Dieta kefirowa: na czym polega? Jakie są jej efekty? Ile można schudnąć na diecie kefirowej?

2020-09-08 14:52 Monika Majewska

Dieta kefirowa to nie tylko dieta odchudzająca, lecz także kuracja oczyszczająca. Dzięki niej można nie tylko stracić na wadze, lecz także oczyścić organizm z toksyn. Jednak dieta kefirowa, jak każda monoskładnikowa dieta, ma pewne wady. Na czym polega dieta kefirowa? Jakie są jej efekty? Ile można schudnąć, pijąc kefir?

Dieta kefirowa to nie tylko dieta odchudzająca, lecz także oczyszczająca. Kefir, który jest podstawą kuracji odchudzającej, nie tylko stymuluje metabolizm, lecz także wspomaga perystaltykę jelit, co wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej oraz na oczyszczenie organizmu z toksyn i innych zbędnych produktów przemiany materii.

Dieta kefirowa: dla kogo jest przeznaczona?

Dieta kefirowa jest przeznaczona dla osób, które chcą zrzucić tylko kilka zbędnych kilogramów lub mają potrzebę oczyszczenia organizmu z toksyn.

Dieta kefirowa - jaki kefir wybrać?

Najlepiej sięgnąć po kefir odtłuszczony, który w 100 g ma tylko ok. 38 kcal i ok. 4 g białka.

Polecamy
jesz co lubisz odchudzanie

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci z łatwością schudnąć, jeść zdrowo i smacznie, a przy tym uniknąć pułapek "cudownych" diet odchudzających. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Dieta kefirowa: zasady. Na czym polega dieta kefirowa?

Dieta kefirowa trwa 5 dni, w trakcie których można stosować jedną z dwóch wersji tej kuracji odchudzająco-oczyszczającej.

Pierwsza zakłada stopniowe zastępowanie tradycyjnych posiłków kefirem. W pierwszym dniu trwania diety należy spożywać chude sery twarogowe. Przez następne dwa dni należy pić tylko kefir, w takiej ilości, by zaspokoić głód. Czwartego dnia do jadłospisu należy stopniowo włączać inne produkty, najlepiej gotowane i surowe warzywa. W ostatnim dniu trwania diety można sobie pozwolić na gotowane mięso, a kefir należy zastąpić wodą mineralną. Po zakończeniu kuracji odchudzającej należy stopniowo zwiększać ilość dostarczanych kalorii, by uniknąć efektu jo-jo.

Stosując druga wersję diety, do jadłospisu należy włączyć dania zawierające kefir. Przez 5 dni należy spożywać lekkostrawne i niskokaloryczne posiłki skomponowane na bazie kefiru lub podane z kefirem, np. gotowane ziemianki z kefirem.

Ważne

W pierwszych dniach stosowania diety kefirowej mogą pojawić się ogólne złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy, problemy ze snem, skurcze mięśni. Są to skutki uboczne dość rygorystycznej i szybko wprowadzonej diety.

Dieta kefirowa: efekty. Ile można schudnąć, pijąc kefir?

Stosując dietę kefirową w ciągu 5 dni można zrzucić ok. 1-3 kg - wszystko zleży od dziennego bilansu energetycznego. Należy jednak znaczyć, że po jej zakończeniu istnieje duże ryzyko wystąpienia efektu jo-jo. Dieta kefirowa jest niskokaloryczna, w związku z tym spowalnia metabolizm. Powrót do właściwego sposobu odżywiania się po diecie jest traktowany przez wygłodzony organizm jako szansa na robienie zapasów na wypadek kolejnej niskokalorycznej diety.

Czy dieta kefirowa jest zdrowa?

Dieta kefirowa może być szkodliwa dla zdrowia, jeśli będzie stosowana dłużej niż określono, czyli 5 dni. Dieta kefirowa jest monodietą, czyli kuracją odchudzającą opartą tylko na jednym produkcie spożywczym. W związku z tym stosowana przez dłuższy czas może doprowadzić do niedoboru składników odżywczych. Również nadmiar jednego produktu i składnika odżywczego w nim zwartego (w tym przypadku białka) może mieć negatywne konsekwencje.

SPRAWDŹ >> Dieta Dukana szkodzi na nerki, wątrobę i mózg. Czy warto katować się dietą Dukana?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Barlisa
|

Kika, ale przecież to jeden dzień, nie przesadzaj :) Moim zdaniem detoks jednodniowy jak na jakiś czas jest jak najbardziej ok. Na co dzień tak jak mówisz najlepiej jest zadbać o dietę - jeść warzywa, owoce, strączki, zioła np. zioła Procto Vitale.

Kika
|

Stanowczo odradzam!!! Wszelkie "diety jednoskładnikowe" to katastrofa dla organizmu! Nasz organizm to potężna maszyna, która nie potrzebuje wygładzania aby oczyścić ciało z toksyn! Sam się oczyszcza jeśli jemy z głowa i zdrowo! Takie Głodówki tylko rujnują nasze zdrowie, spowalniają metabolizm, obciazaja nerki. Dziwie się ze w tych czasach nadal coś takiego promuje się i wciska kit nieświadomym ludziom. Nikt nue spali tłuszczu w tak krótkim czasie jak i nikt go nie odłoży. To co schodzi to woda i ewentualnie mięśnie co powoduje tylko pozornie lepszy wyglad.

kajka
|

np. gotowane ziemianki z kefirem
ZIEMIANKI :D

Kefirek
|

No akurat 1000 kcal to całkiem mało jest, najwyżej połowa dziennego zapotrzebowania energetycznego, a to tylko pod warunkiem, że nie podejmujemy żadnej znaczącej aktywności fizycznej. A co do tego prawie, to wiedząc, że przeciętny kefir ma średnio 600 kcal/litr, to chciałbym zauważyć, że 900 kcal, to nie prawie 1000, tylko poważny niedobór energetyczny. Ponieważ zgodnie z moją wiedzą, poniżej 1000 się schodzić absolutnie nie powinno.

Jaro070
|

@Mora

1000kcal niektórzy jedzą na śniadanie. Jajecznica (150-200g), bułka z ziarnem, sok owocowy (200-300ml) + na drugie śniadanie 2-3 drożdżówki, jakiś batonik i sok.

Mora
|

Nie sądzę, że jest to dieta dostarczająca małą ilość kalorii. Jeśli jednego dnia wypiję 1,5 litra kefiru z tłuszczem (co nie jest szałem, gdy odżywiam się tylko nim) mam prawie 1000 kcal.