnej lub wirusowej, a także w przypadku poważniejszych chorób – nowotworowej i układu krążenia. Nie jest też wskazany w przypadku hemofilii. Masażu balijskiego nie można wykonywać podczas miesiączki i w czasie ciąży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE