Rozszyfruj RYSUNKI DZIECKA

13 komentarze
Autor: Anna Leo-Wiśniewska

Dziecięce obrazki są prawdziwą kopalnią informacji – zdradzają uczucia, pragnienia, lęki, a nawet charakter autora! Rysunki dziecka pokazują jak ono postrzega rodzinę i swoje miejsce w niej. Przyjrzyj się więc uważnie rysunkom swojej pociechy i zobacz, jak odbiera świat.

Dlaczego warto poświęcić czas, by interpretować rysunki dziecka? Już dwulatek chętnie bierze do ręki kredki i kreśli na papierze linie i kółka. Rok później prace stają się coraz dokładniejsze, a dziecko przenosi na papier to, co mu najbliższe: rodziców, dom, rodzeństwo, ulubione zwierzęta. Dla psychologów, którzy interpretują rysunki dziecka, znaczenie ma każdy ich szczegół – np. to, czy dłonie braciszka są narysowane tak, że widać niemal każdy palec, czy też w ogóle nie ma ich na obrazku. Ważne jest również, czy dzieło zajmuje całą kartkę, czy tylko róg; jak duże są postacie i jakich malec używa kolorów.

Interpretacja rysunków dziecka

Najłatwiej jest to wyczytać z rysunku rodziny. W interpretacji istotna jest kolejność rysowania postaci. Jeśli najpierw powstanie tata, oznacza to, że maluch postrzega ojca jako osobę dominującą w rodzinie. Jeśli do tego postać taty została uwidoczniona z licznymi szczegółami (np. z nieodłączną fajką), znajduje się na środku arkusza lub jest dużo większa od innych, wtedy nie ma wątpliwości: w oczach dziecka ojciec zajmuje w domu najważniejszą pozycję. Oczywiście może to być mama, dziadek lub siostra, zależy której z tych osób maluch przypisuje specjalne znaczenie. Najbliżej siebie kilkulatek rysuje osobę, z którą czuje się najsilniej związany emocjonalnie. O głębokiej więzi świadczy też trzymanie się za ręce lub kierowanie ich ku sobie. Jeśli na rysunku mama i tata są przedstawieni z rękami, a siostra czy brat bez rąk, to wyraża silne przywiązanie do rodziców i nieporozumienia z rodzeństwem. Czego mogą dotyczyć konflikty? Choćby zabierania zabawek. Dziecko wie, że młodszego braciszka trzeba kochać, więc nie przyznaje się do złości na niego. Swoje uczucia ujawnia pośrednio – na obrazku pozbawia go rąk, żeby już niczego nie zabierał. Oznaką nieporozumień są też przedmioty rozdzielające osoby z rodziny. Gdy malec pomiędzy sobą a ojcem umieszcza szafę czy drzewo, oznacza to, że nie czuje się przy nim bezpiecznie. Być może tata jest zbyt stanowczy lub za dużo wymaga od potomka.

Zdaniem eksperta

Ewa Maciocha, psychoterapeutka

Przede wszystkim nie sterujmy małym artystą. Pozwólmy dziecku kierować się jego własną wyobraźnią. Darujmy sobie uwagi na temat różowych liści na drzewie, nie śmiejmy się z nieba znajdującego się na dole kartki. Chwalmy prace malca i dużo z nim na ten temat rozmawiajmy. Gdy maluje np. rodzinę, unikajmy podpowiedzi w rodzaju: “Zapomniałeś dorysować włosów tacie”. Warto natomiast pytać o narysowane osoby: kto jest najmilszy, najszczęśliwszy, a kto bywa niemiły, smutny, i dlaczego. To bardzo ważne! Pamiętajmy, że sam rysunek, bez rozmowy o nim, absolutnie nie wystarczy, by poznać prawdziwe uczucia i myśli dziecka.
A co zrobić, gdy w obrazkach coś nas zaniepokoi? Bo np. wszystkie prace są niestaranne czy ponure. Wtedy w żadnym wypadku nie krytykujmy, lecz wybierzmy się z dzieckiem do psychologa. Specjalista najlepiej odczyta wiadomości zaszyfrowane w rysunkach i podpowie, jak wyjść naprzeciw ukrytym potrzebom malucha.

Rysunki dziecka pokazują, kogo kocha, lubi, szanuje...

Osoby, które wzbudzają w dziecku niepokój, niechęć czy inne przykre uczucia, są rysowane z brzegu, w kącie lub z dala od innych postaci. Niektóre dzieci w ten sposób przedstawiają swoje rodzeństwo. To ważny sygnał: mogą czuć się zazdrosne o brata lub siostrę. Zdarza się tak np. wtedy, gdy w domu pojawia się małe dziecko, któremu rodzice poświęcają więcej czasu. Ale uwaga! Osoba budząca zazdrość czy niechęć może też zostać w rysunku pominięta. Dziecko zwykle tłumaczy potem jej nieobecność, mówiąc, że zabrakło miejsca na kartce. Jednak w rzeczywistości maluch po prostu nie akceptuje tego członka rodziny lub się go boi. Oznaką silnego lęku bywa również wyeliminowanie z rysunku wszystkich domowników poza tym jednym, który wzbudza w dziecku zbytni respekt.
Osoby, które w życiu dziecka nie odgrywają szczególnej roli, są rysowane zazwyczaj jako ostatnie. Bywa, że maluch na końcu rysuje samego siebie. Co to oznacza? Prawdopodobnie ma poczucie, że mało liczy się w rodzinie. Najgorzej, gdy w ogóle nie umieszcza siebie na rysunku rodziny. To bardzo niepokojący sygnał! Dziecko może się czuć odrzucone emocjonalnie przez najbliższych i pozbawione ich miłości.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Doris9, 07.06.2016 18:28
kup sobie książkę "jak analizować rysunki dziecka", odpowie na wiele pytań i rozwieje wątpliwości...powodzenia
Nie zarejestrowany, 01.07.2011 9:03
 

Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 21.05.2014

Komentarze (1 - 10 z 13)
Ulua, 21.12.2017 17.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bez urazy ale wy chorzy jesteście!jestem dzieckiem najpierw mi wmawiacue że Święty Mikołaj nie istnieje a teraz że moje rysunki zawierają jakieś info. O tym jak się czuje!rysuje to co chce i kiedy chcę!
 
smoczek9819, 16.10.2017 15.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co znaczy kiedy dziecko rysuje wisielce?\
 
ma.ma- pani, 02.10.2017 22.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Najnowsze badania psychologiczne stwierdzają, iż "odczytywanie" problemów, hierarchii, itd. z obrazków namalowanych przez dziecko jest bzdurą. Nie róbmy już tego. Nie ma to potwierdzenia w rzeczywistości. To tylko impulsy- czy kredka jest czarna czy czerwona. Nie kaleczmy dzieci. Każde ma inny gust:)
 
mariano-italiano, 02.11.2015 11.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mój 9 letni syn od kilku miesięcy rysuje potwory i postacie wymyślonych superbohaterów. Narysował ich ok.250 szt. każdy inny i na osobnej kartce, nazwany i podpisany zawsze wymyślonymi pseudonimami. Zdarzają się również rysunki broni (od kosmicznych pistoletów laserowych do zakrwawionych pałek, noży i siekier). Ciekawym rysunkiem, jaki znalazłem w jego pracach jest superbohater o ciekawym pseudonimie "Diler Man" . Ubrany w czapkę z daszkiem zasłaniającą oczy, luźny strój, czerwoną peleryne jak u supermana. W rękach trzyma: w prawej- pałkę baseballową , w lewej woreczek z zieloną zawartością. Co ciekawe, że nawet zaznaczone czerwoną kreską zamknięcie błyskawiczne woreczka. (?) Nie wiemy za bardzo co o tym myśleć i czy należy się skontaktować z jakimś specjalistą, bo zaczyna nas to niepokoić. Zaznaczmy że raczej nie sprawia większych problemów wychowawczych. Jest zazwyczaj spokojny , uśmiechnięty. Oczywiście jak chyba każde dziecko miewa dni kiedy rozpiera go energia. W szkole raczej przeciętny. Bardzo przejmuje się gdy wpadnie mu jakiś zły stopień , bardzo się cieszy z ocen celujących i bardzo dobrych. Z chęcią do nauki jest różnie. W klasie średnio lubiany , ma bliskich kolegów i koleżanki, ale również osoby których bardzo nie lubi i wzajemnie sobie dokuczają. Raczej nie ma to wpływu na w/w rysunki.
 
rudoslava, 09.04.2014 14.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
@ahi dziupla (a również np. złamana gałąź) najczęściej interpretowana jest jako - uraz psychiczny , ciężkie przeżycie np. wypadek czy gwałt lub molestowanie...
 
jzzg, 23.04.2012 16.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A co mówi światowa nauka o tej metodzie?
 
aga3201, 10.04.2012 11.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ostatnio natrafiłam na ciekawą książkę Hanny Wosz-Tatary „Jak interpretować rysunki dzieci?”, w której oprócz pouczającej treści można znaleźć całą masę rysunków dzieci oraz ich interpretacje, jakich dokonała Pani Hanna. W książce znalazłam sporo cennych wskazówek dotyczących tego jak analizować rysunki dziecka. Sama autorka przyznaje, że dzięki „umiejętności „czytania symboliki” rysunku dziecka, dorosły jest bardziej świadomy tego, co dziecko przeżywa, tym bardziej że o złych rzeczach dziecko nie mówi wiele lub nie chce mówić wcale.”
 
mama 5-letniej oli, 07.08.2010 10.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
studiując zetknęłam się z analizą rysunku dziecka ale również osoby dorosłej. Z rysunku dziecka czy też dorosłego człowieka można wiele się dowiedzieć o jego stanie emocjonalnym, o jego poczuciu wartości, o pozycji w rodzinie itd (co ciekawe poprzez własny rysunek można dowiedziec się czegoś o sobie). Najczęściej poleca się jednostce narysować: -rodzinę, albo dom, lub drzewo. Do prawidłowej interpretacji potrzebne są odpowiednie lektury, można jednak z przymrużeniem oka samemu spróbować samemu dowiedzieć się czegoś z rysunku choć jestem zwolennikiem robienia tego przez specjalistów. Wszystkich chętnych do samodzielnej interpretacji zachęcam do odszukania stron w internecie pt: interpretacja rysunków dzieci - znajdziecie tam podstawowe wiadomości. do ahi mojej przedmówczyni Nie martw się. Dziecko ma prawo mieć różne humory i wtedy odbija się to na rysunku. Dziupla może oznaczać uraz- jakieś przeżycie itp. Zwróć uwagę na wybierane kolory ich połączenia jak pomalowany jest ten 8-letni chłopiec czy twój syn się go boi czy też raczej jakiś jego znajomy z problemami lub może przedstawia on twojego syna. To że rysunek jest kolorowy to raczej pozytywne - jest pogodny z wyobraźnią. Koniecznie muszę napisać o mojej artystce-5-letniej córce. Jej rysunki jak na razie są malowane na pręt-ce nigdy nie ma cierpliwości do starannego malowania. Nie lubi gotowych rysunków do pomalowania raczej sama woli coś narysować lub pobawić się farbami to jej pasja. oczywiście dla mnie jako jej mamy to najpiękniejsze rysunki na świecie!!!! Cenię jej wyobraźnię i twórcze podejście do tematu / na uwagę zasługują też jej poplamione farbami mazakami ubrania - takich barwnych nie kupi się w sklepie. Pozdrawiam moją kochaną córusię mojego synka który Daj Boże żeby szczęśliwie urodził się za miesiąc oraz wszystkich czytelników.
 
ahi, 16.05.2010 21.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam. syn ma 5,5 roku od jakiegoś czasu rysuje no może nie takie same ale bardzo podobne do siebie rysunki. dom (kolorowy, każda ściena ma inny kolor, okno, drzwi, dziś po rza pierwszy narysował komin) obok domu stoi drzewo (brązowy pień, zielona korona i czarna dziupla pośrodku pnia. Dodam, że na pierwszym rysunku dzipuli nie ma). i ludzika (chłopie 8 lat , obcy - tak mówi-który nie wie czy wejść do domu). A jka pytam dlaczego nie wie czy wejść to odpowiada różnymi historyjkami np, że zrobił na dworzu "kupę" , albo, że czeka na kolegów bo wracają ze szkoły itp. martwię się chciałabym, aby ktoś coś mi odpisał, albo spróbował zanalizawać to co przedstawiłam.pzdr ahi
 
asiaaa, 16.03.2010 13.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
aaaa
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
NASTOLATEK na wojennej ścieżce, czyli trudny okres dojrzewania NASTOLATEK na wojennej ścieżce, czyli trudny okres dojrzewania

Twoje dziecko dorasta, staje się niezależną osobą i szuka sposobu, by to wyrazić. Okres dojrzewania...

więcej

99

Gotowość (dojrzałość) szkolna dziecka. Sprawdź, czy dziecko jest gotowe do szkoły Gotowość (dojrzałość) szkolna dziecka. Sprawdź, czy dziecko jest gotowe do szkoły

Gotowość (dojrzałość) szkolna oznacza, że dziecko jest gotowe na rozpoczęcie kolejnego etapu w...

więcej

52

Adopcja dziecka: zasady adopcji w Polsce. 10 kroków do adopcji dziecka Adopcja dziecka: zasady adopcji w Polsce. 10 kroków do adopcji dziecka

Adopcja dziecka jest najlepszym rozwiązaniem, kiedy biologiczni rodzice nie chcą albo nie potrafią ...

więcej

49

Przyczyny, objawy i diagnozowanie DYSLEKSJI Przyczyny, objawy i diagnozowanie DYSLEKSJI

Dyslektyków chroni prawo. Ale nadal niektórzy uważają, że dysleksja to nowomodny wykręt przed...

więcej

46

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Bardzo mi przykro, opisana sytuacja jest rzeczywiście trudna. Niestety, odnoszę wrażenie, że małżeństwo nie daje Pani poczucia bezpieczeństwa... Nie obejdzie się zatem bez poważnej rozmowy z mężem o...

Zanim postawi się diagnozę, że to tylko "uparty charakter", warto sprawę zbadać. Sugerowałabym konsultację z psychologiem dziecięcym, który stwierdzi, jaka jest przyczyna zaniku czynności mowy u...

Jeżeli chodzi o diagnozę czy terapię, to przede wszystkim terapia pedagogiczna i terapia z oligofrenopedagogiem. Dobrze, aby dziecko miało orzeczenie o kształceniu specjalnym z poradni...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.